درمان افسردگی با دستگاه نوروفیدبک

از راه های درمان افسردگی به طور قطعی، ممطمئن و بدون عولارض درمان با دستگاه نوروفیدبک است

 

 

درمان افسردگی

 

گمان می کنید که به افسردگی نزدیک شده‌اید وعلائم نگران کننده‌ای را در خودتان احساس می کنید؟ یا شاید هم یکی از عزیزانتان خلق و خوی غمگینی دارد و دیگر در زندگی مشارکت مناسبی ندارد و نگرانش شده‌اید. با توجه به شرایط سخت زندگی کنونی و همچنین با نگاهی به شیوع گسترده افسردگی در جهان به این نتیجه می رسیم که نگرانی شما منطقی بوده ولی نباید به اضطراب و ترس تبدیل شود. درست است که افسردگی مشکلات متعددی را برای افراد بوجود خواهد آورد، اما در عین حال پیشرفت دانش پزشکی و علوم اعصاب امید به درمان افسردگی را بیش از پیش افزایش داده‌اند. در این مطلب می خواهیم در مورد افسردگی، درمان افسردگی و تاثیر نوروفیدبک بر افسردگی صحبت کنیم.

 

 

ماهیت افسردگی:

 

برخی از افراد افسردگی را به عنوان "ناتوانی نامرئی" می بینند. در واقع این بدان معناست که تظاهرات بالینی و فیزیکی این اختلال برای افراد عادی چندان قابل تشخیص نیست و بیشتر اتفاقات در روان فرد مبتلا رخ می دهد. این درحالیست که افسردگی در فعالیت های روزمره‌ای مانند کار، تحصیل، خواب، غذا خوردن و حتی مراقبت های شخصی و نظافت نیز اختلال ایجاد می کند و باعث نوعی ناتوانی می شود.

از طرف دیگر ابتلای جمعیتی بیش از 260 میلیون نفر در جهان به افسردگی و افزایش نرخ بیماران جدید افسرده باعث شده است که متخصصین زیادی به فکر درمان افسردگی از راه های موثرتر، سریع تر و با عوارض کمتری باشند. نتیجه های خوبی نیز بدست آمده‌اند که در همین مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

علائم افسردگی:

 

 • خلق و خو: مانند عصبانیت، پرخاشگری، تحریک پذیری، اضطراب، بی قراری

 • عاطفی: مانند احساس پوچی، غم، ناامیدی

 • رفتاری: مانند از دست دادن علاقه، لذت نبردن از فعالیت های مورد علاقه، فکر خودکشی، نوشیدن بیش از حد الکل، استفاده از مواد مخدر، انجام فعالیت های پرخطر و ریسکی

 • علاقه جنسی: مانند کاهش میل جنسی، عدم عملکرد جنسی

 • توانایی های شناختی: مانند عدم توانایی در تمرکز، دشواری در انجام کارها، تاخیر در پاسخگویی در مکالمات

 • الگوی خواب: مانند بی خوابی، خواب ناآرام، خواب آلودگی بیش از حد

 • جسمی: مانند خستگی، درد، سردرد، مشکلات گوارشی

 

مهم: لازم است توجه کنید که افسردگی می تواند در کودکان، زنان و مردان دارای علائم متفاوتی باشد. همچنین با توجه به علائم موجود و الگوی بروز علائم، چندین نوع افسردگی وجود دارد که تشخیص آن ها فقط برعهده  بهترین روانشناسان و متخصصان روان است. پس در صورتی که علائمی را مشاهده کردید، حتما با مشاور در میان بگذارید.


 

درمان افسردگی با دستگاه نوروفیدبک- به مشاورتان اعتماد کنید

 

افسردگی

علائم افسردگی، علائم افسردگی در مردان، علائم افسردگی در زنان، علائم افسردگی در کودکان، آیا افسردگی تاثیری روی بیماری های دیگر دارد؟ عوامل زمینه ساز افسردگی، هر اندوهی لزوما افسردگی نیست! انواع افسردگی، اختلال افسردگی اساسی (MDD)، اختلال افسردگی مداوم (PDD)، روش های درمانی افسردگی کلینیک موفقیت


 

درمان افسردگی:

 

با توجه به اهمیت اختلال افسردگی و شیوع گسترده آن، همواره مطالعات برای یافتن روش های درمانی بهتر ادامه داشته و البته یافته های نوینی نیز بدست آمده‌اند. در اینجا می خواهیم به برخی از مهم ترین اقدامات درمانی لازم برای بهبود افسردگی بپردازیم.

 

درمان شناختی رفتاری:

این روش درمانی افسردگی یکی از روش های روان درمانی است که طی آن درمانگر تلاش می کند تا طرحواره های ذهنی، شناخت ها و طرز تفکرهای فرد مبتلا را تغییر دهد. در واقع این تئوری درمانی بیان می کند که شناخت و تفکر انسان منشا رفتار و احساس او هستند و با تغییر طرحواه ها می توان رفتارهای او را هم تغییر داد. این روش درمانی یکی از موثرترین پروسه های درمان افسردگی می باشد.

 

تغییر سبک زندگی:

شاید ایجاد تغییر در سبک زندگی به عنوان روش درمانی اصلی در درمان افسردگی شناخته نشود، اما تغییراتی در تمرینات بدنی، مدیتیشن، رژیم غذایی، الگوی خواب، دوری از شرایط استرس زا و داشتن حمایت اجتماعی از طرف اطرافیان بسیار حائز اهمیت است.

 

دارودرمانی:

استفاده از داروهای ضدافسردگی یا ضد جنون در شرایط حاد از طرف پزشک متخصص تجویز می گردد.

 

روش rTMS:

در این روش از تحریک مغناطیسی مغز استفاده می شود و به این صورت است که پالس های بدون ضرر مغناطیسی از پوست سر و استخوان جمجه عبور می کنند و در نهایت بخش های مدنظر درمانگر را تحریک می کنند. قدرت این پالس ها در حد MRI بوده و هیچ گونه درد یا آسیبی نخواهد رساند. با افزایش و کاهش فعالیت برخی از مناطق خاص مغز، علائم افسردگی به خوبی بهبود می یابند. این روش به همراه نوروفیدبک تاثیر پایدارتری دارند.

 

نوروفیدبک:

افسردگی نیز مانند بسیاری از اختلالات دیگر پایه ای مغزی دارد و عدم تعادل در برخی از اقدامات مغزی می تواند علائم آن را ایجاد کند. در مورد افسردگی، عدم تعادل فعالیت نمیکره های چپ و راست باعث بروز افسردگی می شوند. پس اگر ما بتوانیم موج های مغزی و نحوه فعالیت بخش های مختلف سهیم در مغز را کنترل کنیم، به درمان و بهبودی علائم افسردگی نزدیک شده ایم. این دقیقا همان کاری است که نوروفیدبک انجام می دهد.

 

 

عملکرد نور​وفیدبک بر درمان افسردگی:

 

اگر بخواهیم به طور خلاصه عملکرد نوروفیدبک را توضیح دهیم باید بگوییم که نوروفیدبک روشی برای آموزش دادن مغز است.

در واقع ما مراجع را در مقابل یک بازی ویدیویی یا فیلم قرار می دهیم و سنسورهای دستگاه نوروفیدبک به پوست سر متصل می شوند. این اتصال به این دلیل است که بتوانیم عملکرد امواج مغزی مختلف در بخشهای خاص مغز را ثبت کنیم. پس از آن درمانگر متوجه می شود که برای بهبود علائم چه امواجی را تقویت و چه امواجی را سرکوب کند. این تقویت یا سرکوب به کمک همان بازی ویدیویی انجام می شود و مغز تحت یادگیری قرار می گیرد، بنابراین تاثیر آن بسیار پایدار است.

 

مهم: برخی از افراد به افسردگی مقاوم در مقابل درمان مبتلا می شوند که در برابر دارو درمانی و سایر روش های درمانی تغییری نشان می دهند. بهترین درمان برای این بیماران استفاده از نوروفیدبک است.

 

 

میزان تاثیر نوروفیدبک بر درمان افسردگی:

 

در سال 2019 مطالعه ای بر روی بیماران افسرده مقاوم به درمان انجام شد که در طی این آزمایش، افراد به دو گروه دریافت کننده خدمات نوروفیدبک و گروه بهره‌مند از درمان عادی تقسیم شدند. این آزمایش نشان داد که نوروفیدبک توانسته است تا 58.3 درصد باعث بهبودی شود و وضعیت بیماران را بسیار بهتر کند. این درحالیست که درمان های دیگر تاثیر چندانی نشان نداده‌اند.

بنابراین میتوان گفت یکی از موثرترین روش های درمان افسردگی، درمان با دستگاه نوروفیدبک است.

 

 

مزایای نوروفیدبک در درمان افسردگی:

 

برای جمع بندی بحث به صورت موردی به مزایای استفاده از نوروفیدبک برای درمان افسردگی اشاره می کنیم:

 • احتمال موفقیت بالا در درمان افسردگی

 • بدون هیچ گونه عوارض جانبی

 • بهبودی پایدار

 • عدم ایجاد تغییرات بیوشیمیایی در مغز

 • تغییر امواج مغزی باعث تغییر در شخصیت و افکار نمی شود، برخی افراد این تصور اشتباه را دارند.

 • نوروفیدبک توان درمان افسردگی بیمارانی را دارد که در مقابل دارو مقاوم بوده‌اند.

 

مرکز مشاوره روانشناسی موفقیت

مرکز مشاوره روانشناسی موفقیت برای کمک به مراجعین دارای اختلال افسردگی از تمام ظرفیت های ممکن استفاده خواهیم کرد. ارائه مشاوره فردی و برگزاری جلسات مشاوره گروهی می توانند برای ایجاد ارتباط درمانی مناسب، تغییر شناخت ها و دریافت حمایت های اجتماعی بسیار مناسب باشد و در ادامه استفاده از دستگاه نوروفیدبک برای درمان افسردگی در طی چند جلسه 45 دقیقه ای به میزان قابل توجهی بهبودی ایجاد خواهد کرد. کافی است که به مشاورتان اعتماد کنید و از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید تا با روانشناسان خوب تهران به بهترین نتیجه دست یابید.

 

 

برای درمان افسردگی در کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت همین الان با ما تماس بگیرید


     

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب
بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

چرا مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت؟ بهترین مرکز مشاور...
حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

اگر به دنبال مشاوره رایگان جهت بهبود روابط زناشویی خود هستید...
8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

به بدن و احساسات تان بیشتر توجه کنید. استرس تان را کاهش دهید...
خیانت (بخش اول)

خیانت (بخش اول)

خیانت چیست؟ راهکارهای بازسازی رابطه بعد از خیانت، گام اول: ...