قربانی قلدری نشوید!!

چطور قربانی زورگویی نشویم؟

 

چه کنم که مورد قلدری واقع نشوم؟

قلدری رفتاری است که بیشتر آن را با نام زورگویی می شناسیم و در محیط های مختلف از جمله مدرسه، محل کار، رابطه با همسر و حتی فضای مجازی روی می دهد.

لازم است بدانید که هر رفتاری به عنوان قلدری نام گذاری نمی شود. به عنوان مثال در صورتی که فرزندتان در مدرسه با دوستش دعوا کند و سعی در گرفتن حق خود به شکل محترمانه داشته باشد، نمی توان آن را قلدر یا زورگو نامگذاری کرد.

از دیدگاه علمی، زورگویی رفتاری است که در آن فرد تلاش می کند تا بدون در نظر گرفتن حقوق دیگران و از طریق تهدید به آسیب یا ایجاد آسیب جسمی و روانی برای دیگران، خواسته های خود را محقق کند.

بر این اساس در صورتی که با فردی در ارتباط هستید که از طریق تمسخر، تهدید، کتک کاری، طرد کردن و یا ایجاد رعب و وحشت، سلامت جسمی و روانی تان را به خطر می اندازد، می توان گفت با فردی قلدر رو به رو هستید.

این رفتار در گروه کودکان و نوجوانان نیز بسیار شایع است و منجر به آسیب های جدی مانند اضطراب، افسردگی، احساس تنهایی و در برخی مواقع خودکشی نیز می شود. 

در صورتی که خود یا اطرافیان تان با چنین شرایطی روبه رو هستید، با ادامه ی مطلب همراه باشید تا با مهارت های اساسی برخورد با افراد قلدر و پیشگیری از قلدری آشنا شوید.

شش مهارت طلایی برای پیشگیری از قربانی شدن در برابر افراد قلدر

از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است با استفاده از روش های زیر می توانید مانع از وقوع قلدری شوید و تبعات منفی آن را به طور کامل متوقف کنید.

  1. اعتماد به نفس تان را بالا ببرید.

قلدرها معمولا افراد ضعیف و فاقد اعتماد به نفس را برای اجرای زورگویی های خود انتخاب می کنند.

بنابراین با رشد اعتماد به نفس می توانید خودتان را از دام آن ها نجات دهید.

برای بهبود اعتماد به نفس می توانید از روش های زیر کمک بگیرید:

  • شروع به یادگیری یک مهارت کنید.

 یاد گرفتن یک مهارت می تواند تا حد زیادی به شما اعتماد به نفس دهد. فرقی نمی کند که در چه سنی هستید. انچه مهم است تصمیم گیری برای یادگرفتن یک مهارت است.

  • ورزش کنید.

ورزش کردن نه تنها قوای جسمی را تقویت می کند بلکه از طریق تقویت احساس مثبت نسبت به خود، اعتماد به نفس را چندین برابر می کند

یادگیری هنرهای رزمی یکی از بهترین گزینه ها برای مقابله با قلدر هاست.

البته به یاد داشته باشید که هدف، همواره مقابله ی فیزیکی با افراد زورگو نیست اما در صورت ضرورت، داشتن مهارت های مقابله ی فیزیکی کارساز خواهد بود.

  • زبان بدن مناسب را به خود بگیرید.

شانه های افتاده، عدم برقراری تماس چشمی، تن صدای ضعیف و گردن کج کردن می تواند شما را به عنوان فردی مظلوم و منفعل نمایش دهد.

قبل از هر چیز تلاش کنید تا زبان بدن فردی قوی و فعال را داشته باشید.

همواره سرتان را بالا بگیرید، ارتباط چشمی را فراموش نکنید، با صدای بلند و رسا صحبت کنید و شانه های تان را راست نگه دارید.

  1. مهارت های ارتباطی تان را گسترش دهید.

به یاد داشته باشید که دیگران هرگز از درون تان با خبر نیستند و مهارت های ارتباطی تنها ابزاری است که از طریق آن خودتان را برای دیگران به نمایش می گذارید.

بنابراین تلاش کنید تا در ارتباطات اجتماعی به خوبی ظاهر شوید.

برای شروع، لازم است در گفت و گو با دیگران به گونه ای عمل کنید که احساس خوب تان نسبت به خودتان روشن و واضح باشد.

هیچ دلیلی وجود ندارد تا خواسته های دیگران را بدون چون و چرا بپذیرید. بنابراین در صورت مطرح شدن خواسته ای از جانب اطرافیان، به جای پذیرش سریع، سوال بپرسید و نظرات شخصی تان را مطرح کنید.

روش دیگری که می تواند به شما کمک کند تا در ارتباطات تان به عنوان فردی قوی ظاهر شوید، ارایه ی بازخورد به دیگران است.

به عنوان مثال در صورتی که یکی از دوستان تان کاری را به خوبی انجام داد به او بگویید " عالی بودی. این کار رو خیلی خوب انجام دادی".

  1. همدلی کردن را یاد بگیرید.

همدلی به معنای آن است که تلاش کنید تا آنچه دیگران احساس می کنند را شما نیز احساس کنید.

به عبارت دیگر وقتی تلاش می کنید تا خودتان را به جای طرف مقابل بگذارید و درد و رنجش را درک کنید، در حال همدلی با او هستید.

مطالعات نشان می دهد، کودکانی که مهارت های همدلی قوی تری دارند، کمتر در معرض قلدری قرار می گیرند.

بنابراین با آموزش مهارت همدلی به فرزندتان می توانید او را از دام قلدری نجات دهید.

به عنوان اولین قدم برای یادگیری همدلی می توانید به حالت های چهره ی افراد دقت کنید.

به عنوان مثال در صورتی که احساس کردید فردی غمگین و ناراحت است می توانید به او بگویید " امروز خیلی ناراحت به نظر می رسی. آیا اتفاقی افتاده، "

اگر طرف مقابل تان از یک اتفاق بد مانند مریض شدن مادرش حرف زد شما می توانید بگویید "درک می کنم واقعا سخته. اگر منم به جای تو بودم خیلی ناراحت بودم".

  1. مقابله به مثل نکنید.

وقتی مورد قلدری واقع می شوید، ممکن است به تلافی کردن فکر کنید تا احساس بهتری پیدا کنید.

واقعیت آن است که ایده ی تلافی نه تنها به کمتر شدن خشم تان نسبت به فرد زورگو کمکی نمی کند بلکه شما را با دردسرهای بزرگتری نیز مواجه خواهد کرد.

با این رفتار شما نیز به عنوان فردی قلدر شناخته می شوید حتی اگر شروع کننده ی زورگویی، طرف مقابل تان باشد.

  1. دایره ی دوستان تان را گسترش دهید.

زورگویان معمولا افراد تنها را هدف آزار و اذیت خود قرار می دهند و با بیشتر کردن دایره ی دوستان صمیمی تان، به طور خودکار می توانید آن ها را از خودتان دور کنید.

  1. با یک روانشناس صحبت کنید.

برخی ویژگی های فکری و رفتاری مانند عدم جرات ورزی، اضطراب، ترس از طرد شدن و تنها ماندن و یا جو خانوادگی نامناسب می تواند باعث شود تا شما بیش از سایرین در معرض رفتارهای قلدرانه قرار گیرید.

در صورتی که چنین ویژگی هایی دارید بهتر است با یک روانشناس خوب یا بهترین مشاور تهران در ارتباط باشید و منشا اصلی مشکل را شناسایی و اصلاح کنید.

اگر به عنوان مربی، معلم و یا والدین به مطالعه ی این مطلب می پردازید، می توانید با آموزش راهکارهای گفته شده به فرزندتان، او را از قربانی شدن در برابر قلدری در امان نگه دارید.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha