مشاوره کودک و مشاوره نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان چیست؟ مشاوران کودک و نوجوان در چه مواقعی مداخله می کنند؟ چگونه تشخیص دهیم فرزندمان به مشاوره نیاز دارد؟ برخی از اهداف مشاوره کودک و نوجوان؟

مشاوره کودک و نوجوان

زمانی که در مورد کودکان صحبت می کنیم، باید توجه داشته باشیم همانطور که والدین شاهد رشد جسمی فرزندانشان هستند، رشد روانی و ذهنی آن ها نیز اتفاق می افتد. حضور دوره های حساس رشد روانی در سیر تکاملی کودکان بسیار حائز اهمیت هستند و می توان در همان ایام کودکی و نوجوانی بسیاری از مشکلات را رفع کرد. در واقع مشاوره کودک و نوجوان این وظیفه را برعهده دارد تا در رشد و پرورش کودکانمان ما را یاری کند و اختلالات و مشکلات ذهنی و روانی کوچک و بزرگ احتمالی را درمان کند. همراهمان باشید تا در این مطلب به صورت کلی با مشاوره کودکان آشنا شوید.

 

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

مشاوره بیش فعالی

 

 

مشاوره کودک و نوجوان چیست؟

انتظار ما از مشاوره کودک و نوجوان تامین یک فضای امن، راحت و خصوصی برای کودکان، نوجوانان و حتی خانواده های آن ها است تا بتوانند به تدریج افکار، احساسات، مشکلات و دغدغه های خودشان را بیان کنند. از طرف دیگر ممکن است معیارهای روانپزشکی اختلال خاصی را در روان مراجع نوجوان تشخیص دهد. نیاز است که روان درمانگرها به صورت تخصصی و با دانش کافی در صدد رفع این مشکلات باشند تا چنین اختلالاتی زمینه ساز بیماری های شدیدتر در دوران بزرگسالی نشوند و کیفیت زندگی کودکی را کاهش ندهند.

مشاوره کودک و نوجوان به کودکان یا جوانان کمک می کند تا نگرانی ها و مشکلات موجود پیش آمده در رشد اجتماعی، عاطفی یا شناختی آنها کشف شود. روند درمانی در طی مشاوره به کودک و نوجوان  این فرصت را می دهد تا احساسات سنگین، سردرگمی، استرس و از این قبیل افکار را در یک محیط امن با مرزهای مشخص ابراز کنند.

جلسات درمانی گاه به صورت فردی با فرزند، گاه به همراه خانواده و گاهی هم به صورت جمعی و مشارکتی با هم سن و سالان مشابه انجام می گیرد و هرکدام از آن ها اهداف پیوسته ای را در نظر دارند.

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

مباحث روانشناسی کودک

 

 

مشاوران کودک و نوجوان در چه مواقعی مداخله می کنند؟

اصولاً مشاوران کودک هر موضوعی را که باعث پریشانی و اضطراب اجتماعی و عاطفی شود، یا هر اختلالی که بهداشت روانی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد، درمان می کنند. هدف این متخصصان شناسایی مشکلات و کمک به کودک شما برای کنار آمدن با این موضوعات است.

اما در اینجا می خواهیم به برخی از موضوعات رایجی که دلایل شناسایی شده مراجعه کودک و نوجوانان است، اشاره کنیم؛

 

علل مراجعه به مشاوره کودک و نوجوان

 • طلاق والدین

 • شرایط غمگین مرگ یکی از عزیزان، حیوان خانگی، دوستان و...

 • تجربه حادثه های زمینه ساز ضربه روحی

 • بروز اختلالات خاص سلامت روان و پریشانی روانی (به عنوان مثال اضطراب و افسردگی | درمان افسردگی با دستگاه نوروفیدبک)

 • قلدری

 • آزار جنسی، عاطفی و جسمی

 • جابجایی هایی مربوط به مکان یا موقعیت (به عنوان مثال تغییر مدرسه، خانه، خانواده، شهر و...)

 • سوءمصرف یا اعتیاد به مواد مخدر در خانواده

 

 

ممکن است بگویید که کودک یا نوجوان شما هیچکدام از شرایط تنش زای فوق را ندارد، اما باز هم مشکلات روانی و رفتاری فرزندان باعث نگرانی شما می شود. این حرف کاملا درست است. توجه داشته باشید که در شرایط امروز با گستردگی روابط و تکنولوژی ها، عوامل جدیدی برای بروز مشکلات عاطفی و روانی کودکان ونوجوانان پیدا شده اند و ممکن است والدین از آن ها بی خبر باشند. یکی از مثال های ملموس، چالش های موجود در برخی بازی ها یا شبکه های اجتماعی می باشد که اغلب کودکان و نوجوانان ما را درگیر کرده است.

پس در برابر اختلالات کودک و نوجوانمان چه باید کرد؟

ساده است، با علائم و نشانه های بروز اختلالات روانی آشنا شوید و آن ها را معیار قرار دهید.

 

مشاوره کودک مشاوره نوجوان کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت---

 

 

چگونه تشخیص دهیم فرزندمان به مشاوره نیاز دارد؟

گاهی دیده می شود که کودک و یا نوجوان از رفتار و شخصیت طبیعی خود فاصله می گیرد یا اعمال دور از سن و سال خودش را انجام می دهد. به طور کلی می خواهیم نشانه های رایج پریشانی روانشناختی در کودک ونوجوان را معرفی کنیم. این علائم می توانند ساده یا خطرناک باشند و شامل موارد زیر هستند؛

 • پرخاشگری بدون دلیل در رفتار کودک و نوجوان

 • عدم کنترل ادرار در کودک و نوجوان

 • مشکل سازگاری با موقعیت های اجتماعی یا موقعیت های جدید در کودک و نوجوان

 • کابوس های مکرر، ترس های شبانه، مشکلات خواب

 • افت تحصیلی ناگهانی در کودک و نوجوان

 • نگرانی و اضطراب مداوم 

 • کناره گیری از فعالیت هایی که کودک و نوجوان شما قبلا با عشق و علاقه انجام میداد

 • کاهش چشمگیر و ناگهانی اشتها یا کاهش شدید وزن کودک و نوجوان

 • انجام تکراری رفتارهایی به صورت روتین و زیاد، مانند شستن دست

 • ایده ها یا افکار خودکشی

 • پاسخ به شنیدن صداهایی در ذهنش

 • خلوت کردن و تنها نشستن در اکثر اوقات یا انتخاب داوطلبانه انزوای اجتماعی

 • مصرف الکل، مواد مخدر یا اعتیاد در کودک و نوجوان

 • شکایت زیاد از بیماری یا درد جسمی (با وجود گزارش سالم از یک متخصص پزشکی)

 • انجام یا تلاش برای آسیب به خود، مانند: بریدن دست خود

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

اختلال رفتاری، اختلال یادگیری، اختلال خواندن، اختلال نوشتن

 

 

 از اهداف مشاوره کودک و نوجوان

با توجه به نوع مشکل یا اختلال مراجع، اهداف مشاوره درکودک و نوجوان نیز متفاوت است. اما به طور معمول روی مواردی از زندگی کودک و نوجوان تمرکز می کند که به طور قابل توجهی بر رشد، سلامت روان و رفاه او تأثیر می گذارند. هدف این است که به کودک و یا نوجوان کمک شود تا تکنیک ها و روش هایی را یاد بگیرد و بتواند برای هر چالشی که اکنون یا در آینده رخ میدهد، آماده باشد. بنابراین هدف از مشاوره کودک و نوجوان، کمک به فرزند شما برای کنار آمدن با موقعیت های چالش برانگیزی است که احساسات کودکان و نوجوانان را تحریک می کنند. برخی از این موقعیت ها را توضیح می دهیم؛

 

اضطراب در کودک یا نوجوان :

یکی از اصلی ترین مزایای مشاوره برای کودکان و نوجوانان این است که به آنها می آموزیم چگونه می توانند به طور موثر پریشانی و اضطراب عاطفی را کنترل کنند. به عنوان مثال یک کودک یا نوجوان مضطرب، تمرینات تنفسی، مدیریت استرس، تکنیک های آرام سازی و کنترل عضلات را فرامیگیرد. یک مشاور کودک می تواند به فرزند شما کمک کند تا به درک این مسئله برسد که حبس این احساسات در درون خود، فقط باعث بدتر شدن همه چیز می شود. کودک و نوجوان با درمیان گذاشتن این نگرانی ها با یک فرد قابل اعتماد یا یک روانشناس خوب، از کمک قدرتمندی برای حل، مدیریت و مقابله با این پریشانی ها برخوردار خواهد شد.

 

مشاوره کودک مشاوره نوجوان کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت

 

تروما (آسیب):

گاهی کودک یا نوجوان در مقابل شرایطی ناراحت کننده قرار می گیرند که به طور معمول هیچ کودک و نوجوانی نباید آن را تجربه کند و این حوادث باعث آسیب می شوند. اثرات منفی و دلخراش ضربه می تواند شامل شوک، ناباوری، انزوا، بی حسی عاطفی یا اجتماعی، ترس، اضطراب و افسردگی باشد. البته در بعضی موارد ما شاهد اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) هستیم.

علائم PTSD ممکن است تمایل شدید کودک و نوجوان به اجتناب از افراد یا مکان های مرتبط با تروما، خاطرات بد ناراحت کننده، کابوس های شبانه، بی خوابی، خشم، پرخاشگری یا تحریک غیر قابل کنترل باشد. خبر خوب این است که مشاوره کودک و نوجوان می تواند به کودکان و نوجوانان که از PTSD رنج می برند، کمک کند. کودک یا نوجوان به آرامی متقاعد می شود که راجعبه حادثه صحبت کند و برای او روشن می شود که مقصر نیست. تکنیک های خاصی آموزش داده می شوند تا در صورت یادآوری خاطرات یا صحنه های مشابه، کودک و یا نوجوان ما بتواند این احساسات را مدیریت کند.

 

اندوه شدید :

مرگ یکی از عزیزان، حیوان خانگی، دوست، یا حتی از دست دادن سلامتی، خانه و...، می تواند منجر به اندوه قابل توجهی شود. این شرایط برای یک فرد بزرگسال نیز دشوار است و در روان کودک و نوجوان چند برابر سخت می شود. در حقیقت، آنها ممکن است درگیر احساساتی گیج کننده، متضاد و متغیر مانند: بی حسی، انکار، نا امیدی، افسردگی، استرس، اضطراب و عصبانیت شوند. این کودکان و نوجوانان ممکن است الگوهای فکری غیرمنطقی ایجاد کنند، برای مثال حس می کنند دیگر افراد مورد عشق و علاقه‌شان نیز آن ها را ترک میکنند. ممکن است احساس گناه کنند، به این صورت که یکی از اشتباهات آن ها باعث این اتفاق شده است یا می توانستند کاری برای جلوگیری از آن انجام دهند و کم کاری کرده اند. مشاوران کودک و نوجوان به آنها کمک می کنند روند غم و اندوه را بهتر درک کنند. کودکان را تشویق می کنند تا بیشتر در مورد ضرر پیش آمده صحبت کنند، تا زمانی که بتوانند آن را به روشی منطقی برای خود پردازش کنند.

 

تغییرات و جابجایی ها:

برای بسیاری از کودکان و نوجوانان، تغییر (تغییر مدرسه ، مهاجرت به شهر جدید، فرزندخواندگی، ازدواج مجدد والدین، طلاق، از دست دادن عزیز یا حیوان خانگی و...) می تواند آسیب زا باشد. بزرگسالان ابزاری برای پذیرش و انطباق با این تغییرات دارند، اما بسیاری از اوقات کودکان و نوجوانان این کار را نمی کنند. کودک و نوجوانی که تغییر قابل توجهی در زندگی خود تجربه کرده است، ممکن است در بیان احساس واقعی خود نسبت به آن مشکل داشته باشند. به طور دقیق تر، یک تغییر بزرگ می تواند منجر به اضطراب، عزت نفس پایین، عدم اطمینان، افسردگی، ترس یا عصبانیت شود. این نوع مشاوره کودک و نوجوان به آنها می آموزد که چگونه با تمرکز بر جنبه های مثبت و تغییرناپذیر زندگی خود، با این تغییرات کنار بیایند.

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

اضطراب جدایی

 

 

اعتماد به نفس و عزت نفس پایین:

برخی از نوجوانان و کودکان با عزت نفس و اعتماد به نفس پایین دست و پنجه نرم می کنند. این موضوع می تواند منجر به اضطراب، افسردگی، سوءمصرف مواد، اختلالات خوردن و حتی افکار خودآزاری و خودکشی شود. کودک یا نوجوانی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار می باشد، ممکن است احساس کند دوست نداشتنی، خالی و بی ارزش است. در نتیجه باور می کند که عزیزان و دوستانش بدون او بهتر زندگی می کنند. مشاوران کودک و نوجوان می توانند به هزاران کودک در بهبود اعتماد به نفس کمک کنند. به عنوان مثال، مشاوره کودک و نوجوان به کودکان و نوجوانانی که دارای اعتماد به نفس پایین هستند، می آموزد که چگونه به تصویری بزرگ از خود نگاه کند. مشاور سعی می کند مراجع را یاری کند تا بتواند تفکر منفی نسبت به خودش را از نو مورد ارزیابی قرار دهد و از طرف دیگر می تواند برای کودک و نوجوان توضیح دهد که چگونه صحبت های مثبت می تواند عزت نفس، اعتماد به نفس و زندگی کلی او را به طرز چشمگیری بهبود ببخشد.

دیدیم که مشاوره کودک و نوجوان تا چه حد بخشهای مرتبطی با هم دارد و همزمان با مشاوره های دیگر نیز در ارتباطی تنگاتنگ است. مشاوره طلاق، مشاوره اعتیاد به فضای مجازی، مشاوره فردی، مشاوره شغی و تحصیلی و... از جمله زمینه های مرتبط هستند. ما در کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت با بهترین مشاور ها و  روانشناس های خوب تهران به صورت تخصصی بر روی تمام جنبه های موجود کار خواهیم کرد.

 

 

 • Generic placeholder image
  دکتر شیرین شاهمردی

  شیرین شاهمردی "دکترای تخصصی مشاوره در حوزه کودک و نوجوان"

  تألیفات، تحقیقات و کارگاه های گذرانده شده:

  الف) کتب ترجمه شده تخصصی: معنویت در روانشناسی (نگاهی به ناخشنودی های هیجانی و روان شناختی از چشم انداز معنویت) راهنمای کاربری سنجش در مشاوره

  ب) کارگاه­ها و همایش­های گذرانده شده: فرزندپروری و مشکلات رفتاری کودک، آموزش مهارت های زندگی به کودک، درمان اختلالات رفتاری کودک، تربیت جنسی کودک، تربیت درمانگر کودک و نوجوان

  ج) سابقه فعالیت در مراکز مشاوره و موسسات: بیش از ۳ سال سابقه درمان در حوزه کودک و نوجوان، عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، تربیت درمانگر کودک و نوجوان

  توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha