درمان و بهبود مشکلات حافظه در میانسالان و سالمندان

دستگاه نوروفیدبک یکی از روش های موثر در درمان مشکلات حافظه می باشد

 درمان و بهبود مشکلات حافظه در میانسالان و سالمندان

با افزایش سن و آغاز سالمندی افراد، به تدریج برخی از کارکردهای فیزیولوژیک و روانی اجتماعی خود را از دست می دهند، هرچند که ممکن است این کاهش در وضعیت عملکردی سبب وابستگی سالمند نشود، ولی بر آسیب پذیری این گروه جمعیتی اثرات زیادی دارد . اختلالات شناختی  از جمله مشکلات شایع دوران سالمندی می باشد که حدود 35 درصد آنان، درجات مختلف آن را نشان میدهند که مشکلات حافظه و توجه مرحله پیش رونده این اختلال می باشد. مشکلات حافظه و توجه عبارت است از تخریب پیش رونده کارکردهای شناختی و فرایند های مغزی که در زمینه ای از هشیاری کامل (بدون وجود دلیریوم  بسته به نوع عامل آن) بروز میکند.

مشکلات حافظه و توجه از علائم بیماری و به صورت مجموع های از عملکرد های بالینی شامل اختلالاتی در شناخت، حافظه، زبان، تغییرات روانشناختی و روانپزشکی  و مختل شدن فعالیت های روزمره تظاهر می یابد. عملکردهایی که تحت تأثیر این اختلال قرار میگیرند عبارتند از هوش، سیالی کلامی، حل مسئله، یادآوری، یادگیری، موقعیت سنجی، ادراک، توجه، قضاوت، تمرکز و توانایی های اجتماعی. یکی از مهم ترین عملکردهایی که در سالمندان تحت تاثیر قرار میگیرد عملکرد شناختی است.

 

 

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک چیست؟ نوروفیدبک چگونه عمل می کند؟ آیا نوروفیدبک نوعی از درمان است؟ آیا نوروفیدبک عوارض دارد؟ نوروفیدبک به چیزهایی کمک می کند؟ خدمات مربوط به نوروفیدبک در کلینیک موفقیت

 درمان و بهبود مشکلات حافظه در میانسالان و سالمندان با دستگاه نوروفیدبک کلینیک روانشناسی کلینیک

 

عملکرد شناختی به طور کلی به مجموعه‌ای از مهارت‌های لازم برای فعالیت مستقل و هدفمند، شامل بسیاری از عملکردهای عصب‌شناختیِ سطح بالاتر، مانند حافظه‌ کاری ،کنترل مهاری ،سازماندهی و برنامه‌ریزی  مجدد گفته می‌شود که برای سازگاری موفقیت‌آمیز حیاتی هستند، زیرا آن‌ها رفتار‌های معطوف به هدف و ظرفیت مدیریت محرک‌های چندگانه و یا اجرای درخواست‌ها را تسهیل می‌کنند. کنش‌های اجرایی به ساختار پیچیده شناختی اشاره دارد که جریانی کنترل‌کننده و عهده‌دار مسئولیت برنامه‌ریزی، گردآوری، هماهنگ‌کردن، مرتب‌کردن و نظارت بر سایر فعالیت‌های شناختی است. این کنش‌ها شامل مفاهیمی از قبیل بازداری، حافظه کاری و توجه می‌شود و در رابطه مستقیم با لوب قدامی مغز است. پیشرفت و بهبود کارکردهای شناختی با توسعه قشر پیش پیشانی و ادغام آن با مراکز انگیزه و احساسات در کورتکس زیرین مغز در ارتباط است. اگرچه تغییرات تخریبی مغز ممکن است از دهه ی سوم آغاز شود اما بیشتر این تغییرات تا بعد از 80 سالگی واضح نیست. با افزایش سن، کاهش مهارت های شناختی خاص مانند کاهش توانمندی در فعالیت های پیچیده، مهارت های شناختی، زبانی، افزایش زمان یادگیری مهارت های جدید و فراموشی وجود دارد. در پیری طبیعی آتروفی در لوب فرونتال به خصوص کورتکس پریفرونتال به وجود می آید. به این دلیل که کورتکس پریفرونتال محل کارکردهای اجرایی است، متعاقبا افت کارکردهای اجرایی پیش  بینی میشود. اختلال در عملکرد های شناختی دربرگیرنده درجاماندگی، توجه، نقص در شروع و ناتوانی در مهار پاسخ های نامناسب از عوارض شایع سالمندی شناختی است.

 

در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت ما با استفاده از تخصص بهترین روانشناس تهران به بهبود هر چه بیشتر مشکلات شناختی شما یا عزیزان سالمند خانواده کمک میکنیم.

 

مشاوره درمان اختلالات حافظه با دستگاه نوروفیدبک

 

 

 

  • Generic placeholder image
    دکتر سید ابولفضل موسوی

    دکترای روانشناسی، عضو انجمن روانشناسی و علوم اعصاب، روانشناس بالینی و مشاور فردی، نوروفیدبک و تحریک الکتریکی مغز، طرحواره درمانی و درمان اختلالات شخصیت، افزایش کارکرد های مغز، توجه،حافظه و ...، درمان وسواس، افسردگی، اضطراب، انجام سنجش های بالینی و شخصیتی.

    توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک چیست؟ نوروفیدبک چگونه عمل می کند؟ آیا نوروفیدبک نوعی از درمان است؟ آیا نوروفیدبک عوارض دارد؟ نوروفیدبک به چیزهایی کمک می کند؟ خدمات مربوط به نوروفیدبک در کلینیک موفقیت

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب
بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

چرا مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت؟ بهترین مرکز مشاور...
حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

اگر به دنبال مشاوره رایگان جهت بهبود روابط زناشویی خود هستید...
8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

به بدن و احساسات تان بیشتر توجه کنید. استرس تان را کاهش دهید...
خیانت (بخش اول)

خیانت (بخش اول)

خیانت چیست؟ راهکارهای بازسازی رابطه بعد از خیانت، گام اول: ...