درمان وسواس

برای درمان وسواس بدون دارو و بدون عوارض، در کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره مشاورتان وقت بگیرید. درمان وسواس با دستگاه نوروفیدبک

همه ما افرادی را دیده‌ایم که حساسیت زیادی به تقارن و مرتبی میز کارشان دارند، مدام در حال شستشوی دست هایشان هستند و یا حتی روزانه ساعات زیادی را به فکر کردن پیرامون امور خاصی سپری می کنند. حتی ممکن خود ما نیز شرایط مشابهی را تجربه کرده باشیم؛ شرایطی که از آن تحت عنوان وسواس نام برده می شود. وسواس چهارمین اختلال روانپزشکی رایج در دنیاست که حدود دو الی سه درصد افراد به آن دچار هستند. وسواس انواع مختلفی دارد و مشکلات متعددی نیز برای زندگی ما ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل نیاز است که با این اختلال آشنایی بیشتری پیدا کنیم و روش های درمانی، بخصوص نوروفیدبک را بشناسیم.

این اختلال علاوه بر ایجاد احساسات منفی، به علت درگیر کردن ذهن فرد به مدت طولانی در روز، باعث بروز اشکالات متعددی در زمینه های شغلی، تحصیلی و یا حتی اجتماعی خواهد شد. پس اینجا ضرورت مطالعه در مورد درمان وسواس بیشتر مشخص می شود.

 

 

وسواس چیست؟

وسواس به طور کلی افکار و تصاویر ذهنی مکرر و آزار دهنده‌ای است که فرد قادر به کنترل کردن آن ها نیست و گاهی پیش می‌آید که فرد برای رهایی از استرس و افکار مهاجم به ذهنش، اقدام به انجام رفتارهای تکراری و تشریفاتی می کند که بر میزان اضطراب و شدت وسواس می افزایند. وسواس یکی از شاخه های اختلال اضطراب است که در آن فرد در مورد نظم و ترتیب و بسیاری از مسائل متعدد دیگر دچار درگیری فکری و انجام رفتارهای مکرر به صورت کاملا غیرطبیعی و حاد میشود؛ البته خود فرد به غیرطبیعی بودن رفتار و افکارش آگاهی دارد ولی به علت نگرانی و اضطراب و احساسات آزار دهنده، قادر به ایجاد تغییر نیست.

وسواس به صورت‌هاى مختلف بروز مى‏ کند، برخی از علائم وسواس مانند: اجتناب، تکرار و مداومت، تردید، شک در عبادت، ترس، دقت و نظم افراطى، اجبار و الزام، احساس بن بست، عناد و لجاجت.

ما در این مطلب بیشتر بر روی درمان وسواس تمرکز داریم، بنابراین بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماهیت و انواع وسواس و همچنین علائم وسواس به لینک مربوط به اختلال وسواسی مراجعه کنید.

 

 

درمان وسواس

رایج ترین درمان های پیشنهادی وسواس، دارودرمانی و رفتاردرمانی هستند. در درمان رفتاری شناختی، درمانگر تلاش می کند علل و ریشه های بروز افکار و اعمال وسواسی را کشف کرده و با روش های مختلف به مرور اقدام به درمان بیمار کند. در واقع می خواهیم که طرز تفکر و شناخت فرد را تغییر دهیم تا در احساسات و رفتار نهایی او تغییر ایجاد شود.

در درمان های دارویی نیز سعی می شود با تجویز داروهایی مانند سیتالوپرام و یا حتی تجویز داروهای ضدجنون (آنتی سایکوتیک) در شرایط حاد به بیمار کمک شود. اما نکته مهم درباره روش های درمانی ذکر شده این است که اثربخشی مطمئنی ندارند و احتمال بازگشت بیماری پس از قطع داروها یا جلسات روان درمانی بسیار بالاست. به همین علت امروزه به افراد توصیه می شود، نوروفیدبک تراپی را به عنوان یک درمان موثر در نظر داشته باشند.

 

 
 
 درمان وسواس با نوروفیدبک در کلینیک مشاورتان

 

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک چیست؟ نوروفیدبک چگونه عمل می کند؟ آیا نوروفیدبک نوعی از درمان است؟ آیا نوروفیدبک عوارض دارد؟ نوروفیدبک به چیزهایی کمک می کند؟ خدمات مربوط به نوروفیدبک در کلینیک موفقیت

 

 

نوروفیدبک چیست و چه نقشی در درمان وسواس دارد؟

نوروفیدیک نوعی بازخورد زیستی است که در آن سعی می شود به وسیله ارائه بازخورد به مغز، عملکرد خاص مطلوبی به مغز آموزش داده شود. نوروفیدبک در واقع راهی برای آموزش و شرطی سازی فعال مغز؛ در جهت تولید تکانه های الکتریکی مطلوب می باشد. مغز تنظیم کننده اصلی هیجانات، افکار و رفتارهایی است که می توانند علت بسیاری از مشکلات روانشناختی را شفاف کنند. تجربه احساسات مختلف، اعم از غم، شادی، ترس، استرس، عادات فکری و خلق و خوی زمینه ای، همه و همه منجر به ایجاد ارتباطات بین سلولی در مغز و در نهایت تولید تکانه های الکتریکی و امواج مغزی می شود.

مطالعات نشان می دهند که در نیمکره راست بیماران وسواس، توان مطلق برخی از امواج به شدت پایین بوده و در مقابل توان نسبی امواج دیگری افزایش می یابد. مغز افراد مبتلا در قسمت های مربوط به احساسات و واکنش های شدید دارای فعالیتهای غیرطبیعی است که باعث می شود مستعد تفکر بیش از حد یا تکرار شونده باشند. نوروفیدبک با آموزش نواحی مرتبط با واکنش ها و کنترل احساسات می تواند الگوهای مغز را تنظیم کند و به بازآموزی مغز کمک کند. در واقع نوروفیدبک امواج پرتوان و پرکار مغز را کاهش داده و واکنش بیش از حد سیستم عصبی را کنترل می کند.  

 

 

 

چه اتفاقاتی در جلسه نوروفیدبک می گذرد؟

در جلسات نوروفیدبک تراپی الکترودهای مجهز به سنسور به پوست سر بیمار متصل می شوند و در حین اینکه مراجع مشغول به انجام یک بازی یا دیدن فیلم است، امواج تولید شده توسط مغز توسط دستگاه ثبت خواهند گردید. بدین ترتیب می توانیم آنچه را که مغز واقعا انجام می دهد با آنچه که به عنوان عملکرد طبیعی و مناسب انتظار داریم، مقایسه کنیم. هنگامی که مغز در شرایط مورد نظر قرار می گیرد و فرکانس مطلوب را تولید می کند، بازخورد مثبتی دریافت خواهد کرد. این بازخورد معمولا به شکل یک بازی، موسیقی یا فیلم است؛ صداها و تصاویر به ما اطلاع می دهند که چه زمانی مغز به شرایط و کارکرد مورد نظر ما نزدیک می شود. هدف از این روش درمانی این است که به مغز فرد آموزش داده شود تا فرکانس های موجی مختلف را از طریق پاداش دادن به مغز برای تغییر فعالیت خود تقویت کند و یا کاهش دهد. بدین ترتیب عملکردهای الکتریکی مغز تغییر می کند و امواج مغزی منظم‌تر و مطلوب‌تر تولید میشوند. این تغییرات و الگوهای جدید ساخته شده در مغز پایدار هستند و باگذشت زمان دچار نقص نمی شوند؛ ما می گوییم که این روش درمانی یک نوع یادگیری است، پس طبیعتا در نوروفیدبک هم هرچه مغز برای یادگیری تلاش بیشتری داشته باشد، به مهارت بیشتری خواهد رسید. در نهایت با مرور زمان و تکرار جلسات درمانی، مغز یاد می گیرد بدون دریافت بازخورد بهتر کار کند.

 

 

  • Generic placeholder image
    دکتر بهناز کرمی

    متخصص درمان با نوروفیدبک

    بهترین روانشناس، بهترین مشاور خانواده و ازدواج، سکستراپیست، مدیریت کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت، عضو انجمن اختلالات یادگیری ایران برگزاری کارگاه در زمینه اختلالات یادگیری بیش از ۵ سال سابقه درمان بیش از ۲۰ سال سابقه در آموزش و پرورش موسس مرکز مشاوره و روان شناسی موفقیت. خانم دکتر بهناز کرمی در مشاوره ازواج و مشاوره طلاقی و حتی مشاوره قبل از طلاق دارای سوابق درمانی ارزشمند هستند. 

    توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 

 

نتایج نوروفیدبک تراپی

افرادی که تحت یک دوره درمانی کامل نوروفیدبک قرار می گیرند، می آموزند واکنشهای هیجانی خود را کنترل کنند و احساسات خود را تنظیم کنند. آن ها با ایجاد ارتباطات و امواج مغزی سالم تر علائم وسواس گونه مانند تفکر، رفتارهای تکرار شونده، ترس و نگرانی را کاهش داده و در نهایت از بین می برند.

 

 

 

طول مدت درمان و عوارض جانبی

از آنجایی که کارکرد نوروفیدبک تراپی مبتنی بر یادگیری و شرطی سازی عامل است، طول مدت درمان معمولا طول می کشد. تعداد و طول جلسات به شرایط خاص هر فرد (نوع بیماری یا مشکل، سن، نظم جلسات و...) متفاوت خواهد بود. اما برای تکمیل دوره درمان معمولا از 20 جلسه یا بیشتر با مدت زمان هرجلسه 30 الی 45 دقیقه نیاز است. تا به امروز تقریبا هیچ عارضه یا ضرری در این نوع درمان دیده نشده و بدترین نتیجه ای که می توان برای آن در نظر گرفت عدم بهبود بیماری است که احتمال آن هم بسیار کم و نارد می باشد.

 

 

 

ایا امکان بازگشت وسواس وجود دارد؟

اگر یادگیری مغز به شیوه صحیح و کاملی انجام شود، یادگیری ها فراموش نمی شوند و علائم وسواس دوباره ظهور نخواهند کرد.

 

 

 

کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره مشاورتان:

کلینیک روانشناسی موفقیت برای درمان اختلال وسواسی دارای کادر با دانشی است که هم از مشاوره فردی (شامل روش های درمانی مشاوره ای، درمان شناختی رفتاری و...) و هم نوروفیدبک تراپی استفاده می کند.

می توان نوروفیدبک تراپی را یک دوره درمانی امیدوارکننده برای افراد مبتلا به وسواس دانست. این روش درمانی، ساده، بدون درد، غیر تهاجمی و غیرشیمیایی است و تقریبا هیچ عارضه ای ندارد. پس می توانید با اطمینان خاطر از بهبودی وسواسیتان با بهترین روانشناسان تهران تماس بگیرید و از خدمات روانشناختی و علوم اعصاب کلینیک تخصصی روانشناسی و مرکز مشاوره مشاورتان  بهره‌مند شوید.

 

 

اگر فکر میکنید زمان آن رسیدی که زندگی سالم و بدون وابستگی را آغاز کنید، باکلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت تماس بگیرید

برای ملاقات با بهترین مشاور و روانشناس های خوب، کلیک کنید

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب
بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

چرا مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت؟ بهترین مرکز مشاور...
حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

اگر به دنبال مشاوره رایگان جهت بهبود روابط زناشویی خود هستید...
8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

به بدن و احساسات تان بیشتر توجه کنید. استرس تان را کاهش دهید...
خیانت (بخش اول)

خیانت (بخش اول)

خیانت چیست؟ راهکارهای بازسازی رابطه بعد از خیانت، گام اول: ...