کارگاه روان شناسی

کارگاه روان شناسی چیست؟ کارگاه روانشناسی تخصصی، کارگاه روانشناسی عمومی، کارگاه های روانشناسی عمومی و تخصصی در کلینیک موفقیت

برگزاری کارگاه های عمومی و تخصصی

 

ممکن است در طول روز بارها با واژه "کارگاه" یا همان Workshop روبرو شوید، اما به خوبی متوجه نشده باشید که هر کارگاه چه هدفی دارد و کدامیک از آن ها به سود شما خواهد بود. بحث ما در اینجا درمورد برگزاری کارگاه های عمومی و تخصصی روانشناسی است. هر کدام از این دو نوع کارگاه اهداف خاص خود را دارند. ممکن است یک مراجع بدلیل اختلالات روانی در کارگاهی شرکت کند و همچنین ممکن است شاهد حضور یک دانشجوی رشته روان شناسی و حتی همکاران روانشناس باشیم. در ادامه به طور مفصل به شرح این موارد پرداخته ایم.

کارگاه روان شناسی چیست؟

کارگاه های روانشناسی به طورمعمول از تعداد افراد مشخصی تشکیل می شود و آن تعداد هم اکثرا از 5 تا 20 نفر متغیر می باشد. کارگاه ها باید 2 شرط اساسی را رعایت کنند؛

 1. روندی تعاملی داشته باشند.
 2. به افراد شرکت کننده برای پرسش یا بیان نظرات فرصت کافی داده شود.

با توجه به اینکه می خواهیم در کارگاه ها راحتی بیشتری احساس شود و به اهداف درمانی مدنظرمان برسیم، به تعداد افراد بیشتری نیاز داریم. همچنین برای دادن فرصت کافی به آنها، لازم است که محدودیتی هم در نظر گرفته شود. یک کارگاه بین چند ساعت تا چند روز ادامه خواهد داشت و موضوع کاملا مشخصی دارد. یعنی تمام اعضای شرکت کننده باید در محور همان موضوع گردش کنند. کارگاه های روانشاسی را می توان به دو گروه عمومی و تخصصی تقسیم کرد که هرکدام مخاطبین خاص خود را دارند.

کارگاه روانشناسی تخصصی:

زمانی که در مورد کارگاه تخصصی صحبت می کنیم، باید توجه داشته باشیم که افراد تخصصی نیز باید در این گروه ها شرکت کنند. روانشناسان، دانشجوها، مددکاران و چنین افرادی که دارای دانش آکادمیک یا تجربه بالینی مشاوره هستند، شرکت کنندگان اصلی را تشکیل می دهند. روانشناسانی که دارای تجربه و دانش بسیار زیادی در حیطه کاری خود هستند، می توانند با اخذ مجوزهای لازم چنین کارگاه های تخصصی را برگزار کنند.

طی این جلسات دانش تئوری و بالینی و کاربردی شرکت کنندگان به طرز چشمگیری افزایش می یابد. از طرف دیگر با تعاملی که در چنین گروه های وجود دارد، همه افراد می توانند از تجربیات و نظرات همدیگر استفاده کنند. کارگاه ها می توانند موضوعات بسیار مختلف و به روزی داشته باشند، برخی از آن ها به شرح زیر هستند؛

 • ریشه یابی طلاق و ارائه راهکارهایی برای مداخلات درمانی
 • ارائه جدیدترین متد آموزشی برای کودکان دارای اختلالات یادگیری
 • استفاده از بازی در درمان برای کودکان
 • روانشناسی ازدواج و سکستراپی
 • تسهیل چالش های روبروی سالمندان
 • روش های برقراری ارتباط درمانی
 • آموزش استفاده از روش های علوم اعصاب، مانند نوروفیدبک و...

و هرچیز دیگری که روانشناسان قوی حس می کنند برای ارتقاء درمانگران لازم است.

کارگاه روانشناسی عمومی:

کارگاه های عمومی ممکن است به دو صورت تشکیل شوند؛

 1. تشکیل توسط مراجعین: گاهی حضور در یک کارگاه عمومی برای کسانی که به مشاوره فردی مراجعه کرده اند، بسیار سودبخش است. ممکن است درمانگر بخواهد کسانی را که تا حدی خدمات درمانی دریافت کرده اند و پیشرفتی در وضعیت سلامتی آن ها دیده می شود، در یک گروه تعاملی قرار بدهد. آن ها در این کارگاه می توانند تجربیات خودشان را در میان بگذارند، حس تعلق به یک گروه را تجربه کنند، آموزش هایشان را در قالب یک تعامل گروهی عملی کنند و حتی تمرینات و صحبت های انجام شده در جلسات فردی را مرور کنند. این کارگاه ها لزوما به این صورت نیست که با بیماران مشابه جمع شویم و با همدیگر صحبت و تمرینات را انجام دهیم. یک کارگاه روانشناسی می تواند با اهداف، روش ها و عناوین مختلفی برگزار شود، مثلا؛
 • کارگاه هنری
 • کارگاه موسیقی
 • کارگاه هایی که با تفریح یا گردش انجام می شوند
 • و...

 

 1. تشکیل توسط سایر افراد: کارگاه روانشناسی عمومی می تواند به این صورت تشکیل شود که با پخش یک فراخوان مبنی بر برگزاری کارگاهی با موضوع مشخص، از علاقمندان دعوت به عمل بیاید. ممکن است افراد برای مدیریت خشم، کاهش انزوا، مدیریت استرس، افزایش خودآگاهی، افزایش اطلاعات راجع به ازدواج و دیگر مسائل در چنین کارگاه هایی شرکت کنند.

اگر همین نوع کارگاه را با جمعیتی بیشتر و در یک سالن بزرگ برگزار کنیم، با یک همایش روبرو هستیم. البته در همایش ها فرصت بسیار کمی برای تعامل شرکت کنندگان وجود دارد.

کارگاه های روانشناسی عمومی و تخصصی در کلینیک موفقیت:

با توجه به اینکه مشاورین کلینیک موفقیت همگی دارای تجربه بالینی بسیار زیادی هستند و دانش آکادمیک بالایی دارند، می توانند برای اکثر اقشار جامعه کارگاه های آنلاین و حضوری بسیار سودبخشی را تدارک ببینند. از این راه، هم افراد متخصص بهتری پرورش می یابند و هم سطح آگاهی عمومی جامعه بسیار بالاتر می رود.

برای کسب آگاهی از ورکشاپ ها و کارگاه های درحال برگزاری کلینیک موفقیت می توانید با ما ارتباط برقرار کنید و یا پنل کارگاه های عمومی و تخصصی روانشناسی را دنبال کنید.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha