مشاوره انتخاب شغل

انتخاب شغل، مشاوره انتخاب شغل، زمان انتخاب شغل، بالانس کاری چیست و چه اهمیتی دارد؟ خودشناسی با فرض ایزوله بودن جوابگو نیست! اهمیت سلامتی در محیط کار، مشاوره انتخاب شغل برای شما چه می کند؟ کلینیک موفقیت و مشاوره انتخاب شغل

مشاوره انتخاب شغل

در طول روز چقدر به انتخاب شغل یا راه اندازی یک کار خوب فکر می کنید؟ شغل چیزی است که از همان کودکی در حالی که هنوز درک خاصی از کار و زندگی نداریم، به آن فکر می کنیم و برایمان چالش برانگیز است. اکثر کودکان برای خود شغلی خاص و جایگاهی در آینده تصور می کنند و تا سال ها با آن افکار خوشحال هستند. حتی در بزرگسالی هم به خاطرات آن برمیگردند و می گویند که "یادش بخیر، در کودکی می خواستم آن شغل را داشته باشم". اما زمانی که افراد به نوجوانی و تقریبا سن و سال دبیرستان می رسند، به طور جدی تر و منطقی تر در مورد آن فکر می کنند. در این مطلب می خواهیم بدانیم که اهمیت انتخاب درست شغل چیست و باید به چه مواردی توجه کرد.

 

مشاوره انتخاب شغل-کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت

 

فکر کردن درباره انتخاب شغل از چه زمانی مهم است؟

اکثر شغل های موجود در جامعه به این شکل هستند که یا از راه تحصیلات عالی و مدرک خاصی می توان به آن ها رسید، و یا نیازمند کسب مهارت اند و فرد باید به سطح خوبی از شایستگی برای آن کار رسیده باشد. از طرف دیگر چه برای کسب مهارت و چه برای فراهم کردن زمینه های تحصیلات عالی مورد علاقه، دوران دبیرستان و نوجوانی بسیار حیاتی است. فکر افراد در این زمان منطقی تر می شود و با توجه به علایق، توانایی ها، شرایط اجتماعی، شرایط خانوادگی، درآمد مدنظر و... به جستجوی شغل مناسب می رود. اما افراد زیادی نیز در حال حاضر مشغول تحصیل هستند یا فارغ التحصیل شده اند، اما فکر می کنند که علاقه کافی ندارند و نمی توانند در این زمینه موفق شوند. در واقع ممکن است هر کدام از ما در موقعیت و سنی متفاوت از هم باشیم و همگی به یک شغل خوب برای خودمان فکر کنیم، اما با توجه به این همه احتمالات متغیر و اتفاقات پیش بینی نشده جامعه نمی دانیم که چگونه انتخاب و شروع کنیم.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از همین نوجوانی به مشاوره شغلی و تحصیلی مراجعه کنید تا بتوانید به خوبی مسیر خودتان را پیدا کنید.

 

 

در چه شغل هایی خوب دیدن یا خوب شنیدن خیلی مهم است

 

بالانس کاری چیست و چه اهمیتی دارد؟

اصطلاح "بالانس کاری" به شرایطی گفته می شود که فرد بین کارها و فعالیت های روزانه تعادل رضایت بخشی را برقرار کرده است و می تواند به خوبی بخشهای مختلف زندگی را مدیریت کند. همچنین اصطلاح "بیگانگی کاری" نیز در این روزها بسیار مطرح است که اهمیت زیادی در انتخاب شغل و سایر فعالیت های روزانه دارد. برای مثال پرستاری را فرض کنید که علاقه ای به کار خود ندارد، از جایگاهش راضی نیست، به فکر یک شغل دیگر است یا حتی از فضای بیمارستان متنفر است، در چنین شرایطی این فرد با کار خود بیگانه است و علاوه بر بی اعتنایی به بیماران، چندان رابطه خوبی با خود نیز ندارد و رضایتمندی او از زندگی پایین می آید.

 

خودشناسی با فرض ایزوله بودن جوابگو نیست!

همه مشاورین و راهنماها بر روی اهمیت خودشناسی و پیدا کردن نقاط قوت، ضعف و علاقه هایتان تاکید می کنند. اما این را در نظر بگیرید که انتخاب شغل اتفاقی است که وابسته به شرایط اجتماعی، اقتصادی، بازار تقاضا و... نیز دارد. برای مثال افراد زیادی می خواهند خواننده شوند، اما واقعا تمام این افراد می توانند موفق باشند و از آن رضایت کافی داشته باشند؟ شاید فرد اصلا پتانسیل مناسبی برای این شغل ندارد و فقط علاقه اوست. آیا او می تواند بدون شناخت و بررسی سایر عوامل موثر حرکتی رو به جلو داشته باشد یا درنهایت از تلاش های بی فایده خسته می شود و به فرسودگی روانی و شغلی می رسد؟

پس یک مشاور می تواند به شما کمک کند که بتوانید به طور واقع بینانه هم علایقتان را در نظر بگیرید و هم به مسیری هدایت شوید که احتمال موفقیت و رضایتمندی شما بسیار بیشتر باشد.

 

اهمیت سلامتی در محیط کار:

هر فرد ممکن است دارای برخی از محدودیت ها به دلایل مختلف جسمی، روانی، فرهنگی و... باشد. باید به این مورد توجه کنیم که شغل ما نباید به سلامتی ما آسیب جدی برساند. به طور طبیعی هر شغلی دارای فرسودگی ها و سختی های خود می باشد، اما فرض کنید که یک فرد مبتلا به آسم در یک کارگاه تولید رنگ مشغول به کار شود یا شغل نقاشی ساختمان را انتخاب کند. در این شرایط فرد در معرض خطر جدی قرار می گیرد و ممکن است به وضعیت بدی دچار شود. می توانیم نمونه های بسیار زیادی را در این مورد مطرح کنیم، اما بدلیل گسترده شدن بحث، آن ها را به یک مطلب دیگر موکول می کنیم.

 

 

اهمیت محیط کار-کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت

 

مشاوره انتخاب شغل برای شما چه می کند؟

شاید فکر کنید که مشاور شغلی کسی است که پشت میز نشسته و به شما می گوید این شغل برایتان مناسب یا نامناسب است. اما حقیقتا کار یک مشاور شغلی و تحصیلی بسیار بیشتر از این چیزها می باشد!

  • مشاور می تواند شما را به مسیر درست تحصیلی هدایت کند و شما را با علایق، توانایی ها، نقاط ضعف و شرایط واقعیتان آشنا کند. در واقع با آگاهی بخشی به شما می تواند به تحصیل مناسب و موفق کمک کند.
  • مشاوره انتخاب شغل افراد را یاری می دهد تا بتوانند با بررسی همه جانبه و صحیح خودشان و شرایط خارجی، بهترین انتخاب را داشته باشید.
  • مشاوره شغلی و تحصیلی در طول مسیر رسیدن به اهدافتان می تواند با همکاری با یک مشاور فردی شما را از لحاظ ذهنی و روانی تقویت کند.
  • ممکن است از شغل کنونی خودتان راضی نباشید و از طرف دیگر هم حس کنید که نمی توانید یا نمی خواهید یک مسیر جدید را از نو شروع کنید. در چنین شرایطی یک مشاور شغلی قادر است که شما را تا حد ممکن با شغلتان تطابق پیدا کنید و با همکاری مشاورین فردی و حتی اصلاحات احتمالی در نوع کارتان به سمت حس بهتری حرکت کنید.

 

کلینیک موفقیت و مشاوره انتخاب شغل:

کلینیک روانشناسی موفقیت دارای مشاورین ماهری در زمینه تحصیلی و شغلی است. آن ها با استفاده از روش های معتبر می توانند بهتر به شخصیتتان پی ببرند و شما را به سمت کانال موفقیت مختص به خودتان هدایت کنند. ما در کلینیک شرایطی را فراهم کرده ایم تا مراجعین با هر سطح اقتصادی بتوانند با ما در ارتباط باشند و از مزایای مشاوره بهره مند شوند، پس به مشاورتان اعتماد کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان، مشاوره تلفنی، مشاوره آنلاین و مشاوره حضوری با متخصصین مشاوره کلینیک موفقیت در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

فرم مشاوره رایگان

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha