اعتیاد، یکی از بزرگترین مشکلات جوامع امروزی بوده که تا کنون فشارهای روانی، بهداشتی و اقتصادی زیادی را به انسانیت وارد کرده است. اعتیاد یک رفتار ضد اجتماعی نیست، بلکه یک بیماری بوده که مغز و رفتار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند سبب بروز انواع اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی و افسردگی شود. همچنین ریسک ابتلا به انواع سرطان و سکته قلبی را نیز افزایش می‌دهد. با توجه به موارد ذکر شده، افزایش روزافزون نرخ اعتیاد در کشور و دسترسی بسیار راحت تمامی سنین و اقشار به مواد مخدر، لازم است بیشتر درباره آنچه که در اعتیاد اتفاق می‌افتد و انواع روش‌های درمان اعتیاد که نوروفیدبک نیز یکی از موثرترین آن‌ها است بدانیم.

 

 

اعتیاد و انواع آن

اعتیاد به طور خلاصه یعنی وابستگی به مصرف یک ماده و یا انجام یک رفتار به خصوص؛ به نحوی که توقف مصرف یا ترک رفتار منجر به بروز مشکلات جسمی و روانی برای فرد می‌شود.

 

 

اعتیاد به مواد مخدر و الکل

نخستین تصمیم برای مصرف مواد معمولا اختیاری است ولی با گذر زمان فرد نمی‌تواند با میل به مصرف مقابله کند. مواد مخدر با اثر بر سیستم لیمبیک مغز، موجب آزاد شدن ناقلین عصبی مختلف شده که در فرد احساس لذت ایجاد می‌کنند. البته با گذر زمان، در فرد تحمل دارویی ایجاد شده و مصرف کننده برای دستیابی به احساس لذت مجبور است دوز مصرفی خود را بالا ببرد. برای اینکه به طور کامل تری در مورد اعتیاد به مواد و الکل اطلاعات بدست بیاورید، به لینک مربوط به اعتیاد مراجعه کنید.

 

 

 

اعتیاد رفتاری

اعتیاد به قهوه، اعتیاد به گوشی، اعتیاد به کار، اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به فضلی مجازی،  اعتیاد به بازی‌های ویدیویی، اعتیاد به غذا و اعتیاد به شرط‌بندی نمونه‌هایی از اعتیاد رفتاری هستند؛ در این نوع اعتیاد ماده‌ای مصرف نمی‌شود، اما فرایندی مشابه اعتیاد به مواد در مغز رخ داده و فعالیت طبیعی مغز دچار اختلال می‌شود. در واقع فرد برای ارضای احساس لذت درونی رفتارهایی انجام می‌دهد که به مرور حالتی بیمارگونه و آسیب‌زا پیدا می‌کنند.

مسئله مهم درباره اعتیاد این است که پیامد‌های آن علاوه بر خود شخص، خانواده وی و اعضای اجتماع را نیز درگیر کرده و در معرض خطر قرار می‌دهد؛ به همین دلیل درمان آن اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند، در ادامه با روش های درمانی اعتیاد آشنا می‌شویم.

 

 

 

فرایند کلی درمان اعتیاد

از آنجایی که اعتیاد یک بیماری مزمن است، درمان با توقف مصرف چند روزه میسر نیست. برای توقف کامل مصرف و بازگشت به زندگی طبیعی مراقبت‌های طولانی‌مدت و مکرری نیاز است. تا کنون درمان‌‌های مفیدی مانند دارودرمانی، روان‌درمانی، رفتاردرمانی و نوروفیدبک برای اعتیاد ارائه شده اند اما هیچ روشی به تنهایی کارآمد نیست و غالبا درمان ترکیبی توصیه می‌شود.

 

درمان اعتیاد به طور کلی شامل 5 مرحله است:

* پیش تامل: فرد در این شرایط خود را بیمار و معتاد ندانسته و علاقه‌مند به ترک نیست.

* تامل: فرد تقریبا می‌پذیرد که معتاد شده ولی انگیزه‌ای برای تصمیم به ترک ندارد.

* آمادگی: فرد با مشاهده عواقب اعتیادش قادر به تصمیم‌گیری برای توقف مصرف می‌شود.

* عمل: فرد اقدام به ترک کرده و وارد طرح طرح درمانی می‌شود.

* نگهداری: پس از بهبود اولیه و قطع مصرف فرد تلاش می‌کند تا از مصرف مجدد خودداری کند.

 

 

 

درمان‌های دارویی در اعتیاد

معمولا اولین قدم برای درمان، سم‌زدایی است که از آن به عنوان ترک اعتیاد نام برده می‌شود، ولی سم‌زدایی به تنهایی یک درمان نبوده و بیمارانی که پس از سم‌زدایی برنامه‌های درمانی دیگر را ادامه نمی‌دهند، به مصرف دوباره روی می‌آورند. از داروها معمولا برای کنترل علائم پس از ترک و جلوگیری از بازگشت بیماری استفاده می‌شود. همچنین بیماران می‌توانند از داروها برای برقراری مجدد عملکرد طبیعی مغز و کاهش ولع مصرف استفاده کنند.

 

 

درمان شناختی رفتاری یا CBT

برای تغییر رفتار هر فردی ابتدا باید افکار وی تغییر یابند. در این روش درمانگر می‌‌کوشد تا باورهای منفی و ناامن بیمار که منجر به سو‌ءمصرف مواد شده‌اند را ریشه‌یابی کرده و از بین ببرد و باورهای مثبتی را جایگزین کند. باورهای منفی از نخستین روزهای کودکی نشئت می گیرند، به همین علت در ناخود‌آگاه بیمار ریشه دوانده‌اند و اصلاح آن‌ها زمان‌بر است. در این روش درمانی به بیمارآموخته می‌شود با وسوسه روانی و میل به مصرف دوباره مبارزه کند.

 

 

درمان اعتیاد و نوروفیدبک

نوروفیدبک روشی آموزشی درمانی بوده که در آن مغز با استفاده از بازخوردهایی که در پاسخ به فعالیتش از محیط می‌گیرد، خود تنظیمی را انجام می دهد. در واقع مغز با هر فعالیتی که دارد امواج الکتوفیزیولوژیکی متفاوتی تولید می‌کند. در نوروفیدبک تراپی این امواج توسط سنسورهای متصل به پوست سر فرد ثبت شده و درمانگر با تحلیل و تفسیرآن‌ها تلاش می‌کند که فعالیت مغز را با کمک خود مغز تنظیم کند. در نوروفیدبک با استفاده از پاداش دادن به مغز، مغز در روند شرطی‌سازی فعال قرار می‌گیرد. اما نوروفیدبک چگونه می‌تواند با آموزش مغز در درمان اعتیاد موثر واقع شود؟ بیاید ابتدا با ارتباط اعتیاد و فعالیت‌های مغز آشنا شویم.

 

 

 

 • Generic placeholder image
  دکتر بهناز کرمی

  متخصص درمان با نوروفیدبک

  بهترین روانشناس، بهترین مشاور خانواده و ازدواج، سکستراپیست، مدیریت کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت، عضو انجمن اختلالات یادگیری ایران برگزاری کارگاه در زمینه اختلالات یادگیری بیش از ۵ سال سابقه درمان بیش از ۲۰ سال سابقه در آموزش و پرورش موسس مرکز مشاوره و روان شناسی موفقیت. خانم دکتر بهناز کرمی در مشاوره ازواج و مشاوره طلاقی و حتی مشاوره قبل از طلاق دارای سوابق درمانی ارزشمند هستند. 

  توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 

 

 

تاثیر اعتیاد برعملکرد مغز

مغز یک سیستم پیچیده از مسیرهای اطلاعاتی است؛ استفاده از مواد مخدر به مرور تغییراتی در این مسیرها ایجاد کرده و موجب ناکارآمدیشان می‌شود. اغلب این تغییرات دربخش مربوط به احساس درد و سیستم پاداش ایجاد می‌شوند. بسیاری ازمخدرها سبب ترشح دوپامین شده و در سیستم پاداش احساس سرخوشی ایجاد می‌کنند. به غیراز ناحیه پاداش، دو ناحیه در کورتکس پیشانی که هر دو نقش مهمی بر کنترل رفتارهای تقویت‌کننده دارند، در افراد معتاد مختل می‌شوند. به دنبال اختلالات ایجاد شده در فعالیت‌های مغز، دامنه و تعداد امواج تولیدی مغز نیز تغییر یافته و الگوهای متفاوتی پیدا می‌کنند. این تغییرات بسیار پایدار بوده و حتی پس از دوره‌های طولانی ترک و عدم مصرف نیز قابل مشاهده اند و علت اصلی وسوسه‌های درونی افراد برای مصرف دوباره و دستیابی به احساس لذت ناشی از مصرف هستند. در اینجا نوروفیدبک وارد عمل می‌شود.

 

 

 • Generic placeholder image
  دکتر سید ابولفضل موسوی

  دکترای روانشناسی، عضو انجمن روانشناسی و علوم اعصاب، روانشناس بالینی و مشاور فردی، نوروفیدبک و تحریک الکتریکی مغز، طرحواره درمانی و درمان اختلالات شخصیت، افزایش کارکرد های مغز، توجه،حافظه و ...، درمان وسواس، افسردگی، اضطراب، انجام سنجش های بالینی و شخصیتی.

  توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 

نوروفیدبک چگونه به درمان اعتیاد کمک می‌کند؟

معمولا فرد مبتلا به اعتیاد با دو وضعیت در حال مبارزه است: تحریک بیش از حد، کم تحریک شدن.

 • تحریک بیش از حد: این تحریک در افراد وابسته به الکل و مواد افیونی به علت کم بودن امواج آلفا و تتا و بالا بودن امواج بتا رخ می‌دهد. فرد مبتلا تلاش می‌کند با مصرف مواد این تحریک شدید را برطرف کرده و به آرامش موقتی برسد. نوروفیدبک می‌تواند از پاداش دادن به مغز برای آرام‌سازی آن استفاده کند. مغز بازخورد دریافت می کند و جایزه ای به وی تعلق می گیرد (بازخورد مثبت دریافتی از دستگاه)، درنتیجه برای دریافت پاداش دوباره، خود را برای آرام سازی خود تنظیم می کند.

 • کم تحریک شدن: در افراد وابسته به کوکائین و مت‌آمفتامین به علت کم بودن تعداد امواج بتا رخ می‌دهد و فرد تلاش می‌کند با مصرف مواد حس بیداری، روحیه، انرژی و تمرکز خود را بالا ببرد. برنامه نویسی نوروفیدبک برای چنین فردی به گونه‌ایست که مغز تشویق می‌شود امواجی با فرکانس بالا تولید کند تا فرد به حس شور و انرژی مورد نظر برسد.

 

در واقع نوروفیدبک برای بیمار، بدون عوارض جانبی و عواقب منفی حسی مشابه مواد مصرفی‌اش را ایجاد می‌کند. همچنین با متعادل کردن سیستم عصبی و بازسازی مسیرهای بین نورونی به سیستم غدد درون ریز کمک می کند تا تولید هورمون های مختلف از جمله دوپامین به وضعیت عادی برگردد.

 

نوروفیدبک تحولی نوین است که نوید تعادل امواج مغزی بدون استفاده از دارو و یا روش‌های تهاجمی را به ما می‌دهد.

 

 

 

چند مزیت نوروفیدبک

 • پایدارتر و دائمی تر است.

 • روشی غیرتهاجمی و بدون ضرر است.

 • بر اساس آموزش و خودتنظیمی مغز انجام می شود.

 • هیچ کدام از عوارض جانبی درمان دارویی را ندارد.

 • معمولا باعث افزایش انگیزه بیمار برای ادامه درمان می گردد.

 

 

کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت:

شاید بتوانیم بگوییم ایجاد اختلال در روابط خانوادگی، شغلی، تحصیلی و حتی روزمره زندگی از خود اعتیاد مهم تر و مشکل‌سازتر است. به همین دلیل است که کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت، کادر مشاوره ای و درمانی کاملی را برای کمک به خانواده های درگیر اعتیاد دارد. درمان اعتیاد به کمک روان‌درمانی و نوروفیدبک، مشاوره خانواده، مشاوره کودکان و سایر زمینه های مشاوره در این کلینیک به طور هماهنگ برای بازگشت نشاط و آرامش به زندگی شما فعالیت می کنند. کافی است که با ما تماس بگیرید و از تمامی خدمات ما بهره‌مند شوید.

 

اگر فکر میکنید زمان آن رسیدی که زندگی سالم و بدون وابستگی را آغاز کنید، باکلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت تماس بگیرید

 

برچسب ها :

درمان اعتیاد

نوروفیدبک

اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر و الکل

اسکیزوفرنی

افسردگی

اختلالات روانی

سرطان

سکته قلبی

نرخ اعتیاد

مواد مخدر

ترک مواد مخدر

مصرف مواد مخدر

مصرف بیش از حد مواد مخدر

درمان اعتیاد با دستگاه نوروفیدبک

ترک اعتیاد

اعتیاد به الکل

اعتیاد به کار

اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به فضلی مجازی

اعتیاد به بازی‌های ویدیویی

اعتیاد به غذا

اعتیاد به شرط‌بندی

اعتیاد رفتاری

ارضای احساس لذت درونی

اعتیاد رسانه ای چیست

اعتیاد به فضای مجازی

اعتیاد به گل

اعتیاد به شیشه

اعتیاد به گوشی

اعتیاد به شیره

باورهای منفی

سو‌ءمصرف

باورهای مثبت

تحریک بیش از حد

کم تحریک شدن

کلینیک روانشناسی

مرکز مشاوره

بهترین مرکز مشاوره

بهترین کلینیک روانشناسی

کلینیک روانشناسی موفقیت

بهترین روانشناس

بهترین مشاور

بهترین مراکز مشاوره در تهران

بهترین خدمات مشاوره

مشاوره تلفنی

مشاوره فردی

مشاوره تحصیلی

مشاوره

مشاوره شغلی

مشاورتان

اعتیاد به مبایل

اعتیاد به اینستاگرام

اعتیاد به کامپیوتر

اعتیاد به اینستا

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب
بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

چرا مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت؟ بهترین مرکز مشاور...
حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

اگر به دنبال مشاوره رایگان جهت بهبود روابط زناشویی خود هستید...
8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

به بدن و احساسات تان بیشتر توجه کنید. استرس تان را کاهش دهید...
خیانت (بخش اول)

خیانت (بخش اول)

خیانت چیست؟ راهکارهای بازسازی رابطه بعد از خیانت، گام اول: ...