آریتمی قلب

تنظیم ضربان قلب ، مفهوم ضربان قلب چیست؟ ضربان قلب طبیعی، مفهوم ریتم قلبی چیست؟ علائم آریتمی، انواع آریتمی ها، تاکی کاردی در دهلیزها، تاکی کاردی در بطن ها، برادی کاردی، دلایل بروز آریتمی ها،آریتمی های قلب یا مشکلات ضربان قلب چگونه تشخیص داده می شود؟ چگونه می توان از آریتمی های قلب جلوگیری کرد؟

تنظیم ضربان قلب 

در حال حاضر تمام افراد جامعه با هر سطحی از تحصیلات نقش مهم قلب را درک می کند و آن را یک اندام حیاتی برای خود میداند. ضربان قلب یکی از مهم ترین شاخص های سلامتی افراد است و ایده آل آن با توجه به سن، موقعیت و... متفاوت است. علاوه بر تعداد ضربان، ریتم منظم تپش نیز اهمیت بالایی دارد. در صورتی که هرکدام از این موارد با مشکل روبرو شوند، فرد در معرض خطرات زیادی قرار می گیرد. در این مطلب می خواهیم به طور کلی با ضربان قلب سالم، مشکلات موجود در ریتم تپش و راهکارهایی برای سالم نگه داشتن این اندام مهم آشنا شویم.

 

مفهوم ضربان قلب چیست؟

ضربان قلب (Heart rate) به معنای تعداد دفعات تپش یا ضربان در یک دقیقه است. این تعداد ضربان به عوامل مختلفی وابسته است و ممکن است در شرایط متفاوتی افزایش یابد. برای مثال ورزش، استرس، هیجان و... باعث افزایش این تعداد در دقیقه می شوند. همچنین برای اینکه بتوانیم سلامت قلب را از لحاظ ضربان ارزیابی کنیم، نیاز داریم که تعداد تپش ایده آل برای هر محدوده سنی را تعیین کرده باشیم.

اگر فرد قلب توانمند و سالم و همچنین از لحاظ روانی تسلط و آرامش داشته باشد، خون و اکسیژن مورد نیاز بافت های بدن با تعداد ضربان کمتری در دقیقه به خوبی تامین می شود. در چنین شرایطی قلب کمتر تحت فشار قرار می گیرد و سالم ماندن آن برای مدتی طولانی تر تضمین می شود. این در حالیست که مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در کشورها بسیار بالا بوده و از شایع ترین علل مرگ انسان ها می باشد.

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

اضطراب و استرس

 

 

ضربان قلب طبیعی:

درست است که صرف قرار گیری ضربان قلب فرد در محدوده نرمال به معنای سلامتی کامل نیست، اما یکی از مهم ترین معیارهای تشخیص تندرستی قلب همین موضوع است. زمانی که فرد در حال ورزش است یا تحت فشار و اضطراب و استرس قرار گرفته می باشد، تعداد ضربان در دقیقه افزایش می یابد. هر چند که می گوییم تعداد ضربان کمتر در دقیقه بهتر است، ولی توجه به این نکته هم الزامی است که این ضربان نباید کمتر از حد مشخصی باشد تا نیازهای بدن نیز تامین شود. به صورت کلی جدول زیر به شما کمک می کند تا آگاهی بیشتری در مورد حداکثر ضربان قلب مجاز و بهترین محدوده مدنظر درمانگران کسب کنید.

قرار دادن جدول در این محل

 

مفهوم ریتم قلبی چیست؟

قلب از 2 دهلیز در بالا و 2 بطن در پایین تشکیل شده است که دهلیزها خون را از سایر ارگان ها دریافت می کنند و بطن ها نیز خون را از قلب به ارگان ها پمپاژ خواهند کرد. در خلف بطن راست، یک گره سینوسی وجود دارد که توانایی تولید خودکار سیگنال های الکتریکی را دارد. سیگنال های این گره دهلیزها را در برمیگیرد و سپس از طریق گره دهلیزی-بطنی به بطن ها نیز می رسد. این ریتم در قلب های سالم به طور معمول 60 تا 100 بار در دقیقه تکرار می شود. زمانی که تولید یا هدایت سیگنال با مشکل روبرو شود، مشکلات ریتمی قلب بروز می کنند. ریتم غیر طبیعی هنگامی است که قلب خیلی سریع، خیلی کند یا نامنظم فعالیت می کند. به این حالت آریتمی نیز گفته می شود.

آریتمی ها ممکن است بدون علامت یا همراه با درد، ناراحتی و احساس سنگینی در ناحیه قفسه سینه باشند. البته همه مشکلات ریتمیک قلب خطرناک نیستند، اما برخی از آن ها تهدید آمیز بوده و عوارض زیادی دارند. در هر صورت توصیه می شود که به محض داشتن این علائم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

علائم آریتمی:

اگر به مشکلات ریتمیک قلب دچار باشید، احتمالا برخی از علائم زیر را تجربه خواهید کرد؛

 • تنگی نفس
 • تپش قلب نامنظم
 • درد قفسه سینه
 • رنگ پریدگی پوست
 • تعریق
 • تپش بسیار سریع (تاکی کاردی)
 • تپش آهسته (برادی کاردی)
 • علائم مشابه اضطراب
 • خستگی
 • سرگیجه
 • غش

 

انواع آریتمی ها:

آریتمی های قلبی به دو دسته کلی تاکی کاردی و برادی کاردی تقسیم می شوند که هرکدام از آن ها دارای انواع خاص خودشان هستند.

تاکی کاردی به معنای تپش قلب سریع تر از محدوده سلامت و برادی کاردی به معنای تپش قلب آهسته تر می باشد. توجه به این نکته لازم است که هر افزایش تپش قلبی به معنای بیماری یا بی نظمی نیست، مثلا در حین ورزش نیز با این افزایش مواجه خواهیم شد.

 

تاکی کاردی در دهلیزها:

 • فیبریلاسیون دهلیزی: سیگنال های الکتریکی بی نظم در دهلیزها باعث می شوند که در طی فیبریلاسیون دهلیزی، ضربان قلب سریع تر شود. سیگنالهای الکتریکی بی نظم، گره دهلیزی-بطنی را به شدت تحریک می کنند که معمولاً منجر به ریتم نامنظم و سریع بطن ها نیز می شود. ممکن است این فیبریلاسیون با عوارضی جدی مانند سکته همراه باشد.
 • تاکی کاردی فوق بطنی: تاکی کاردی فوق بطنی به شکل های مختلفی دیده می شود و به دلیل مشکلاتی در دهلیزها (بالای بطن) و یا گره دهلیزی-بطنی است. گفته می شود این آریتمی به صورت اپیزودی متناوبا باعث تپش قلب ناگهانی می شوند و به اتمام می رسند.
 • سندرم Wolff-Parkinson-White syndrome و تاکی کاردی Atrial flutter از جمله دیگر نامنظمی های مربوط به دهلیزها می باشند.

 

تاکی کاردی در بطن ها:

 • تاکی کاردی بطنی: تحریک های سریع تر از حالت طبیعی در بطن های قلب ممکن است باعث ایجاد مشکل شود. هرچند که به طور معمول ضربان قلب در این نوع تاکی کاردی منظم است، اما سرعت زیاد تحریک ها مانع پُر شدن بطن ها و انقباض موثر آن می شوند. در این حالت امکان دارد که خون کافی به ارگان های بدن نرسد. در واقع اگر قلب شما قدرتمند و سالم نباشد، به مراقبت های پزشکی نیاز خواهید داشت.
 • فیبریلاسیون بطنی: فیبریلاسیون بطنی هنگامی اتفاق می افتد که تکانه های الکتریکی سریع و بی نظم باعث می شوند بطن ها بجای پمپاژ خون لازم به بدن، عملکرد موثرشان را از دست دهند. این فیبریلاسیون می تواند کشنده باشد.
 • سندرم QT طولانی: این سندرم نوعی اختلال قلبی است که خطر ضربان های سریع و بی نظم قلب را افزایش می دهد. این مشکل به دلیل تغییر عملکرد سیستم تحریک الکتریکی قلب رخ می دهد و ممکن است منجر به غش کردن شود. در بعضی موارد، ریتم قلب به قدری نامنظم است که باعث مرگ ناگهانی می گردد. نقص مادرزادی قلب، عوارض برخی داروها و چندین عامل دیگر می توانند دلیل بروز این بیماری باشند.

 

برادی کاردی:

به صورت کلی ضربان قلب کمتر از 60 بار در دقیقه به عنوان برادی کاردی تلقی می شود. اما این تشخیص فقط برعهده پزشک متخصص است، زیرا ممکن است قلب آنقدر کارآمد باشد که با همین تعداد تپش نیازهای بدن را کاملا تامین کند. پس فقط با وجود تعداد ضربان کم در دقیقه خودتان را بیمار ندانید.

 • سندرم سینوس بیمار: زمانی که گره سینوسی به طور منظم و درست تکانه های الکتریکی تولید نکند، ضربان قلب دچار مشکل می شود. در این سندرم ضربان قلب بین تاکی کاردی و برادی کاردی متناوب است. سندرم سینوس بیمار در جوانان شیوع کمی دارد و اکثرا در بین بزرگسالان بالای 60 ساله دیده می شود.

 

دلایل بروز آریتمی ها:

 • حمله قلبی اخیر
 • زخم شدن بافت قلب
 • تغییرات در ساختار قلب، مانند کاردیومیوپاتی
 • عروق مسدود شده در قلب
 • بیماری های مربوط به کرونر
 • فشار خون بالا
 • غده تیروئید بیش فعال (hyperthyroidism)
 • غده تیروئید کم کار (hypothyroidism)
 • دیابت
 • ابتلا به ویروس COVID-19

عواملی نیز هستند که احتمال ابتلا را افزایش می دهند، مثلا:

 • سیگار کشیدن
 • استفاده بیش از حد الکل یا کافئین
 • مصرف مواد مخدر
 • استرس یا اضطراب
 • برخی از داروها و مکمل ها
 • ژنتیک

 

آریتمی های قلب یا مشکلات ضربان قلب چگونه تشخیص داده می شود؟

قبل تر گفتیم که تشخیص این بیماری ها فقط در اختیارات پزشک متخصص است. او برای تشخیص، شرح حالی از علائم می گیرد، معاینه فیزیکی انجام می دهد و درنهایت چندین آزمایش را توصیه می کند. چند آزمایش مهم و رایج شامل الکتروکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام، آزمایش خون و تست های ورزشی می باشد.

 

چگونه می توان از آریتمی های قلب جلوگیری کرد؟

مهم ترین و موثرترین کاری که از دست خودمان ساخته است، رعایت یک سبک زندگی سالم و بدون خطر برای سلامتی است. برخی از موارد مهم برای رعایت شامل موارد زیر است؛

 • رژیم غذایی سالم
 • تحرک بدنی و حفظ وزن ایده آل
 • پرهیز از استعمال سیگار
 • کم کردن یا پرهیز از مصرف کافئین و الکل
 • کاهش عوامل استرس زا و درنهایت اضطراب، زیرا استرس شدید و عصبانیت به راحتی می تواند باعث مشکلات ریتمیک قلب شود.
 • پرهیز از مصرف خودسر داروهای مختلف

 

اقدامات درمانی جهت تنظیم ضربان قلب:

نوع روند درمانی شما به دلیل بروز بیماری قلب یا آریتمی قلب بستگی دارد. ممکن است نیاز باشد تا سبک زندگیتان را تغییر دهید. مثلا با یک رژیم غذایی خاص سازگار شوید یا سیگار را ترک کنید. اگر دارودرمانی بتواند مشکلات را حل کند، از داروهای مربوط به عملکرد قلب استفاده می شود. در نهایت این احتمال وجود دارد که قلب تحت عمل جراحی قرار گیرد و ناهنجاری های آن بهبود یابد یا از وسیله های الکتریکی مصنوعی برای تولید تحریک ها استفاده شود.

 

رزرو نوبت

 

کلینیک موفقیت و تنظیم ضربان قلب:

ما در کلینیک مشاوره و روانشناسی موفقیت به سالمندان کمک می کنیم تا بتوانند مشکلات موجود در ضربان قلب را بهتر مدیریت کنند. ممکن است بخشی از نامنظمی های ضربان به دلایل روانشناختی باشد که با ارائه مشاوره و داشتن روانشناس می توان آن ها را به خوبی کنترل کرده و اثراتشان را بر روی سلامت قلب به حداقل کاهش داد. همچنین ممکن است که پزشک به فرد توصیه کند تا برای کمک به روند درمانی خود به اصلاح سبک زندگی بپردازد. فرد برای اینکار باید رژیم غذایی جدید را رعایت کند، انگیزه ورزش داشته باشد، از الکل و سیگار دوری کند و... . این اقدامات به تطابق و سازگاری نیاز دارند که برعهده مشاور است پس به مشاورتان اعتماد کنید.

می توانید برای رزرو زمان ویزیت به صورت حضوری یا غیر حضوری از طریق راه های ارتباطی معرفی شده، با ما تماس بگیرید.

 

برچسب ها :

تنظیم ضربان قلب

مشاوره سالمندان

سالمند

روانشناسی

استرس

اضطراب و استرس

علائم اضطراب

آریتمی قلب

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب پایین

تنگی نفس

درد قفسه سینه

دکتر روانشناس

تعریق

ضربان قلب در دقیقه

ضربان قلب در سنین مختلف

تپش قلب

خستگی

سرگیجه

غش کردن

ناکی کاردی بطنی

فیبروپلاسیون بطنی

سندروم QT

سندرم

سندروم سینوس بیمار

به مشاورتان اعتماد کنید

روانشناس

کلینیک روانشناسی موفقیت

کلینیک موفقیت

کلینیک روانشناسی

بیمه تکمیلی روانشناسی

مرکز مشاوره

الکل

مضرات الکل

مضرات سیگار

دهلیز

بطن

حمله قلبی

کاردیومیوپاتی

عروق مسدود شده در قلب

قلب و عروق

بیماری های مربوط به کرونر

فشار خون بالا

غده تیروئید بیش فعال

غده تیروئید پر کار

غده تیروئید کم کار

دیابت

ابتلا به ویروس COVID-19

ابتلا به ویروس کرونا

کرونا

ویروس کرونا

مصرف مواد مخدر

ژنتیک

الکتروکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام

آزمایش خون

تست های ورزشی

تست قلب

رژیم غذایی سالم

وزن ایده آل

مشکلات ریتمیک قلب

دارودرمانی

عمل جراحی قلب

عمل قلب

جراحی قلب

سلامت قلب

مشاوره

مشاور

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب
مشاور سالمندان

مشاور سالمندان

ضرورت مشاوره سالمندان، رایج ترین عوامل خطرآفرین در سالمندان:...
درمان با دستگاه TDCS

درمان با دستگاه TDCS

درمان با دستگاه tDCS، آیا tDCS خطرناک است؟ آیا انجام این روش...
توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی

مهارت های شناختی چیست، مشکلات شناختی سالمندان، انواع درمان م...
توجه

توجه

اختلال کمبود توجه چیست؟ علائم بیش فعالی، علت بیش فعالی در بز...