خودارضایی

باورهای درست و غلط در مورد خودارضایی

خودارضایی

اگر خودارضایی ذهن شما را درگیر کرده و از درست غلط بودن آن بی اطلاع هستین با مرکز مشاوره موفقیت همراه شوید

خودارضایی چیست؟

خودارضایی به تحریک جنسی اندام جنسی خود، جهت برانگیختگی جنسی یا سایر لذت‌های جنسی اطلاق می‌شود و معمولاً به اوج لذت جنسی می‌انجامد.

باورهای درست و غلط در مورد خودارضایی

ذهنیت های غلط زیادی در مورد خودارضایی وجود دارد که نیازمند اصلاح و بازنگری هستند.

در فرهنگ بسیاری از جوامع، عواملی از جمله مذهب، انگیزه های سیاسی و اجتماعی، باعث شده است تا افراد، اطلاعات علمی دقیقی در مورد خودارضایی و آثار آن نداشته باشند.

این در حالی است که بخش مهمی از موفقیت در ترک خودارضایی وابسته به آن است که بتوانید ذهنیت های سالم در مورد آن را پرورش دهید و ذهنیت های ناسالم را کنار بگذارید.

برخی از ذهنیت هایی که باید متوقف شوند عبارتند از :

  1. خودارضایی گناهی نابخشودنی است و من مستحق تنبیه و سرزنش هستم.

بهتر است دست از سرزنش کردن خودتان به دلیل خودارضایی بردارید و بدانید که هرانسانی ممکن است خودارضایی کند.

برخی مطالعات نشان می دهند که تا 95 درصداز مردان و 89 درصد از زنان به خودارضایی اعتراف کرده اند.

همانطور که گفته شد خودارضایی برای همه ی سنین و هر دو جنیست، طبیعی است مگر آنکه در زندگی روزمره تان اختلالاتی ایجاد کند و یا به عنوان فری متاهل، آن را به رابطه ی جنسی با همسرتان ترجیح دهید.

 

  1. خودارضایی باعث آسیب های جسمی و روانی غیر قابل جبران می شود.

باورهای غلط زیادی در مورد آسیب های جسمی ناشی از خودارضایی وجود دارد که هیچ کدام از نظر علمی تایید نشده اند.

بنابراین در صورتی که قصد دارید خودارضایی را کنار بگذارید، دلایل اخلاقی و شخصی مربوط به خودتان ار مشخص کنید چرا که دلایل مربوط به خدشه دار شدن سلامتی، معتبر نیستند.

 باورهایی مانند موارد زیر از جمله باورهای غلطی هستند که لازم است از آن ها آگاه باشید:

  • خودارضایی  باعث جنون می شود.
  • خودارضایی باعث ناباروری، انزال زودرس و یا ناتوانی جنسی می شود.
  • خودارضایی باعث مشکلات بینایی می شود.
  • خودارضایی منجر به تکرر ادرار می شود.
  • خودارضایی بر رشد مو، پوست، کلیه ها و بیضه ها تاثیر ات منفی دارد.

 

  1. هرگز قادر نیستم خودارضایی را ترک کنم چرا که معتاد شده ام.

اطلاعات غلط و نامعتبر در مورد خودارضایی باعث می شود تا افراد زیادی تصور کنند در دام رفتاری پرخطر گرفتار شده اند که در برابر آن ضعیف و فاقد اراده هستند.

این در حالی است که شما می توانید خودارضایی را تحت کنترل تان در آورید.

لازم است بدانید که منظور از کنترل، کنار گذاشتن این رفتار به طور کامل نیست. هدف اصلی درمان خودارضایی آن است که بتوانید آن را به میزان لازم انجام دهید و از افراط بپرهیزید.

بنابراین به قدرت خودتان در کنترل خودارضایی به عنوان یک رفتار، ایمان داشته باشید و از عود گاه به گاه آن دلسرد نشوید.

به خاطر داشته باشید که فراز و فرودهای مسیر کنترل رفتار، امری طبیعی و عادی است و با صبر و پشتکار می توانید آن را تحت کنترل تان در آورید.

  1. خودارضایی برای دختران امن تر از برقراری رابطه با افراد واقعی است.

می توان گفت این باور همانند تیغه ای دو لبه عمل می کند و می تواند تاثیر زیادی بر زندگی جنسی خانم ها داشته باشد.

در صورتی که به عنوان یک دختر، خودارضایی می کنید، لازم است بدانید که چنین رفتاری هرگز نمی تواند جایگزین رابطه با شریک زندگی تان باشد.

آنچه مهم است آن است که بتوانید فرد واقعی زندگی تان را از راه درست بیابید و شجاعانه با او وارد رابطه شوید.

اما در صورتی که در حال حاضر، چنین فردی در اطراف تان نیست، خودارضایی می تواند به عنوان یک گزینه ی موقتی برای تان امنیت ایجاد کند تا با گسترش مهارت های ارتباطی تان بتوانید با فردی مناسب وارد رابطه ای واقعی شوید.

 

آیا آسیب های خود ارضایی در افراد مجرد  و متاهل متفاوت است؟

در چرخه ی رشد روانی – جنسی انسان، خودارضایی نیز به عنوان یک مرحله بررسی می شود. به گونه ای که با فعال شدن نیازهای جنسی و ناتوانی در برقراری رابطه با جنس مخالف، فرد تلاش می کند تا از طریق خودارضایی به نیازهای جنسی اش پاسخ دهد.

این شیوه برای نوجوانان و یا افراد بزرگسالی که به دلایل مختلف، قادر به ازدواج نیستند می تواند روشی مناسب باشد مگر در صورتی که عملکرد روزانه را با اختلال مواجه کند.

اما در مورد افراد متاهل، شرایط متفاوت است. انتظار می رود تا یک فرد متاهل بتواند از طریق برقرای رابطه ی جنسی با همسرش به ارضای نیازهای جنسیش بپردازد.

بنابراین در صورتی که به عنوان فردی متاهل، خودارضایی را به رابطه با همسرتان ترجیح می دهید، لازم است تا با یک متخصص زوج درمانی و درمانگر مسایل جنسی در ارتباط باشید.

در بسیاری از موارد حل و فصل تعارضات زناشویی و مشکلات بین فردی، می تواند تمایل به خودارضایی در افراد متاهل را از بین ببرد.

 

آیا خودارضایی برای بدن مفید است؟

بسیاری از افراد در هنگام مراجعه به روانشناس و مشاور این سوال را مطرح می کنند که " شنیده ام  خودارضایی برای بدن خیلی مفیده و نباید متوقف بشه. آیااین درسته؟"

در پاسخ باید گفت، برخی از مطالعات نشان می دهند که خودارضایی می تواند فوایدی از جمله کاهش استرس، تسکین درد، کاهش تنش های عضلانی و بهبود خواب داشته باشد.

کارشناسان بهداشت دانشکده پزشکی هاروارد معتقدند شواهدی وجود دارد که نشان می دهد، مردانی که به صورت مرتب دچار انزال می شوند، کمتر از سایرین در معرض سرطان پروستات قرار دارند.

با این وجود، به نظر می رسد برای دستیابی به منافعی از جمله کاهش استرس، بهبود خواب و... فعالیت های مفیدتری مانند مدیتیشن، مراقبه، رابطه ی جنسی با شریک زندگی و ورزش وجود دارد و نمی توان به خودارضایی به عنوان تنها راه تحقق این اهداف توجه کرد.

 

 

 

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha