روش های کنترل خودارضایی

چه زمانی در مورد خودارضایی به دنبال دریافت کمک از دیگران باشم؟

روش های کنترل خودارضایی

به متخصص اورولوژی مراجعه کنید، با درمانگرتان در مورد تاثیرات خودارضایی بر زندگی تان گفت و گو کنید، در مورد روش های درمانی اطلاعات کسب کنید، روش های جدیدی برای صرف زمان و انرژی تان انتخاب کنید، برای پیشگیری از خودارضایی، یک برنامه ریزی روزانه داشته باشید، تنهایی را به حداقل برسانید، تماشای فیلم های پورن را متوقف کنید، صبور و با پشتکار باشید

چگونه خودارضایی را کنار بگذارم؟

خودارضایی یا همان استمناء از جمله رفتارهای جنسی است که در همه ی فرهنگ ها و دوره های مختلف تاریخی وجود داشته است. از طریق خودارضایی، نوجوانان به کشف لذت های جنسی می پردازند و آن را تا قبل از شروع رابطه ی جنسی در بزرگسالی ادامه می دهند.

با بالارفتن سن ازدواج و برآورده نشدن نیازهای جنسی، بسیاری از بزرگسالان نیز تا قبل از ازدواج از طریق خودارضایی به رفع نیازهای جنسی شان می پردازند.

اگرچه سیاه نمایی های زیادی در مورد خودارضایی و عواقب آن رخ داده است اما می توان گفت خودارضایی بخشی سالم و طبیعی از تمایلات جنسی انسان است و مرحله ای از رشد جنسی محسوب می شود.

تنها در صورتی که احساس می کنید این رفتار بیش از حد زیاد شده و زندگی روزمره تان را مختل کرده است، این مطلب را مطالعه کنید تا با روش های کنترل خودارضایی بیشتر آشنا شوید.

 

 

 

چه زمانی در مورد خودارضایی به دنبال دریافت کمک از دیگران باشم؟

خودارضایی یک رفتار طبیعی و سالم است و نمی توان گفت خودارضایی کردن به معنای داشتن اعتیاد جنسی است. لازم است بدانید که تنها در صورتی نیازمند دریافت کمک تخصصی از روانشناس هستید که این کار مشارکت تان در کار، مدرسه، رابطه با دیگران و.. را تحت تاثیر قرار داده باشد و قادر به کنترل افکار و رفتارهای جنسی خود نباشید.

در گام اول لازم است از تلاش برای درخواست کمک درباره خودارضایی احساس شرمندگی نکنید و به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد دیگر نیز مشکلاتی مشابه شما دارند.

بنابراین درخواست کمک را امری شجاعانه بدانید و برای صحبت راجع به افزایش دفعات خودارضایی با مشاور یا روانشناس تان وارد عمل شوید چرا که دیگران نیز کار شما را شجاعانه و ارزشمند می دانند.

در ادامه گام های زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 

 

 1. به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

در بسیاری از موارد مشکلات می توانند دارای منابع مختلفی باشند. در مرود خودارضایی نیز لازم است تا در گام اول از طریق مراجعه به اورولوژیست و یا متخصص زنان، هورمون های جنسی خود را چک کنید.

بالا بودن بیش از حد این هورمون ها می تواند رفتارهای جنسی شما را تحت تاثیر قرار داده باشد. در صورتی که چنین مساله ای وجود نداشت، مراجعه به روانشناس در مورد افزایش دفعات خودارضایی می تواند به حل و فصل علت های روانشناختی مساله کمک کند.

 

 

 1. با درمانگرتان در مورد تاثیرات خودارضایی بر زندگی تان گفت و گو کنید.

برخی از افراد ممکن است از خودارضایی به عنوان روشی برای منحرف کردن احساسات شان استفاده کنند. بنابراین لازم است تا به احساسات حین، قبل و بعد از خودارضایی دقت کنید و آن ها را با روانشناس تان در میان بگذارید.

این اطلاعات می تواند در تعیین منبع اصلی احساس تان کمک کننده باشد و ترک اعتیاد به خودارضایی را راحت تر کند.

 

 

 1. در مورد روش های درمانی اطلاعات کسب کنید.

روش های مختلفی برای ترک اعتیاد جنس وجود دارد. درمانگران ممکن است از مجموعه ای از روش های درمان دارویی و یا درمان های شناختی- رفتاری برای حل مشکل استفاده کنند.

بنابراین از روانشناس تان بخواهید تا روش پیشنهادی خود برای حل مشکل را با شما در میان بگذارد.

در صورتی که قبلا نیز برای درمان، مراحلی را پشت سر گذاشته اید، آن ها را برای روانشناس جدیدتان توضیح دهید تا در جریان روش های بی اثر قبلی قرار گیرد.

 

 

 1. روش های جدیدی برای صرف زمان و انرژی تان انتخاب کنید.

خودارضایی نشان می دهد که انرژی قابل توجهی برای فعالیت دارید. در صورتی که صرف کردن این انرژی برای خودارضایی به شما ضرر زده است، بهتر است تا آن را به گونه ی دیگری مصرف کنید.

روش های زیر از جمله راه حل های جایگزینی است که می تواند به شما کمک زیادی کند:

 

 • از روش جابجایی استفاده کنید.

جابجایی یا تصعید یکی از مکانیزم های کمک کننده برای ترک خودارضایی است که از طریق آن انرژی تان را از انجام کاری مخرب به انجام کاری مفید جابجا می کنید.

بنابراین می توانید خلاق باشید و به جای خودارضایی، فعالیت های مفید دیگری مانند نوشتن، یادگیری ساز مورد علاقه تان، نقاشی کردن و یا هر کار مفید دیگری را جایگزین کنید.

 • ورزش کنید.

ورزش در انواع مختلف خود ( از ورزش های پر تحرک گرفته تا ورزش های آرامی مانند یوگا) به شما کمک می کند تا ضمن صرف انرژی تان، احساس بهتری در مورد خود داشته باشید و تنش و نگرانی کمتری را تجربه کنید.

 • رژیم غذایی سالم و مفیدی را دنبال کنید.

سعی کنید در این برنامه ترکیبی از میوه، سبزیجات و مواد مغذی قرار دهید و مصرف سالمون، موز، فلفل دلمه، قهوه، آواکادو و شکلات را به حداقل برسانید.

 

 • وقت تان را در فعالیت های هدفمند بگذرانید.

به عنوان مثال می توانید بخشی از زمان تان را صرف کمک کردن به دیگران، آموزش دادن به کودکان کم درآمد، تمیز کردن طبیعت و یا پس انداز کردن برای یک هدف هیجان انگیز کنید.

این رفتارها به شما کمک می کند تا ضمن لذت بردن، از انگیزه ی خودارضایی دور شوید و انواع متفاوت و مفیدتری از لذت را تجربه کنید.

 • زمان خواب تان را تنظیم کنید.

بدن تان حداقل به 8 ساعت خواب مفید نیاز دارد. درصورتی که ساعت خواب و بیداری منظمی نداشته باشید، افکار جنسی بیشتر و بیشتر خواهند شد.

بنابراین بهتر است تا وقتی کاملا خسته نشده اید، به رختخواب نروید و ساعت بدن تان را به درستی تنظیم کنید.

 

 

 1. برای پیشگیری از خودارضایی، یک برنامه ریزی روزانه داشته باشید.

داشتن یک طرح دقیق روزانه می تواند وسوسه ی خودارضایی را تا حد زیادی کاهش دهد.

شما باید بدانید در هر روز چه کارهایی برای انجام دادن دارید. به عنوان مثال در صورتی که در طول روز، وقت اضافه ی زیادی دارید، لازم است تا روزتان را با فعالیت های مختلف پر کنید.

در صورتی که حجم کاری زیادتان شما را تحت فشار قرار می دهد، لازم است تا از روش های آرام ساز دیگری مانند مراقبه، مدیتیشن، بودن در طبیعت و .. استفاده کنید.

همچنین لازم است بدانید که در طی کدام ساعت شبانه روز، با وسوسه ی بیشتری برای خودارضایی مواجه می شوید تا بتوانید از ان پیشگیری کنید.

به عنوان مثال در صورتی که وسوسه ها، قبل از خواب زیاد هستند، لازم است بلند شوید و خودتان را با کار دیگری مشغول کنید.

اگر از جمله افرادی هستید که در هنگام بیدار شدن، خودارضایی می کنید، پوشیدن لباس بیشتر ازیک لایه، به شما کمک می کند تا بدن تان را کمتر لمس کنید و وسوسه ها را تحت کنترل درآورید.

 

 

 1. تنهایی را به حداقل برسانید.

اگر به دلیل احساس تنهایی، خودارضایی می کنید، راهی پیدا کنید تا در حد امکان، در گیر فعالیت های اجتماعی باشید.

می توانید به فعالیت های دسته جمعی بپیوندید، به مهمانی بروید و یا دوستان تان را دعوت کنید، فعالیت های خانه را در محیطی مانند کافی شاپ یا پارک انجام دهید و یا دوستان جدیدی پیدا کنید.

 

 

 1. تماشای فیلم های پورن را متوقف کنید.

وقتی می توانید در عرض تنها چند ثانیه به دنیایی از فیلم های پورن دسترسی داشته باشید، خودارضایی کردن بیشتر و بیشتر می شود.

بهتر است دسترسی خودتان به چنین سایت هایی را مسدود کنید، رایانه شخصی تان را به اتاقی که دیگران حضور دارند ببرید و در ساعات خواب، تلفن همراه تان را کنار بگذارید.

اگر باز هم وسوسه های جنسی به سراغ تان آمد، لازم است اولویت های اساسی تان را مرور کنید و در مورد ادامه دادن یا متوقف کردن خودارضایی، تصمیم  گیری مجددی داشته باشید.

 

 

 

 1. صبور و با پشتکار باشید.

ترک خودارضایی، زمان بر و نیازمند تعهد و پشتکار است.

ممکن است وسوسه ها پس از مدتی عود کنند و در مواقعی قادر به کنترل آن ها نباشید. در چنین مواقعی ناامید نباشید و به خودتان یادآور شوید که "علی رغم اشتباهات کوچک، موفقیت های زیادی نیز به دست آورده ام. پس به مبارزه ادامه می دهم".

برای اینکه تغییر رفتارهای منفی به مثبت، ادامه دار شود، می توانید از یک سیستم تشویق استفاده کنید. به عنوان مثال در صورتی که به مدت2 هفته موفق به ترک خودارضایی شدید، خودتان را به فعالیت مورد علاقه تان دعوت کنید و پاداش دهی را فراموش نکنید.

برای اینکه بتوانید ذهنیت های سالم تری در مورد خودارضایی داشته باشید، این مطلب را نیز دنبال کنید. (باورهای های درست و غلط در مورد خودارضایی)

 

 

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت

ویژگی های روانشناس خوب | به مشاورتان اعتماد کنید

شاید بخواهید بدانید بهترین مشاور و روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد و یا به دنبال بهترین مشاور شهر خود باشید، مثلا آیا می دانید بهترین مشاور و روانشناس خوب تهران کیست؟ با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد ویژگی های بهترین دکتر روانشناس برای درمان مشکلات عصبی و روانی چیست؟

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha