چگونه تاثیرات روانی قرنطینه ی خانگی در کرونا را مدیریت کنیم؟

مردم چگونه می توانند با چنین شرایطی کنار بیایند، چه گروه هایی در شرایط قرنطینه آسیب پذیرتر هستند؟ چه کنیم تا دوران قرنطینه بهتر پشت سر گذاشته شود؟

چگونه تاثیرات روانی قرنطینه ی خانگی را مدیریت کنیم؟

 از 17 نوامبر 2019، اولین مورد ابتلا به کرونا ویروس جدید در چین مورد تایید قرار گرفت و علی رغم تلاش های دولت چین، سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داد. به گونه ای که در حال حاضر شاهد همه گیر شدن این ویروس در اقصی نقاط جهان هستیم.

دولت چین، ایالات متحده، ایتالیا و بسیاری از کشورهای درگیر، در تلاش اند تا از طریق ایجاد نوعی حکومت نظامی، جریمه و اجبار، مردم را به قرنطینه ی خانگی دعوت کنند.

اخیرا دولت فرانسه نیز 100000 افسر پلیس را به منظور اجرای قرنطینه به سبک نظامی، در سراسر کشور مستقر کرده است.

می توانیم بگوییم، شیوع ویروس کرونا سراسر جهان را با یک بحران اپیدمولوژیک روبه رو کرده است که قرنطینه به عنوان یک راهکار می تواند به پایان سریع تر آن کمک کند.

اما با این وجود نمی توان از تاثیرات قرنطینه ی خانگی بر سلامت روان مردم نیز چشم پوشی کرد.

سوال اساسی این است که مردم چگونه می توانند با چنین شرایطی کنار بیایند و این شرایط دشوار را پشت سر بگذارند؟

 قرنطینه ی خانگی طولانی مدت، می تواند تاثیرات روانی قابل توجهی بر گروه های مختلف مردم برجای گذارد.

به همین دلیل، هر فرد باید بتواند گروه های آسیب پذیر جامعه را شناسایی کند و راهکارهای حفظ سلامت روان خود و عزیزانش در شرایط قرنطینه را به خوبی آموزش ببیند.

چه گروه هایی در شرایط قرنطینه آسیب پذیرتر هستند؟

اگرچه ماندن در خانه و محدود شدن فعالیت های اجتماعی، فشار روانی قابل توجهی برای همه ی افراد ایجاد می کند اما گروه های زیر، بیش از سایرین در معرض آسیب هستند:

 1. افراد دارای سابقه ی اختلالات اضطرابی

اگر از جمله افرادی هستید که قبلا از اختلالات اضطرابی، حملات پنیک یا وسواس رنج می برده اید، ممکن است احساس ناتوانی و عدم کنترل ناشی از قرنطینه، اضطراب تان را افزایش دهد.

افزایش اضطراب، به خودی خود می تواند ضعف سیستم ایمنی را تشدید کند و علایمی مشابه با کرونا ایجاد کند.

 1. افراد مبتلا به کلاستروفوبیا (تنگناهراسی)

ترس از قرار گرفتن در مکان های تنگ و بسته، اختلالی است که می تواند در شرایط قرنطینه، عود کند.

 1. افراد دارای افکار خودکشی

 2. سالمندان

از آنجا که این گروه از افراد با خطر مرگ و میر بیشتری روبه رو هستند و قرنطینه ی کامل تری را می طلبند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به اضطراب و افسردگی هستند.

وابستگی سالمندان به اطرافیان و محدودیت دید و بازدیدها در دوران قرنطینه می تواند بسیاری از آن ها را تا مرز افسردگی پیش ببرد و نیازمند مداخلات فوری است.

 1. افرد بستری شده در بیمارستان

فارغ از اینکه بستری به دلیل ابتلا به کرونا باشد و یا بیماری های دیگر، تجربه ی ماندن در بیمارستان های بدون ملاقات، احساس جدا شدن از دیگران و زیاد بودن خطر مرگ، می تواند این افراد را با حجم زیادی از استرس، اضطراب، ناامیدی، افسردگی و حملات پانیک مواجه کند.

چه کنیم تا دوران قرنطینه بهتر پشت سر گذاشته شود؟

 1. اطلاعات تان را در مورد بیماری بیشتر کنید.

پژوهش ها نشان می دهد هنگامی که افراد درباره بیماری و ماهیت آن اطلاعات دقیق تری داشته باشند، قرنطینه بهتر پشت سر گذاشته می شود.

 1. دست از کنترل گری بردارید.

تفکر کنترل گرانه می تواند باعث شود تا در این شرایط احساس درماندگی، خشم و نفرت کنید.

 بهتر است بپذیرید که بسیاری از مسایل دنیای پیرامون، خارج از کنترل شما هستند و تنها راه حل عبور از آن ها، انعطاف و پذیرش است.

 1. جملات و خودگویی های تان را تغییر دهید.

به جای تکرار دایمی جمله ی " چقدر بد! مجبورم در خانه بمانم" به خودتان بگویید " من ماندن در خانه را انتخاب کرده ام چون به سلامتی خود و عزیزانم بیشتر کمک می کند".

به یاد داشته باشید که جملات بیانگر اجبار و باید، شما را غمگین، ناتوان و قربانی جلوه می دهد در حالیکه جملات همراه با تصمیم گیری و انتخاب، احساس کنترل را افزایش داده و به شما اعتماد به نفس می دهد.

 1. افکارتان را به دقت مشاهده کنید.

ماندن در خانه و توقف فعالیت های روزمره، می تواند منجر به راه اندازی چرخه ی افکار منفی شود.

در چنین شرایطی ممکن است بیش از همیشه، خاطرات منفی گذشته در ذهن تان مرور شود و یا نگرانی های معطوف به آینده مضطرب تان کند.

بنابراین لازم است تلاش کنید تا نسبت به افکارتان آگاه شوید، آن ها را به دقت مشاهده کنید و از طریق "تمرین بودن در لحظه ی حال"، آن ها را مدیریت کنید.

 1. ماندن در لحظه ی حال را تمرین کنید.

برای این کار، لازم است تا استفاده از حواس پنچ گانه را بیشتر از قبل تمرین کنید.

تلاش کنید تا در حین انجام فعالیت های روزانه، از حواس بینایی، چشایی، بویایی، لامسه و شنوایی به خوبی استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر در حین غذا خوردن، افکار ناامید کننده، ترسناک  و یا اضطراب آور به ذهن تان رسید، حواس پنچ گانه را فعال کنید و به رنگ، بو،طعم و مزه ی غذا بیشتر دقت کنید.

این تمرین باعث می شود تا ذهن تان بر فعالیت غذا خوردن تمرکز کند و افکار، به خودی خود، متوقف می شوند.

 1. روزتان را با فعالیت های متنوع پر کنید.

بهتر است لیستی از فعالیت های قابل اجرا و لذت بخش فراهم کنید و خودتان را با آن ها سرگرم کنید.

کاملا ضروری است تا به افراد سالمند نیز برای داشتن سرگرمی های متناسب با امکانات شان کمک کنید و از این طریق، چرخه ی افکار منفی شان را متوقف کنید.

 1. در صورتی که از اضطراب، افسردگی و یا سایر مشکلات روانی رنج می برید، با درمانگران آنلاین در ارتباط باشید و مصرف داروهای تان را به هیچ وجه قطع نکنید.

 2. سالمندان و افراد آسیب پذیر را تنها رها نکنید.

لازم است تا هر روز با افراد سالمند در تماس باشید، به آن ها اطمینان دهید که در صورت مراقبت، مبتلا نخواهند شد و این شرایط، همیشگی نیست.

مهم ترین نکته در حفظ سلامت روانی سالمندان آن است که بتوانید از راه های مختلف (تماس تلفنی، ایمیل، نامه، پیامک و..) به آن ها نشان دهید که علی رغم دوری، همچنان به حساب می آیند و فراموش نشده اند.

 

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha