افراد سمی در زندگی چه کسانی هستند؟

افراد سمی چه کسانی هستند؟ چگونه افراد سمی را مدیریت کنم؟ برای کسب مهارت از بهترین روانشناسان تهران در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت، کمک بگیرید.

 

چگونه افراد سمی زندگی مان را مدیریت کنیم؟

همه ی ما با کمی جست و جو در ارتباطات روزمره می توانیم لیستی از افراد سمی (toxic people) دور و برمان را به یادآوریم.

افرادی که دائما به ناسزاگویی از دیگران می پردازند، آن ها را عامل اصلی مشکلات می دانند، خود را در اتفاقات بد و ناگوار بی گناه می دانند و به شیوه ای هدفمند، سعی در مسموم کردن افراد دور برشان دارند.

ممکن است این افراد، بخشی از محیط کار، زندگی و یا ارتباطات دوستانه را تشکیل دهند. جالب اینجاست که آن ها با مرور زمان و صبوری به خرج دادن، نه تنها بهتر نمی شوند بلکه روز به روز بدتر و بدتر نیز می شوند.

به همین دلیل این مطلب راهنمایی برای برخورد صحیح با افراد سمی زندگی ارائه می دهد که می تواند برای تان بسیار مفید باشد.

 

افراد سمی در زندگی- کسب مهرات با بهترین روانشناس و مشاوره خوب  تهران در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت

 

داستانی واقعی از دردسر آفرینی های افراد سمی

کریستین پورات، ورزشکار برجسته ای که پس از فارغ التحصیلی از کالج دیویژن، شروع به همکاری با یک برند ورزشی به منظور راه اندازی یک آکادمی ورزشی کرد، خاطرات قابل توجهی از دردسرآفرینی افراد سمی زندگی اش نقل کرده است.

او می گوید بعد از آنکه شغل رویایی ام را به دست آوردم و در صدد محقق کردن آرزوهای چندین و چند ساله ام بودم، با مدیری بی ملاحظه، زورگو و دیکتاتور روبه رو شدم که سقف آرزوهایم را به سرعت فروریخت.

پورات می نویسد: رفتارهای بی محابا و آزاردهنده ی این مدیر، نه تنها من، بلکه تعداد زیادی از همکارانم را نیز مجبور به استعفا کرد.

تعداد زیادی از ما پس از مدتی، شرکت را ترک کردیم و هر یک به کار دیگری مشغول شدیم اما کاخ استبدادی مدیر زورگو نیز مدت زیاید دوام نیاورد و به زودی منحل شد.

پورات از این تجربه در جهت مطالعه ی رفتارهای مناسب و نامناسب در محیط کار استفاده ی قابل توجهی کرد و پس از اخد دکتری مدیریت تجارت و مدیریت سازمانی، به عنوان پروفسور دانشگاه جورج تاون، رفتارای ناکارآمد در محیط کار را با دقت قابل توجهی بررسی و تبیین نمود.

تحقیقات کریستین پورات نشان می دهد که افراد سمی می توانند تاثیرات قابل توجهی بر کیفیت زندگی و سلامت روان اطرافیان به جای گذارند. به طوری که کارمندان مدیران بی کفایت، بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری ها روان تنی، بی خوابی، پرخوری، استرس، سکته مغزی و قلبی و مشکلات جدی سلامتی هستند.

 

افراد سمی در زندگی- کسب مهرات با بهترین روانشناس و مشاوره خوب  تهران در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت

افراد سمی چه کسانی هستند؟

پیدا کردن افراد سمی دور و برتان کار سختی نیست. این فرد می تواند مدیر بی ملاحظه ای باشد که شما را با حجم زیادی از کارهای تعریف نشده  روبه رو می کند و رفتاری مستبدانه دارد و یا همسری که علی رغم آگاهی از حساسیت های تان، در حضور جمع شروع به سرزنش، انتقاد یا بی توجهی می کند.

نمونه ی دیگر می تواند پدری باشد که بیش از اندازه گوشه گیر است و انزوای بیش از حدش باعث شده تا فرزندش او را فردی نامرئی برداشت کرده و بی فایده بداند.

مهم ترین ویژگی مشترک افراد سمی آن است که در همه حال، دیگران را مقصر اتفاقات و وقایع منفی می دانند و در بسیاری از موارد، خود را ناجی و کمک کننده تلقی می کنند.

عذرخواهی بابت اشتباهات احتمالی از جمله عباراتی است که هرگز از زبان افراد سمی خارج نمی شود. آن ها به شکل پنهان (قهر، انزوا، گوشه گیری و..) و آشکار، پرخاشگری می کنند و قادر به درک تاثیر رفتار خود بر دیگران نیستند.

 

چگونه افراد سمی را مدیریت کنم؟

شاید بهترین راه برای در امان ماندن از آسیب های افراد و روابط سمی، قطع رابطه کامل با آن ها باشد. اما از آنجا که در بسیاری از موارد، چنین راهکاری قابل اجرا نیست، بهتر است با یادگیری چند مهارت اساسی، خود را مسلح کرده و از آسیب آن ها در امان نگه دارید.

 

  1. همنشینی با افراد سمی را به حداقل برسانید.

به حداقل رساندن تماس با افراد سمی، مهم ترین کاری است که باید انجام دهید. اگر این فرد همکارتان است، بهتر است فاصله تان را با او رعایت کنید و اگر مجبور به انجام کار تیمی با او هستید، بهتر است درخواست جابجایی کنید.

اگر این جابجایی امکان پذیر نیست از مدیرتان بخواهید تا انجام کارها را به خانه واگذار کند و جلسات مشترک را به صورت گروهی برگذار کند.

اگر این فرد سمی، مدیرتان است، تلاش کنید تا زمان کمتری را با او سپری کنید و افرادی شنوا را در سازمان تان شناسایی کنید که بتوانید با آن ها گفت و گو کنید.

در صورت غیر قابل تغییر بودن همه چیز، بهتر است جویای یک کار تازه باشید و یا درخواست کنید تا فرد دیگری مسئولیت نظارت بر کارهای شما را به عهده گیرد.

در صورتی که این فرد همسرتان باشد، لازم است از یک روانشناس خوب درخواست کمک کنید تا روش های مدیریت افراد سمی را به شما بیاموزد.

کتاب " چگونه می توان با یک فرد عصبی زندگی کرد؟ " نیز راهنمای خوبی برای یادگیری مهارت های معاشرت با این افراد است.

 

مشاوره آنلاین

 

  1. واکنش پذیری تان را مدیریت کنید.

اگرچه افراد سمی، احساسات منفی زیادی را در شما زنده می کنند اما می توانید واکنش های خود را تغییر دهید.

رابین استرن ییل، "ایجاد مرزهای محکم و قاطع" را یکی از مهم ترین ابزارهای مقابله موثر با افراد سمی می داند.

بنابراین مرزهای شخصی تان را مجددا تعریف کنید، نه گفتن و جرأت ورزی را بیاموزید و به مطالبات غیر منطقی، به طور قاطعانه "نه " بگویید.

به عنوان مثال در صورتی که دوست یا همسر سمی تان، شروع به توهین، فریاد و سرزنش کرد، می توانید بگویید " اگر قصد ادامه ی توهین و فریاد را داری، من هرگز این مکالمه را ادامه نمیدم " و یا " خوشحال میشم این مکالمه را زمانی ادامه بدم که شما کاملا آرام هستی".

یک روش مفید دیگر می تواند آن باشد که احساسات تان را قبل، حین و بعد از برخوردهای سمی یادداشت کنید و همه ی آنچه گفته و شنیده اید را در طی یک هفته ارزیابی کنید.

این روش به شما کمک می کند تا یک طرح کلی از رابطه تان ترسیم کنید و مداخلات لازم برای مراقبت از خود را به شکلی عمیق تر، برنامه ریزی کنید.

 

مشاوره تلفنی

 

  1. روابط تان را گسترش دهید.

به خصوص اگر فرد سمی، همسرتان است، روابط تان را با افرادی که به شما احترام می گذارند، بیشتر کنید. این کار می تواند سطح استرس تان را کمتر کند، دیدگاه تان را نسبت به خودتان متعادل تر کند و اعتماد بنفس تان را افزایش دهد.

بهتر است فعالیت هایی را پیدا کنید که شما را از شخص سمی دور نگه می دارد. رفتن به یک کلاس آشپزی، ثبت نام در باشگاه، پیوستن به یک گروه کتابخوانی یا گردش گری، می تواند گزینه ی بسیار خوبی باشد.

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

قربانی قلدری نشوید!!

قلدری - مظلوم کشی - ظالم - نه گفتن - کسب مهارت در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت

 

  1. توضیح ندهید.

مطابق با تعریف، فرد سمی کسی است که " از شنیدن دیدگاه شما امتناع می کند". بنابراین تلاش برای توضیح دادن، فقط شما را ناامید خواهد کرد.

بهتر است توضیح دادن را متوقف کنید و از جملات کوتاهی مانند " متاسفم اما اون موقع مشغول کار هستم " استفاده کنید.

 

  1. مراقبت کردن از خود را یاد بگیرید.

افراد سمی کم نیستند. بررسی ها نشان می دهد که درصد افراد سمی و آزار رسان به ویژه در محیط  های کاری در حال افزایش است .

بنابراین لازم است نسبت به افرادی که پتانسیل رفتارهای سمی را دارند، حساس تر باشید. بهتر است ویژگی های شخصیتی این افراد را شناسایی کرده و خودتان را از آن ها دور نگه دارید.

افراد پرخاشگر، افرادی که دایما به احساسات دیگران بی توجه هستند، از شنیدن امتناع می کنند و همواره دیگران را مقصر وقایع می دانند، نمونه هایی از افراد مشکوک به حساب می آیند.

می توانید در بخش دیدگاه ها، نمونه هایی از رفتارهای سمی اطرافیانتان را با سایر خوانندگان این مطلب، به اشتراک بگذارید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر، از بهترین روانشناسان تهران در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت، درخواست کمک کنید.

 

مشاوره رایگان

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب
بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

بهترین مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی کدام است؟

چرا مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت؟ بهترین مرکز مشاور...
حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

حل تعارض های زناشویی با روش گلاسر

اگر به دنبال مشاوره رایگان جهت بهبود روابط زناشویی خود هستید...
8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

8 راهکار طلایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس کرونا

به بدن و احساسات تان بیشتر توجه کنید. استرس تان را کاهش دهید...
خیانت (بخش اول)

خیانت (بخش اول)

خیانت چیست؟ راهکارهای بازسازی رابطه بعد از خیانت، گام اول: ...