درمان با دستگاه TDCS

درمان آلزایمر، پارکینگسون، افسردگی، وسواس و ... در سالمندان با دستگاه TDCS

درمان با دستگاه TDCS

درمان با دستگاه tDCS، آیا tDCS خطرناک است؟ آیا انجام این روش دردناک است؟

درمان با دستگاه tDCS

قبلا در مورد نوروتراپی و انواع آن صحبت کرده ایم. همچنین با بررسی جداگانه و مفصل نوروفیدبک و بیوفیدبک متوجه شدیم که استفاده از آن ها در درمان طیف گسترده ای از بیماری ها موثر است. در اینجا می خواهیم شما را با tDCS که یکی دیگر از روش های بی خطر و البته مفید نوروتراپی است، آشنا کنیم. این روش چگونه انجام می گیرد؟ خطری به دنبال دارد؟ برای چه اختلالاتی قابل استفاده است و تاثیرگذاری آن چگونه است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات، همراه ما باشید و به مشاورتان اعتماد کنید.

 

tDCS چیست؟

tDCS مخفف اصطلاح Transcranial Direct-Current Stimulation می باشد که در فارسی می توانیم آن را تحت عنوان تحریک جدار جمجمه توسط جریان مستقیم نام ببریم. روش درمانی TDCS بر پایه تحریک الکتریکی بخش هایی از مغز است و هدف از انجام درمان با دستگاه تی دی سی اس نیز بهبود عملکرد مغزی می باشد. در واقع تنظیم مغز سبب می شود که به درمان برخی از بیماری ها کمک شود و از بروز تعدادی دیگر از بیماری ها جلوگیری گردد.

انجام این روش غیرتهاجمی به این صورت است که یک جریان الکتریکی ثابت ضعیف، در حد 1 تا 2 میلی آمپر به پوست سر می رسد. جریانی که در تحریک جریان مستقیم آن چنان قوی نیست که بتواند آسیبی به سلول های عصبی برساند یا تغییرات کنترل نشده ای را ایجاد کند. بلکه tDCS اغلب با آموزش همراه است و آموزش به خودی خود باعث ایجاد یادگیری (انعطاف پذیری سیناپسی) می شود. tDCS نیز همزمان این تأثیرات را تقویت می کند و انعطاف پذیری سیناپسی را افزایش می دهد.

به طور کلی می توان گفت که این تحریک الکتریکی مغز یک روش غیرتهاجمی جهت تاثیر و بهبود عملکرد قشر مغز است. برای اعمال این جریان از دو الکترود آند و کاتد استفاده می شود. تحریک پذیری و فعالیت سلول های عصبی در منطقه تحریک شده توسط کاتد کاهش می یابد و برعکس، فعالیت در مناطق تحریک شده توسط آند افزایش پیدا می کند.

 

 

دستگاه TDCS

 

آیا tDCS خطرناک است؟

در معرفی هر نوع روش یا ابزار جدید، تعیین و روشن کردن عوارض جانبی احتمالی گزارش شده دارای اهمیت ویژه ای است. زیرا ممکن است مراجع در صورت بروز عوارض جدی بیان کند که هیچ اطلاعاتی در مورد این خطرات احتمالی در اختیار او گذاشته نشده است. درباره تحریک جدار جمجمه توسط جریان الکتریکی ثابت باید بگوییم که تاکنون هیچ عارضه جدی برای استفاده از آن گزارش نشده است. شایع ترین عوارض آن به این صورت است؛

 • قرمز شدن موقتی پوست
 • خارش در محل الکترودها
 • احساس سوزن سوزن شدن یا گزگز در محل الکترودها
 • سردرد
 • سرگیجه
 • تهوع

تمام این عوارضات به صورت موقتی هستند و به سرعت ناپدید می شوند. زمانی که یک روش درمانی هیچ گونه خطر جانبی دائمی و برگشت ناپذیر ندارد، کاملا مورد اعتماد می باشد و می توان از آن در درمان بیماری ها استفاده کرد.

ملاحظه مهم: باید توجه کنیم که بی خطر بودن tDCS به این معنا نیست که هر فردی می تواند به راحتی آن را اجرا کند. بلکه نیاز به متخصص و فرد آموزش دیده دارد تا مراجع در ایمن ترین وضعیت قرار بگیرد.

 

 

 

آیا انجام این روش دردناک است؟

زمانی که فرد تحت تحریک توسط tDCS می باشد، اکثرا سوزن سوزن شدن، خارش، یا گرما احساس می شود. اما این احساسات دردناک نیستند و با قطع تحریک به سرعت از بین می روند. اما باز هم تحمل کردن tDCS به کیفیت دستگاه، مراحل تنظیم شده، مقدار شدت جریان و مدت زمان مورد استفاده بستگی دارد.

 

کاربردهای tDCS:

روش تحریک الکتریکی جریان ثابت جدار جمجمه می تواند به درمان یا مدیریت علائم افسردگی، اسکیزوفرنی، اعتیاد، صرع، دردهای مزمن (مانند میگرن) کمک کند و در توانبخشی حرکتی موثر واقع شود. tDCS همچنین برای برخی از مسائل غیر درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان مثال می توان به یادگیری سریع، افزایش توجه و تمرکز و آرامش اشاره کرد. در اینجا برخی از این کاربردها را بیشتر توضیح می دهیم.

 

پیسنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

 دستگاه نوروفیدبک

 

 • تاثیر بر آموزش و یادگیری مهارت: می دانیم که هر فعالیت خودآگاه خاصی تحت کنترل عمیق بخشی از قشر مغز است. مطالعات مختلفی نشان داده اند که تحریک بخش های مشخص مغز با tDCS می تواند باعث یادگیری و کسب مهارت بهتر در زمینه های یادگیری حرکات، پردازش و یادگیری های عددی، مهارت رانندگی و... شده است. البته چنین آزمایشاتی هنوز هم در حال انجام هستند و برای قطعی شدن تاثیر آن زمان لازم است.
 • کمک به کاهش علائم پارکینسون: احتمالا استفاده از تمرینات درمانی با افزودن تحریک tDCS بر روی قشر حرکتی اولیه و دیگر بخشهای مرتبط می توان سرعت حرکات و تعادل بیماران پارکینسونی را افزایش داد. تعداد کمی از بیماران مورد آزمایش قرار گرفته اند و تحقیقات هنوز ادامه دارد.
 • کنترل پرخوری یا اعیتاد: نشان داده شده است که اشتها و میل کنترل نشدنی افراد مبتلا به پرخوری بعضی از مواد با استفاده از این تحریک مغزی کاهش یافته است. یا حتی در طی 5 روز استفاده منظم از این نوع نوروتراپی باعث شده تا افراد سیگاری میل و بیقراری کمتری نسبت به مصرف سیگار داشته باشند.
 • کاهش رفتارهای خطر آمیز: آزمایشاتی انجام شده است که نشان می دهند تحریکات این روش پس از مدتی باعث کاهش بروز رفتارهای ریسک پذیری در افراد می شود.
 • کمک به بازیابی توانایی پس از سکته مغزی: در کنار بهره گیری از تمرینات توانبخشی ارائه شده توسط کاردرمانگرها و فیزیوتراپیست ها می توان از tDCS نیز بهره گرفت. این روش تحریک مغزی احتمالا به خوبی به بازیابی توانایی های حرکتی و شناختی افراد کمک خواهد کرد.
 • کاهش علائم ADHD: اختلال بیش فعالی و کمبود توجه از معروف ترین مشکلات موجود در کودکان است. در چندین آزمایش برای مدیریت علائم آن از tDCS استفاده شده و مشاهده گردیده است که با تحریک بخشهای مختلف می توان علائم این اختلال را کاهش داد.
 • دیگر نتایج بدست آمده که باعث امیدواری محققان شده است مربوط به تاثیر این روش درمانی بر روی کاهش علائم افسردگی، تنظیم الگوهای خواب، کمک به یادگیری زبان، تسکین و کاهش دردهای مزمن می باشد. این احتمال وجود دارد که در آینده گزارشات بیشتری از تاثیر tDCS بر روی این اختلالات و حتی موارد جدید نیز بدست ما برسد.

 

 • Generic placeholder image
  دکتر سید ابولفضل موسوی

  دکترای روانشناسی، عضو انجمن روانشناسی و علوم اعصاب، روانشناس بالینی و مشاور فردی، نوروفیدبک و تحریک الکتریکی مغز، طرحواره درمانی و درمان اختلالات شخصیت، افزایش کارکرد های مغز، توجه،حافظه و ...، درمان وسواس، افسردگی، اضطراب، انجام سنجش های بالینی و شخصیتی.

  توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 • Generic placeholder image
  دکتر بهناز کرمی

  مشاور خانواده و ازدواج سکستراپیست عضو انجمن اختلالات یادگیری ایران برگزاری کارگاه در زمینه اختلالات یادگیری بیش از ۵ سال سابقه درمان بیش از ۲۰ سال سابقه در آموزش و پرورش موسس مرکز مشاوره و روان شناسی موفقیت. خانم دکتر بهناز کرمی در مشاوره ازواج و مشاوره طلاقی و حتی مشاوره قبل از طلاق دارای سوابق درمانی ارزشمند هستند. 

  توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب
مشاور سالمندان

مشاور سالمندان

ضرورت مشاوره سالمندان، رایج ترین عوامل خطرآفرین در سالمندان:...
درمان با دستگاه TDCS

درمان با دستگاه TDCS

درمان با دستگاه tDCS، آیا tDCS خطرناک است؟ آیا انجام این روش...
توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی

مهارت های شناختی چیست، مشکلات شناختی سالمندان، انواع درمان م...
توجه

توجه

اختلال کمبود توجه چیست؟ علائم بیش فعالی، علت بیش فعالی در بز...