اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی

اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی چیست؟ روش های درمان اعتیاد به فضای مجازی

اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی

 

"فرزندم به اینترنت معتاد شده است". "همسرم همیشه در شبکه های اجتماعی حضور پررنگ تری از زندگی حقیقی خودمان دارد". "هرکاری میکنم از پشت کامپیوتر تکان نمیخورد، حتی وارد یک مهمانی هم نمیشود، من دیوانه شدم دکتر دقیقا دیوانه". این ها جملاتی هستند که هر روز در کلینیک مشاوره و روانشناسی موفقیت،  در ویزیت های حضوری و آنلاین از مراجعین می شنویم. این روزها اصطلاح اعتیاد به اینترنت به شکلی فراگیر شده است که بخش زیادی از جامعه با سطح تحصیلات و سن و سال متفاوت از آن استفاده می کنند. تقریبا همه هم از آن شکایت دارند. اما واقعا داستان این اعتیاد و وابستگی به فضای مجازی از چه قرار است؟

در واقع اینترنت باعث دگرگونی شدیدی در نحوه ارتباطات، یادگیری، خرید و جزء به جزء فعالیت های روزانه انسان ها شده است. طبق گزارشات مرکز تحقیقاتی Pew Research Center، که کارش جمع آوری یک سری نظرسنجی‌ها و گزارش‌های افکار عمومی در سراسر دنیاست که هدف آن فهم نگرش‌های جهانی درباره موضوع‌های مختلف است، 95 درصد از افراد نوجوان (17-12) سال و افراد بزرگسال جوان (29-18) سال آمریکایی آنلاین هستند. جالب این است دسترسی به اینترنت در میان اقشار، نژادها و افراد مختلف جامعه تفاوت چندانی ندارد.

استفاده از اینترنت می تواند برای اجرای بازی های آنلاین، قمارهای آنلاین، کسب و کار، پورنوگرافی، مطالعه و آموزش و... باشد. زمانی که از اعتیاد به اینترنت و وابستگی به فضای مجازی حرف می زنیم، باید چندین جنبه بررسی شود و فقط مدت زمان استفاده مطرح نیست. نظر "یانگ" این است که استفاده بیشتر از 36 ساعت در هفته می تواند نوعی از وابستگی یا اعتیاد به اینترنت را گزارش کند. اما طبیعتا فردی که شغل اینترنتی دارد و مقدار زمان بیشتری را صرف می کند، لزوما معتاد نیست. این وابستگی به اینترنت را نوعی اعتیاد رفتاری می نامیم نه اعتیاد موادی.

DSM5 که مرجع اصلی تعریف اختلالات روانی است، در این باره می گوید که یک الگوی استفاده از اینترنت است که منجر به اختلال عملکردی و برهم خوردن نظم رفتاری و کنترل تکانشی می شود. البته این موضوع که آیا این وابستگی به اینترنت جزء اختلالات روانی شاخص محسوب می شود یا نه، هنوز مورد بحث و اختلاف است. اما چیزی که اثبات شده است، اثر منفی و شدید اعتیاد به اینترنت و وابستگی به فضای مجازی بر روی خلق و خو، ارتباطات، اضطراب و افسردگی و درونگرایی است. این ارتباط نوعی رابطه دو طرفه است. به این معنی که افراد با زمینه افسردگی و اضطراب و عزت نفس پایین بیشتر به استفاده افراطی و اعتیاد به اینترنت تمایل دارند. همچنین افراد وابسته به آن نیز بیشتر دچار علائم رفتاری و شناختی مختل می شوند. برای گذاشتن تشخیص اعتیاد، باید مولفه های زمان استفاده زیاد، نوع و دلیل استفاده و بروز علائم روانی و شناختی در نظر گرفته شود که این کار برعهده روانپزشک و روانشناس متخصص می باشد.

اما چه باید کرد؟

در این سالها روش های درمانی زیادی برای درمان اعتیاد به فضای مجازی آزمایش شده است و تحقیقات هنوز هم در حال تکامل است. دارو درمانی و درمان های شناختی-رفتاری از معروف ترن و موثرترین روش های درمانی هستند. شما در کلینیک مشاوره و روانشناسی موفقیت تست ها و جدیدترین نکات درمانی را دریافت خواهید کرد. در طی تحقیقات مشخص شده است که درمان های رفتاری اثرگذاری بیشتر و طولانی مدت تری بر دارو درمانی دارند. به همین دلیل متخصصان ما با روش های نوین و متدهایی مانند CBT سعی در بهبود وضعیت فرد مبتلا به اعتیاد به اینترنت دارند. همچنین ارتباط خوب کلینیک مشاوره و روانشناسی موفقیت با روانپزشک های مطرح، کمک می کند تا در شرایط حاد، توسط پزشک های متخصص نیز داروهای موثری را دریافت کنید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقالات مربوط به مباحث اعتیاد به اینترنت و اعتیاد به فضای مجازی  را مطالعه کنید، یا به صورت حضوری و آنلاین با متخصصان، روانشناسان و مشاوران ما ارتباط برقرار نمائید.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha