درمان آلزایمر

باید ذهن را فیزیوتراپی کرد، همانطور که جسم با فیزیوتراپی توان خود را باز می یابد. راه درمان آلزایمر استفاده از دستگاه نوروفیدبک است.

اگر بخواهیم درباره شایعترین بیماری های دوران سالمندی صحبت کنیم، یکی از اولین مواردی که به ذهن خطور می کند، بیماری آلزایمز یا همان فراموشی است؛ که شایعترین نوع زوال عقل نیز می باشد. امروزه حدود 50 میلیون نفر در سراسر دنیا به آلزایمر مبتلا هستند و طبق مقالات سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی می شود به علت افزایش میانگین سن، تا سال 2050 این رقم سه برابر شده و به 150 میلیون خواهد رسید. درمان آلزایمر یا به طور صحیح‌تر کاهش پیشرفت فراموشی شناخته نشده است، اما نوروفیدبک پدیده‌ای است که اخیرا امید افراد مبتلا را برای بهبود زندگی بیشتر کرده است.

از آنجایی که جمعیت کشور ما رو به میانسالی و پیری می رود و همچنین آلزایمر می تواند شروعی برای بروز بیماری‌های دیگری مانند افسردگی، اضطراب و حتی مشکلات جسمی باشد، لازم است درباره آن بیشتر بدانیم، پس با ما همراه باشید.

 

 

زوال عقل و آلزایمر

زوال عقل به طور خلاصه یعنی تحلیل رفتن تدریجی مغز و توانایی‌های آن، اما آیا این پیری است که سبب بروز زوال عقل می شود؟ خیر، افزایش سن دلیل بروز نیست، اما این بیماری عموما در افراد مسن دیده می شود و به طورکلی دارای دو نوع زوال عقل عروقی و آلزایمر است که آلزایمر بسیار شناخته شده تر است.

 

 

علت بروز آلزایمر

علت اصلی بروز الزایمر هنوز مشخص نیست، اما ارتباطات معنادار نورولوژیکی فراوانی دارد که از مهم‌ترین آن ها می توان به نکروزه شدن نورون ها، تجمع انواع خاصی از پروتئین ها در مسیرهای بین سلولی و تشکیل پلاک و کمبود ناقل عصبی استیل کولین در فضاهای سیناپسی اشاره داشت؛ که همه این موارد منجر به بروز اختلال در انتقال پیام های عصبی می شوند و بدین ترتیب مغز مهم‌ترین فاکتور توانایی شناختی خود که همان رمزگذاری و حفظ اطلاعات است را از دست خواهد داد.

 

 

عوارض و تظاهرات آلزایمر

برجسته ترین تبعات آلزایمر، اختلالات شناختی و عملکردی هستند؛ که فرد ابتدا در به یادآوردن خاطرات کوتاه مدت ضعف دارد، اما به تدریج توانایی به یادآوردن خاطرات ساله ای دور را نیز از دست می دهد. علاوه بر این، بروز بیماری های روانی مثل افسردگی و یا اختلال در حرکت و هماهنگی اندام ها نیز دور از انتظار نیست.

 

درمان فراموشی

طبیعی است زمانی که با عوارض زیاد و مشکلات بسیار سخت بیماری آشنا می شویم، به فکر درمان عزیزانمان بیفتیم. تاکنون هیچ نوعی از درمان قطعی برای آلزایمر تایید نشده است و درمانهای موجود تنها می توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند و علائم آن را کنترل کنند. درمان های دارویی عموما بر تامین ناقل عصبی استیل کولین در فضاهای سیناپسی مبتنی هستند تا ارتباطات بین سلولی تقویت شود. در بعضی موارد داروهای ضدافسردگی نیز برای کنترل علائم رفتاری ناشی از الزایمر نیز تجویز میشود. اما یکی از روشهای بسیار مفید برای کمک به بیمار بکارگیری توانبخشی شناختی است که از آن با عنوان نوروفیدبک یاد می شود.

 

 

نوروفیدبک چیست و چگونه به بهبود آلزایمر کمک می کند؟

هر فکر، فعالیت یا احساساتی که مغز ما تجربه می کند، امواج متفاوتی با طول موج و بسامد (فرکانس) متفاوت در آن تجربه تولید می شوند. نوروفیدبک یا بازخورد عصبی به طور کلی یعنی آموزش فعالانه و شرطی سازی فعال مغز در جهت تولید انواع خاصی از امواج.

 

ما در حالت عادی نسبت به امواج مغزیمان آگاهی نداریم، ولی در نوروفیدبک تراپی درمانگر با ارائه بازخورد به بیمار و ارائه تمرینات ذهنی به او تلاش میکند تا مغز تعداد بیشتری از امواج مورد نظر را تولید کند و بدین‌ترتیب فرد می‌آموزد با کمک بازخورد دیداری یا شنیداری امواج مغزی خود را کنترل کند. بیمار می‌آموزد چگونه امواج مغزی که با عملکرد پایین همراه هستند را ساکت کرده و امواج مرتبط با عملکرد مطلوب که در اینجا همان به یادآوردن خاطرات است را تقویت کند و افزایش دهد. هرچه مغز بیمار برای تقویت امواج تمرین کند بهتر و قویتر می‌شود و به یادآوردن برایش راحتتر میشود.

 

 

 

در هر جلسه درمان آلزایمر با نوروفیدبک چه میگذرد؟

در جلسات درمانی نوروفیدبک بیمار در وضعیت آرامی نشسته و الکترودهایی که به حسگرهای خاصی مجهز هستند، به پوست سر او متصل می شوند؛ بدین وسیله امواج تولید شده توسط مغز فرد به صورت یک نمودار انیمیشنی روی نمایشگر دستگاه ثبت می شوند که تحلیل و تفسیر آن ها بر عهده درمانگر است.

جالب است بدانید که فرد مراجع در طول این جلسه به نوعی به تفریح و بازی سرگرم می شود. در واقع نکته جالب توجه نوروفیدبک این است که بیمار به انجام یک بازی ویدیویی مشغول می شود و عملکرد مغز او در حین انجام این بازی به ما گزارش می شود. در اینجا متوجه می شویم که کدام بخش از امواج مغزی دچار مشکل شده اند و با استفاده از همان بازی ویدیویی به مغز آموزش می دهند تا مشکلات را برطرف کند.

 

 

 

 

 

  • Generic placeholder image
    دکتر بهناز کرمی

    متخصص درمان با نوروفیدبک

    بهترین روانشناس، بهترین مشاور خانواده و ازدواج، سکستراپیست، مدیریت کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت، عضو انجمن اختلالات یادگیری ایران برگزاری کارگاه در زمینه اختلالات یادگیری بیش از ۵ سال سابقه درمان بیش از ۲۰ سال سابقه در آموزش و پرورش موسس مرکز مشاوره و روان شناسی موفقیت. خانم دکتر بهناز کرمی در مشاوره ازواج و مشاوره طلاقی و حتی مشاوره قبل از طلاق دارای سوابق درمانی ارزشمند هستند. 

    توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 

 

هرجلسه  درمان آلزایمر با نوروفیدبک چقدر طول میکشد؟

طول جلسات به عوامل مختلفی مثل شرایط جسمانی، سن و سلامتی بیمار وابسته است. برای ایجاد تغییر قابل توجه در بیمار مبتلا به آلزایمر حداقل سی تا چهل جلسه درمانی نیاز است. فرد مبتلا می تواند حداقل هفته ای دو تا سه جلسه نوروفیدبک تراپی را داشته باشد. توصیه می شود تمرینات نوروفیدبک روزانه دو جلسه با وقفه دوساعته انجام شوند؛ درصورت انجام مکرر جلسات درمانی تغییرات سریع‌تر رخ داده و انتقال پیام و تنظیمات شیمیایی مغزی در وضعیت صحیح قرار می گیرند.

 

 

عملکرد درمانی نوروفیدبک

نوروفیدبک نیز مانند داروها یک درمان قطعی نیست و نمی تواند آسیب ساختاری یا تحلیل مغز را که در آلزایمر اتفاق می‌افتد، کنترل کند. بلکه می تواند عملکرد قسمت های سالم مغز را به حداکثر برساند و خودتنظیمی مغز را حفظ نموده و بروز برخی علائم بیماری را به تعویق بیندازد. با حفظ و تداوم بیماری آلزایمر، نوروفیدبک تراپی نیز باید مکرر و یا حتی نامحدود برای تداوم بهبود و جلوگیری از برگشت بیماری استفاده شود. گمان می رود برای جلوگیری از تحلیل رفتن توانایی‌های ذهنی و حفظ سلامت مغز، نوروفیدبک با هدف پیشگیری از بروز آلزایمر و زوال عقل به بخشی منظم از مراقبتهای سالمندان تبدیل شود.

مطالعات نشان میدهند که حافظه بیماران مبتلا به آلزایمر به دنبال درمان نوروفیدبک تا حد قابل توجهی بهبود می‌یابد. عملکردهای شناختی آنها پایداری و ثبات پیدا میکند و برای بیمارانی که درمراحل اولیه بیماری قرار دارند بسیار موثرتر است.

 

 

 

درمان آلزایمر با نوروفیدبک در کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت:

نوروفیدبک روشی است که باید توسط متخصص علوم اعصاب و همچنین درمانگر حیطه مشکل اصلی مراجع انجام شود و این امکان در کلینیک موفقیت کاملا فراهم شده است. کلینیک ما برای کار کردن روی آلزایمر هم چنین شرایطی دارد و متخصص نوروساینس با مشاور سالمندان همکاری می کنند و بهترین برنامه درمانی را هدایت خواهند کرد. به شما توصیه می کنیم برای ایمان آوردن به تاثیر شگرف نوروفیدبک، حتما مطلب مربوط به معرفی نوروفیدبک را مطالعه کنید. هم اکنون می توانید با کلینیک موفقیت تماس بگیرید و برای دریافت نوبت جلسات نوروفیدبک هماهنگی های لازم را به عمل بیاورید.

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب
بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

چرا مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت؟ بهترین مرکز مشاور...
حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

اگر به دنبال مشاوره رایگان جهت بهبود روابط زناشویی خود هستید...
8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

به بدن و احساسات تان بیشتر توجه کنید. استرس تان را کاهش دهید...
خیانت (بخش اول)

خیانت (بخش اول)

خیانت چیست؟ راهکارهای بازسازی رابطه بعد از خیانت، گام اول: ...