مشاوره زوج درمانی

مشاوره زوج درمانی چیست؟ چه کسانی در چه رابطه ای می توانند از زوج درمانی استفاده کنند؟ چرا زوجین در دریافت درمان به تأخیر می افتند؟ مشاوره زوج درمانی در کلینیک موفقیت:

مشاوره زوج درمانی

 

یک مثال جالب از رابطه ها وجود دارد که می گوید: رابطه ها مانند اتومبیل هستند و برای عملکرد مناسب به نگهداری و مراقبت منظم نیاد دارند. اما باز هم با تمام مراقبت ها، مشکلات و خرابی هایی رخ می دهد که باید سریع تر برای رفع و تعمیر آن ها اقدام کنیم. در غیر این صورت با مشکلات و عوارض بعدی روبرو خواهیم شد. وجه اشتراک برجسته تر این دو جایی معلوم می شود که ما می توانیم برخی از مشکلات ماشین را خودمان حل کنیم، اما برای موارد دیگر ناچاریم سری به تعمیرگاه بزنیم. دقیقا مشاوره زوج درمانی نیز همین وضعیت را دارد و می تواند برای حل مشکلات شما و حتی بهتر شدن رابطه خوبتان کمک کند.

مشاوره زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی یکی از شاخه های روان درمانی است. مسئولیت این مشاوره برعهده یک درمانگر متخصص و دارای تجربه بالینی در حیطه کار با زوجین می باشد. مشاور به خوبی می تواند به دو فرد درگیر در رابطه عاطفی کمک کند و به کمک مشارکت خودِ مراجعین، بینش صحیحی را درمورد مسائل موجود ایجاد کند. صحبت از مراجع شد، باید بگوییم که در اینجا مراجعِ تحت مداخلات درمانی مشاوره، زن یا مرد نیست. در واقع زوج (Couple) را با همدیگر مراجع میدانیم.

در زوج درمانی سعی می کنیم که تعارضات و مشکلات را حل کنیم و در عین حال رضایت و اطمینان خاطر رابطه را بهبود ببخشیم. مشاورین در این مسیر راهکارها و مداخلات درمانی علمی و آزموده شده ای را در اختیار دارند. درست است که روند جلسات درمانی و نوع درمان تحت تاثیر نظر و روش درمانگر نیز قرار می گیرد، اما باید عناصر کلی خاصی نیز مورد توجه باشند، از جمله؛

 • تاکید و تمرکز بر روی یک موضوع خاص (مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت و...)
 • مشارکت فعال بخشی از درمان است و باید به زوج توجه کرد، نه فقط به فرد.
 • استفاده از راه حل های متمرکز و روش های راهکار محور باعث ایجاد بهبودی در زمان کوتاه تری می شود.
 •  تعیین اهداف درمانی به صورت واضح.

در مورد تاثیر مشاوره باید بگوییم طبق تحقیقات انجمن ازدواج و خانواده که در آمریکا انجام شده است، 97% از زوجین حضور یافته در تحقیق بیان کردند که کمک های مورد نیازشان را از زوج درمانی دریافت کرده اند و رضایت زیادی از مداخلات درمانی ثبت شد.

چه کسانی در چه رابطه ای می توانند از زوج درمانی استفاده کنند؟

اکثرا افکار عمومی نسبت به زوج درمانی این است که ما باید با مشکل بسیار شدیدی مواجه شویم تا به مشاوره نیاز داشته باشیم. یا اینکه فقط در صورت ازدواج و رسمی شدن روابط می توانیم از خدمات مراکز روانشناسی بهره مند شویم. باید به شما بگوییم که این مسائل درست نبوده و شما در هر رابطه و در هر زمانی که به فکر بهبود اوضاع هستید، نیازمند به مشاوره می باشید. فرقی نمی کند، ممکن است در هر نوع از رابطه های زیر قرار دارید؛

 • روابط عادی
 • رابطه همجنسگرایان (در کشورهای دیگر)
 • رابطه بین افراد با نژادهای مختلف
 • رابطه های دوران جوانی یا دانشگاه
 • ازدواج هایی با فاصله سنی زیاد
 • رابطه در هر مرحله، مانند: قرار ملاقات اولیه، نامزد، ازدواج رسمی
 • رابطه های اینترنتی

ممکن است دو فرد در رابطه ای باشند و بخواهند قبل از ازدواج از مشاوره های زوج درمانی یا مشاوره ازدواج بهره مند شوند. از طرف دیگر شاید یک زوج پس از 30 سال زندگی مشترک حس کنند که می خواهند تغییراتی در وضعیت زندگیشان ایجاد کنند.

مسائلی که در زوج درمانی بیشتر تکرار شده اند و بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند، مسائل مالی، فرزندپروری، رابطه جنسی، خیانت، ناباروری، قمار، سوءمصرف مواد، فاصله عاطفی و درگیری و اختلافات مکرر است. اما مراجعه زوجینی که صرفا می خواهند بیشتر از زندگی با هم لذت ببرند هم کم نیست. به طور کلی موارد زیر از دلایل رجوع زوجین هستند؛

 • زوجینی که می خواهند صمیمیت خود را افزایش دهند یا رابطه عاشقانه و جنسی با رضایت بیشتری داشته باشند.
 • زوجینی که می خواهند در تربیت فرزندانشان همکاری موثرتری داشته باشند.
 • زوجینی که مایلند برای کنترل استرس، بهتر از یکدیگر حمایت کنند. منابع استرس ممکن است مسائل های شغلی، نگرانی های بهداشتی یا مسئولیت های فرزندپروری باشد.
 • حمایت بهتر از یکدیگر، زمانی که یکی یاهردوی آنها از نظر عاطفی در رنج هستند، مانند: از دست دادن یک فرد عزیز یا ابتلا به یک بیماری.
 • زوجینی که از دعوای زیاد ناراحت هستند و میخواهند اختلافات روزانه را بهتر مدیریت کنند.
 • کسانی که مایلند درگیری های اساسی خود را حل کنند، مانند اختلافات بر سر مدیریت مالی یا تعیین وظایف همسری.
 • کسانی که در معرض تغییرات بزرگ قرار گرفته اند و می خواهند سازگاری خودشان را افزایش دهند. (هنگام تولد اولین فرزند یا هنگام بازنشستگی همسر یا...)

چرا زوجین در دریافت درمان به تأخیر می افتند؟

متأسفانه بسیاری از زوجین زمانی اقدام به زوج درمانی می کنند که میزان قابل توجهی از خسارت وارد شده باشد. الگوهای رابطه ای ناسازگار قبلاً ریشه دوانده اند، پیوند عاطفی بین آنها تضعیف شده و به دلیل حل نشدن درگیری های گذشته کینه زیادی وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری زوجین قبل از مراجعه به مشاوره زوج درمانی، به طور متوسط ​​به مدت شش سال ناراضی هستند. این بدان معنا نیست که مشاوره نمی تواند به طورموثر به زوج کمک کند، بلکه در چنین حالتی به تعهد و تلاش بیشتر هردو فرد نیاز داریم.

یکی از موانع مراجعه زود به مشاور این است که فکر می کنیم زوج درمانی فقط در صورت بروز مشکلات بسیار جدی از قبیل خیانت، اعتیاد و نیاز است. یا به عنوان تیری در تاریکی قبل از طلاق به آن نگاه می کنند، اما در این مطلب به این رسیدیم که زوج درمانی می تواند چه مزایایی در هر برهه زمانی رابطه داشته باشد.

 

ما در کلینیک موفقیت از یک کادردرمانی بسیار باتجربه استفاده کرده ایم و آن ها با ارتباط خوبی که با مشاورین خانواده و سکس تراپیست دارند، شما را در بهبود زندگیتان یاری می کنند. بهره گیری از رویکردهای درمانی شناختی-رفتاری، راه حل محور، هیجان مدار و... از سری روش های متداول مورد استفاده مشاورین می باشد.

البته ما امکان مشاوره آنلاین را نیز فراهم کرده ایم، چون تعدادی از زوجین به دلایل مختلف امکان این را ندارند که در زمان های معین به صورت حضوری مراجعه کنند. همچنین بسیاری از افراد می گویند که در نوشتن بهتر می توانند افکارشان را مطرح کنند. جالب این است در چنین حالتی زوج آن ها نیز مجبور نیست در لحظه پاسخ بدهد یا فقط بر روی حرف های خود تمرکز کند، بلکه به راحتی می تواند زمان بیشتری برای فکر کردن به سخنان همسرش داشته باشد.

می توانید از طریق راه های ارتباطی متنوعی که در دسترس قرار داده ایم، افکار، مشکلات و احساستان را با ما درمیان بگذارید.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha