خیانت (بخش دوم)

جامع ترین راهکارهای بازسازی رابطه بعد از خیانت (بخش دوم)

خیانت (بخش دوم)

جامع ترین راهکارهای بازسازی رابطه بعد از خیانت (بخش دوم) به همسرتان زمان بدهید تا بتواند با خیانت اتفاق افتاده کنار بیاید. درمورد روش های اصلاح اوضاع با همسرتان گفت و گو کنید. با همسرتان شفاف و پاسخگو باشید. رفتارتان را دائما قابل اعتماد نگه دارید. برای تعیین مرزها و قوانین اساسی ارتباط تان با هم گفت و گو کنید. تمام تلاش تان را برای رفع ترس ها و نگرانی های همسرتان انجام دهید. به خودتان اجازه دهید در مقابل همسرتان، دیوارهای دفاعی تان را کنار بزنید. در صورت تمایل همسرتان، با یک مشاور ازدواج گفت و گو کنید. در صورت عدم همراهی همسرتان، به تنهایی با مشاور در ارتباط باشید. به یک گروه درمانی با موضوع مسایل بین فردی همسران بپیوندید.

جامع ترین راهکارهای بازسازی رابطه بعد از خیانت (بخش دوم)

پس از آنکه موفق شدید آشفتگی جسمی، فکری و احساسی همسرتان را پس از وقوع خیانت به خوبی درک کنید و بهبود دهید، وقت آن است تا وارد مرحله ی دوم شده و از طریق انجام مجموعه ای از راهبردها، به بازسازی اعتماد ویران شده بعد از خیانت بپردازید.

با ادامه ی مطلب همراه باشید تا شما را با همه ی آنچه برای بازسازی اعتمادپس از وقوع خیانت نیاز دارید، آشنا کنیم.

  1. به همسرتان زمان بدهید تا بتواند با خیانت اتفاق افتاده کنار بیاید.

بازیابی اعتمادپس از خیانت، همواره امری زمان بر و نیازمند صبوری است. بهتر است قبل از آماده شدن همسرتان، او را دعوت به بخشش، کنار آمدن با موضوع یا فراموش کردن آن نکنید و بپذیرید که پردازش این اتفاق می تواند بسیار زمان بر باشد.

بسته به ویژگی های شخصیتی همسرتان، این مدت زمان می تواند متغیر باشد و در برخی ازدواج ها، ممکن است فرد خیانت دیده تا آخر عمرش هم نتواند طرف مقابل را ببخشد و دوباره اعتماد کند.

  1. درمورد روش های اصلاح اوضاع با همسرتان گفت و گو کنید.

درست است که همکاری در فعالیت های خانه و کمک به همسرتان نمی تواند انچه اتفاق افتاده را برطرف کند اما در کمترین حالت می تواند حسن نیت تان را نشان دهد.

در حقیقت همسرتان از این طریق می فهمد که تصمیم شما برای ترمیم ارتباط کاملا جدی است و ممکن است راحت تربه شما اعتماد کند.

به عنوان مثال می توانید بگویید " می دونم که کارای خونه رو خوب انجام نمیدم ولی نظرت چیه که شستن لباس ها و مرتب کردن پذیرایی با من باشه؟ "

  1. با همسرتان شفاف و پاسخگو باشید.

برای اینکه همسرتان بتواند بعد از خیانت مجددا به شما اعتماد کند، باید ثابت کنید که قابل اعتماد هستید.

چطور می توانید چنین چیزی را ثابت کنید؟

لازم است تا به سوالات همسرتان به درستی پاسخ دهید و او را در جریان اینکه چه موقع، با چه کسی و کجا هستید، قرار دهید.

یک روش دیگر می تواند این باشد که نگرانی های همسرتان را پیش بینی کنید و به صورت داوطلبانه به آن ها بپردازید. به عنوان مثال قبل از اینکه همسرتان بگوید "چرا امروز ساعت 12 جواب تلفنت را ندادی؟ " شما می توانید برنامه ی روزانه تان را توضیح دهید و بگویید " ساعت 12 تا2 امروز، در جلسه هستم و ممکن است نتوانم تلفن رو جواب بدم. ولی بلافاصله بعد از کارم بهت زنگ میزنم".

فراموش نکنید که اگر در طی روز، فردی را ملاقات کردید، حتما همسرتان را در جریان قرار دهید. به عنوان مثال بگویید " راستی امروز مریم، هم دانشگاهی ام به من پیغام داد ولی من جوابش را خیلی ساده و مفید دادم".

همچنین اگر او تصمیم گرفت تلفن همراه و یا ایمیل های تان را چک کند، بهتر است بدون هیچ مقاومتی قبول کنید و از این طریق، نشان دهید که چیزی برای مخفی کاری وجود ندارد.

  1. رفتارتان را دائما قابل اعتماد نگه دارید.

اینکه به همسرتان قولی بدهید و یا توضیحی ارائه دهید و بر خلاف ان عمل کنید می تواند بیش از اندازه مخرب باشد.

اگر به هر دلیلی قادر به انجام تعهدتان نیستید، سریعا به همسرتان اطلاع دهید و توضیح قابل قبولی ارائه دهید.

به عنوان مثال اگر به او قول داده اید ساعت 9 در خانه باشید و با مشکلی مواجه شده اید، سریعا تماس بگیرید و شرایط را توضیح دهید.

  1. برای تعیین مرزها و قوانین اساسی ارتباط تان با هم گفت و گو کنید.

با همسرتان گفت و گو کنید و از او بخواهید تا انتظاراتش را به طور کامل و دقیق بیان کند. سپس به این فکر کنید که چطور می توانید پاسخگوی نیازهای او باشید و از این طریق، احساس امنیت و اعتماد از دست رفته طی وقوع خیانت را زنده کنید.

بهتر است هر چند وقت یکبار، عملکرد خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید نیازهای او را برآورده کرده اید.

به عنوان مثال ممکن است با یکدیگر قرار بگذارید تا در طی روز، از طریق تماس تلفنی در ارتباط باشید و یا بر روی تلفن های همراه تان رمزی قرار ندهید.

  1. تمام تلاش تان را برای رفع ترس ها و نگرانی های همسرتان انجام دهید.

بعد از وقوع خیانت، همسرتان با نگرانی ها و ترس های زیادی رو به رو خواهد بود. سعی کنید به او اطمینان خاطر دهید و اقدامات مشخصی برای رفع ترس و نگرانی اش انجام دهید.

به عنوان مثال ممکن است او نگران ابتلا به بیماری های مقاربتی باشد. بنابراین بهتر است به او کمک کنید تا با یک متخصص در ارتباط باشد و در صورت وجود هرگونه مشکل، راه حل های مناسب را در اختیارش قرار دهید.

  1. به خودتان اجازه دهید در مقابل همسرتان، دیوارهای دفاعی تان را کنار بزنید.

اگر دیوارهای دفاعی تان را کنار بزنید و در مورد احساسات، عواطف، نگرانی ها، امید ها و نقاط ضعف و قوت تان صحبت کنید، همسرتان راحت تر به شما اعتماد خواهد کرد.

بخاطر داشته باشید که با گریه کردن، بیان احساسات و ابراز پشیمانی، نه تنها در موضع ضعف قرار نمی گیرید بلکه شجاعت و قدرت درونی تان برای بازسازی رابطه بعد از خیانت را نشان می دهید.

  1. در صورت تمایل همسرتان، با یک مشاور ازدواج گفت و گو کنید.

اگر چه شما می توانید کارهای زیادی برای احیای اعتماد در زندگی مشترک تان انجام دهید، اما ملاقات با یک مشاور خانواده نیز می تواند بسیار ارزشمند باشد.

مشاور می تواند به شما کمک کند تا با احساسات تان به شکل سالم و مولد برخورد کنید و عوامل زمینه ساز ایجاد مشکل را شناسایی و حل و فصل کنید.

  1. در صورت عدم همراهی همسرتان، به تنهایی با مشاور در ارتباط باشید.

حتی اگر همسرتان مایل به حضور در جلسات درمانی نباشد، ملاقات با یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا با احساساتی مانند غم، احساس گناه، خشم و یا سرخوردگی کنار بیایید.

درمانگر همچنین می تواند به شما کمک کند تا مسایل شخصی تان را ریشه یابی کنید و به نقش آن ها در ایجاد مشکل پی ببرید.

  1. به یک گروه درمانی با موضوع مسایل بین فردی همسران بپیوندید.

شرکت در یک گروه درمانی یعنی جلسات گروهی هفتگی که معمولا توسط یک روانشناس اداره می شوند، به شما کمک می کند تا کمتر احساس تنهایی کنید.

با قرار گرفتن در گروه و مواجه شدن با عقاید جدید، می توانید روش های جدیدی برای مقابله با مشکلات تان بیاموزید.

همچنین درخواهید یافت که مشکلات در هر رابطه ای وجود دارند و این تنها شما نیستید که دچار آشفتگی و دردسر شده اید.

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha