مشاور سالمندان

ضرورت مشاوره سالمندان، رایج ترین عوامل خطرآفرین در سالمندان: بازنشستگی، عدم استقلال عملکردی، روابط بین فردی، مشکلات شناختی، اختلال روانشناختی یا بیماری جسمی؟ مشاوره سالمندان در کلینیک موفقیت

مشاوره سالمندان

در ساده ترین و ابتدایی ترین تعریف هایی که از رشد داریم، رشد را مجموعه تغییرات و تحولات جنبه های مختلف انسان از زمان جنینی تا مرگ نامیده اند. طبیعتا گذر از هر مرحله زندگی دارای چالش های خاص خود می باشد. دوران سالمندی نیز مرحله ای از زندگیست که درگیری ها و دغدغه های خاص خود را دارد و گروه سالمندان جامعه نیز نیاز ویژه ای به توجه و مراقبت بیشتر دارند. مشاوره سالمندان به دنبال حفظ انسجام و وحدت درونی انسان ها در مراحل آخر زندگی است و برای این کار روش ها و متد خاص روانشناسی را در اختیار دارد.

ضرورت مشاوره سالمندان

جالب است بدانید که در گذشته مشاوره برای افراد مسن جامعه رایج نبود و تقریبا جزء راه حل های مشکلات بوجود آمده برای آن ها محسوب نمی شد. در واقع باور بر این بود که سالمندان از لحاظ شخصیتی و روانی بسیار سفت و سخت هستند و روان درمانی برای آن ها پاسخگو نیست. رشد جمعیت سالمندان در اکثر کشورها و تغییر نگرش ها در مورد وضعیت روانیشان باعث شد که مسائل و مشکلاتشان اهمیت بیشتری پیدا کند.

تغییر نقش ها در زندگی، آسیب پذیری فرد مسن را افزایش می دهند. برای مثال شرایطی مانند دور شدن فرزندان، تغییر شغل، بازنشستگی، مرگ همسر، تنهایی و... از مهم ترین عوامل آسیب زا هستند. خدمات مشاوره سالمندان در این شرایط مداخله می کند و وضعیت شخصیتی و مهارت های مقابله ای را بهبود می بخشد.

رایج ترین عوامل خطرآفرین در سالمندان

افراد گروه مسن جامعه به طور معمول دارای وجه اشتراک هایی در زمینه عوامل تهدیدآمیز و مشکلات هستند که بررسی رایج ترین آن ها می تواند مفید واقع شود؛

بازنشستگی: همه ما فکر می کنیم که بازنشستگی فرصتی عالی برای ریکاوری و گذراندن باقی عمر در آرامش است. اما بازنشستگی یک اتفاق مهم و گاهی آسیب زا بوده که ممکن است به جای استراحت و راحتی، منجر به بی قراری شود. ترس از تامین حداقل های زندگی، تفکراتی مانند از کارافتادگی، ناتوانی و حذف از جامعه مهم ترین افکار آسیب زا برای سالمندان هستند. برخی گمان می کنند که بازنشستگی نشانه نابودی است. در اینجا مشاوره قبل و بعد از بازنشستگی ضروری می شود و می تواند از علائم افسردگی، انزوا یا پریشانی جلوگیری کند.

عدم استقلال عملکردی: ممکن است همه ما در اطرافمان با افراد مسنی ارتباط داشته ایم که در سطح های مختلفی استقلالشان را از دست داده اند. از عدم استقلال در رانندگی و فعالیت های پیچیده گرفته تا ناتوانی در غذا خوردن یا استفاده از سرویس بهداشتی، همگی انواعی از از دست دادن استقلال هستند. ناتوانی ها برای سالمند عوارض روانی به دنبال خواهد داشت و ممکن است خود را سرزنش کند، به پوچی برسد و حتی افکار خودکشی پیدا کند. باید به کمک روانشناس و کاردرمانگر وضعیت روانی او را بهبود ببخشیم و با اصلاحاتی در محیط زندگی، ابزار یا توانبخشی خود فرد، به سمت استقلال هرچه بیشتر برویم.

روابط بین فردی: در این مورد می توانیم به مسائلی مانند ترک شدن توسط فرزندان، دور شدن از دوستان صمیمی، مرگ همسر و افراد نزدیک به فرد سالمند اشاره کنیم. به طور واضح این وضعیت باعث حس افسردگی، نا امیدی و تنهایی می شود.

مشکلات شناختی: اختلالات شناختی از مورد انتظارترین وقایع دوران پیری است. مشکلات حافظه و آلزایمر، تغییر روند و محتوای فکر، هذیان، کاهش هوشیاری و مشکلاتی از این قبیل شیوع بالایی در سالمندان دارند. هرکدام از اینها می توانند زندگی را برای خود فرد و اطرافیان او دشوار کنند.

اختلال روانشناختی یا بیماری جسمی؟

شایعترین نشانه های مشکلات روانشناختی در افراد مسن شامل اضطراب، افسردگی، بی خوابی، نقص شناختی و اختلالات سازگاری است. اگر یک فرد مسن در یک مرکز نگهداری یا خانه سالمندان زندگی می کند، احتمال تجربه این اختلالات افزایش می یابد.

از آنجا که بسیاری از سالمندان هنگام بروز مشکل ابتدا به پزشک های خانوادگی یا پزشک های داخلی مراجعه می کنند، ممکن است مشکلات روانی به صورت بیماری جسمی گزارش شود. احتمال دارد که مراجع به جای اضطراب، احساس ناامیدی یا افسردگی در مورد سردرد، از دست دادن اشتها یا تغییر وزن ابراز نگرانی کنند. مشاوران و پزشکان ماهر باید بتوانند تشخیص درستی بر روی اظهارات خود مراجع و مشاهدات و تست های خودشان بگذارند.

مشاوره سالمندان در کلینیک موفقیت

قبل از هرچیز باید بیان کنیم که امروزه در سراسر جهان بدلیل عوارض جانبی و خطرات احتمالی داروها برای افراد مسن، مشاوره و روان درمانی بیشتر توصیه می شوند. البته این نکته هم مهم است که روان درمانی نتایج موثرتر و پایدارتری نیز دارد و مصرف دارو فقط در اختلالات شدید روانی کاربرد دارد.

مشاوران ما برچند اصل اخلاقی و درمانی تاکید دارند و معتقداند که کلید موفقیت در مشاوره سالمندان چنین اصول هایی هستند؛

  • تاکید بر نقاط قوت، نه نقاط ضعف
  • حفظ احترام، شان و کرامت انسانی مراجع (Moral Treatment)
  • تلاش برای استقلال بیشتر و کاهش وابستگی ها
  • تشویق به تصمیم گیری و مشارکت مراجع در درمان
  • توجه به وضعیت فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی و تجربیات فردی مراجع در زندگی

همچنین برای انتخاب روش های درمانی و خدماتی که به سالمندان ارائه می شود نیز نظرات کارشناسی و برمبنای علمی محکم متفاوتی وجود دارند. در اینجا چند مورد از موثرترین خدمات و کارهای مشاورین سالمندان موفقیت را ذکر می کنیم؛

  • استفاده از مصاحبه بالینی و آزمایش ها و تست های معتبر
  • مشاوره فردی: در اختیار گذاشتن زمان بیشتر و حریم خصوصی کاملا امن، برای صحبت درباره احساسات و افکار مراجع سالمند.
  • مشاوره گروهی: نشان داده شده است که مشاوره گروهی با یک جمعیت مسن مشابه بسیار موثر است. از طریق تعامل سالم، زیر نظارت روانشناس، انزوا و علائم تنهایی و افسردگی را بسیار کاهش می یابد. انواع متداول گروه های درمانی شامل یادآوری خاطرات (تلفیق خاطرات گذشته در عملکرد فعلی)، بین فردی (کاوش در تعاملات و روابط شخصی)، رویدادهای جاری (تشویق توجه به اخبار روز) می باشند.
  • استفاده از تمرینات ذهنی و شناختی

 

  1. البته شایان ذکر است که کلینیک آماده ارائه مشاوره های آنلاین و تلفنی نیز می باشد و می توانید جهت رزرو مشاوره غیرحضوری هماهنگ کنید. همچنین امکان استفاده از مشاوره سالمندان و راهنمایی رایگان از طریق اینستاگرام کلنیک موفقیت نیز وجود دارد.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha