با احساس و افکار خودت ارتباط برقرار کن

تمرینات MBCT کمک می کند با احساس و افکار خود ارتباط برقرار کنید، کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷

 

 

با ذهن‌آگاهی بین بدن، احساس و افکار خودت ارتباط برقرار کن

 

با استفاده از هوشیاری لحظه به لحظه نسبت به احساس­ های جسمی، ما واقعیت مرزها و نه استنباط افکار و احساساتی که راجع به آن­ها داریم را کشف می­کنیم. می­آموزیم به آنچه که برای بدن ما طی حرکتمان مفید است، احترام بگذاریم و طی این حرکات در فرایندهای اکتشافی شرکت کنیم و به صورت دایم در حال بررسی محدودیت­های خود هستیم.تجارب کسب شده از طریق احساس­هاس جسمی‌به این شکل، تجاربی مرتبط با افکار و هیجانات احتمالی در ما به وجود می­آورد. بنابراین شرکت­کنندگان می­توانند به ایجاد راهی جهت برقراری رابطه با هیجاناتشان دست زده و آن را کسب کنند. تمرینات MBCT کمک می­کند که فرد از افکار درد آور جدا شود و بنابراین به تدریج این ظرفیت به وجود می­آید که افکار پریشان کننده با احساسات بدنی بدون واکنش به آن­ها دور شدند. افراد یاد می­گیرند به افکار خود نگاه کنند به عقب بازگردند و همینطور به افکار جایگزین بنگرند.

 

 

چگونگی اثر ذهن آگاهی بر بدن، احساس و افکار

 

1.احساس­های بدنی جهت ورود به زمان حال:

آموزش ذهن آگاهی تاکید زیادی روی یادگیری از طریق تجربه مستقیم چرا که در بدن پرورش می­یابد. با حمایت مدرس، شرکت­ کنندگان طی تمرین­ها و گفتگوها می­توانند به شناسایی دقیق اعضای مورد نظر بدن خود بپرازند و می­توانند با توصیف تجربه حسی خود در آن عضو بدن همراه شوند. این نقطه آغازی بر ادراک ماهیت مستقیم تجربه و آموزش بازگشت به آرامش مجدد در بدن است. جسم ما مناسب­ترین و در دسترس­ترین نقطه جهت ادراک مستقیم تجربه هیجاناتمان در همان لحظه و بودن در حال حاضر است(ولوود[1]،2000).

 

2.همراهی افکار و احساسات:

شرکت­کنندگان دوره آموزشی ذهن آگاهی، تمرین­های آشکاری داشتند تا معانی افکار آن­ها با احساس­های بدنیشان و هیجاناتی که در ذات خود یک مجموعه کامل از احساسات، افکار و حواس پنج گانه است را دریابند. در حالی که هدف عمومی‌تمرین­ها، آموزش جهت شناخت بیشتر تجاربی است که جهت دیدن افکار، هیجانات و هر یک از حواسی که آگاهانه است، نیاز به کسب دانش به شیوه­ای آسان­تر در برخی از جوانب تجربی ما با دیگران دارد. افکار و هیجانات ما تمایل دارند که به صورت شخصی مورد استفاده قرار گیرند. به طور مثال باید برای بیان احساس از کلمه "احساس من" استفاده کرد. این امر با هدف کشف روش نوینی جهت حالت همراه بودن با افکار و هیجانات از طریق تغییر پی در پی توجه به بدن و تجزیه کجایی و چگونگی ایجاد آن احساس به شکل فیزیکی آشکار می­شوند و می­توانند به طور فوق­العاده­ای مفید باشد. در حالت تنهایی و در خود فرورفتگی آن­ها بایست احساس درک شده توسط حواس خویش را در هر لحظه رها کنند و بدین ترتیب کمتر فرصت دارند که در مورد خود و تجاربشان در این زمینه بیندیشند. بدن می­تواند برخی از اطلاعات جالب در مورد چگونگی این تجارب، چگونگی ثبت آن­ها توسط یک جریان فکری و یا یک هیجان را آشکار ساخته و شروع به پردازش آن­ها کند.

 

3.استفاده یکپارچه از بدن:

 هنگامی‌که در تمرین­های عملی ذهن آگاهی درگیر می­شویم این یادگیری می­تواند شکل ساده­ای سبب ثبات و پایداری در ما شود. در حالت انطباقی مستقیم در موقعیت و زمان مناسب که پایدار باشد به طور همزمان آرامش و پذیرش را در خود ایجاد می­کنیم و یک پیام قدرتمند و تمناسب با این احساس­ها را در ذهن خود تجسم می­کنیم. ما در خود باور عمیقی نبست به آرامش، علاقه مند بودن و در دسترس بودن آن احساس را به وجود می­آوریم.

 

4.افزایش رابطه با تجربه جدید:

طی تمرین­های عملی ذهن آگاهی برایبیشتر شرکت کنندگان تجربه مستقیم ادراک افکارشان در این شیوه جدید اغلب با احساسی زود گذر و لحظه­ای همراه خواهد بود. با این حال آن بینش عمیق ایجاد می­شود. قابل توجه است که چکونه فرد طی احساس رهایی لحظه­ای و کوتاه مدت، قادر به شناسایی و جداسازی افکار خویش، به خصوص افکاری که واقعی است و نه آنهایی که زاییده ذهن فرد هستند، خواهد بود. بازشناسی ساده افکاری که می‌توانند تو را از واقعیت تحریف شده جدا سازند، اغلب بدون هیچ دشواری ایجاد می­گردد و امکان دریافت اطلاعات دقیق­تری برای مدیریت مناسب­تر در زندگیتان را به شما خواهد داد(کابات زین،1990).

 

5.کشف روش­های جدید رویارویی با مشکل: 

تمرین­های حرکتی ما را دعوت می­کند تا با روش­های خاصی بر محدودیت­های جسمی‌غلبه کنیم: وقتی با انجام حرکتی کشش به ناتوانی­های خود واقف می­شویم. به نفس کشیدن و محدودیت آن آگاه می­شویم و در فضای خلاقانه با بدن خود مدارا کرده و آن را هدایت می­کنیم(همان منبع).و "این فرایند، آگاهی عمیق و حساسیت بالایی را نسبت به خودمان در ما ایجاد می­کند و ما با توجه به محدودیت­هایی که لمس و تجربه کرده­ایم در محدوده آنچه قادر به انجام آن در لحظه هستیم، فعالیت می­کنیم" (ملکو میر،2000).

 

 

نتیجه گیری

با استفاده از هوشیاری لحظه به لحظه نسبت به احساس ­های جسمی، ما واقعیت مرزها و نه استنباط افکار و احساساتی که راجع به آن­ها داریم را کشف می­کنیم. می ­آموزیم به آنچه که برای بدن ما طی حرکتمان مفید است، احترام بگذاریم و طی این حرکات در فرایندهای اکتشافی شرکت کنیم و به صورت دایم در حال بررسی محدودیت­های خود هستیم.تجارب کسب شده از طریق احساس­هاس جسمی‌به این شکل، تجاربی مرتبط با افکار و هیجانات احتمالی در ما به وجود می­آورد. بنابراین شرکت­ کنندگان می­توانند به ایجاد راهی جهت برقراری رابطه با هیجاناتشان دست زده و آن را کسب کنند. (کرین،2009)

 

تمرینات MBCT کمک می­کند که فرد از افکار درد آور جدا شود و بنابراین به تدریج این ظرفیت به وجود می­ آید که افکار پریشان کننده با احساسات بدنی بدون واکنش به آن­ها دور شدند. افراد یاد می­گیرند به افکار خود نگاه کنند به عقب بازگردند و همینطور به افکار جایگزین بنگرند. به مشاورتان اعتماد کنید و با بهترین روانشناس های تهران در کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت همراه شوید.

 

[1]- We Load, J.

  • Generic placeholder image
    دکتر سید ابولفضل موسوی

    دکترای روانشناسی، عضو انجمن روانشناسی و علوم اعصاب، روانشناس بالینی و مشاور فردی، نوروفیدبک و تحریک الکتریکی مغز، طرحواره درمانی و درمان اختلالات شخصیت، افزایش کارکرد های مغز، توجه،حافظه و ...، درمان وسواس، افسردگی، اضطراب، انجام سنجش های بالینی و شخصیتی.

    توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha