توانبخشی شناختی

مهارت های شناختی چیست، مشکلات شناختی سالمندان، انواع درمان مشکلات شناختی سالمندان، توانبخشی شناختی سالمندان، مشاوره سالمندان و توانبخشی شناختی، کلینیک موفقیت و توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی

مهارت های شناختی یکی از جنبه های عملکردی بسیار مهم انسان را تشکیل می دهند. در واقع وضعیت شناختی در اختلالات متفاوتی کاهش می یابند و یا از همان ابتدای زندگی برخی کودکان دارای مشکل دچار مشکل است. با افزایش سن نیز توانایی های شناختی سالمندان به طور معمول با شدت های متفاوت در بین افراد کمتر می شوند و ممکن است این کاهش به حدی باشد که فرد را با مشکل در زندگی مواجه کند. در این مطلب انواع زمینه های شناختی را معرفی کرده ایم و در ادامه هم به طور کامل به بررسی اثر توانبخشی شناختی در سالمندان پرداخته ایم.

 

مهارت های شناختی چیست:

در هر زمینه حرفه ای، شما از مهارت های شناختی برای حل مشکلات در محل کار و بهبود کیفیت کار خود استفاده میکنید و در طول زندگی مهارت های شناختی خود را پرورش میدهید.عملکردهای ذهنی ما از انواع مختلفی از توانایی های شناختی تشکیل شده است. توانایی های شناختی به افراد کمک میکنند تا با گرفتن اطلاعات و توزیع آن ها در مناطق مناسب مغز، اطلاعات را پردازش کنند. مهارت های شناختی اغلب به 9 دسته مختلف تقسیم میشوند که شامل موارد زیر می باشد:

 1. توجه مداوم
 2. توجه انتخابی
 3. تقسیم توجه
 4. حافظه بلند مدت
 5. حافظه فعال
 6. منطق و استدلال
 7. پردازش شنیداری
 8. پردازش بصری
 9. سرعت پردازش

 

مشکلات شناختی سالمندان:

درک بهتر از پیرشدن مغز به عنوان کلید بهبود کیفیت زندگی تلقی میشود. با وجود زوال عقل و سایر اختلالات عصبی-زیست شناختی که با پیری همراه اند، با افزایش سن، حرکات و بازتاب سالمندان کُند، شنوایی و بینایی آن ها ضعیف و توجه و تمرکز کم می شوند و بسیاری دیگر از جنبه های زندگی مختل می شوند. پس توانایی های شناختی فرد کاهش می یابند. برای مثال یادآوری نام شخص آشنا یا کلمه خاصی در حین مکالمه معمولا برای سالمندان دشوار است، یا به علت کاهش توانایی درک روابط فضایی در هنگام رانندگی فرد سالمند نمی تواند به خوبی مسافت را تخمین بزند؟ البته تصویربرداری ها نشان می دهند که حتی در دهه هفتاد سن، مغز به تولید نورون های جدید ادامه داده و به همین دلیل یک مشاور و روانشناس خوب که علم کافی دارد میتواند از این تولید نورون ها به نفع افزایش توانایی های فرد استفاده کند. این موضوع در مطالب مربوط به مشاوره علوم اعصاب بیشتر مورد بررسی قرار گرفته اند. علاوه بر تمامی این مشکلات، روحیه فرد سالمند بسیار حساس است و نیاز به یک هم صحبت خوب و آگاه به مشکلاتش دارد تا بتواند مشکلات و ناتوانی های خود را با او در میان بگذارد. به طور کلی توانبخشی شناختی توسط مشاور و متخصص آن تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت زندگی دارند.

توانبخشی در سالمندان کلینیک روانشناسی موفقیت

 

انواع درمان مشکلات شناختی سالمندان:

 • درمان هایی دارویی که طبق نظر متخصصان مربوطه تجویز میشوند.  اما استفاده از داروهای شیمیایی زیاد خوشایند افراد نیست، زیرا اغلب عوارض جانبی همراه آن ها آزار دهنده و ناراحت کننده هستند.

 دیگر روش های درمانی مثل:

 • فیزیوتراپی: جهت افزایش و بهبود حرکات اندام ها
 • کاردرمانی: برای حفظ انجام فعالیت های روزانه از فعالیت هایی هدفمند و کارآمد در زندگی روزمره که بر تمام ابعاد جسمانی و روانی تاثیر گذار است، استفاده می کند. کاردرمانگران با بیماران مسن کار می کنند و به آنها روش های ورزش و توان بخشی را یاد می دهند که انجام کارهای روزمره مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و استحمام را بسیار راحت تر می کند. کاردرمانگران به بیماران کمک می کنند تا مهارت های شناختی خودشان را حفظ کنند یا دوباره آن ها را در حد ممکن بدست بیاورند.
 • گفتار درمانی: در صورتیکه مشکلات گفتاری و بیانی وجود داشته باشد، یاریگر تیم درمان است.
 • مراقبت ها و حمایت های روانی توسط یک مشاور خوب که بیشتر جنبه درمانی دارد، میتواند استفاده شوند.

 البته همیشه پیشگیری از درمان بهتر است، میتوان از توانبخشی و مشاوره ای که مخصوص سالمندان ارائه میشود استفاده کرد تا قبل از اینکه بعضی از مشکلات شناختی ظاهر شوند، از بروز آنها جلوگیری کرد.

 

توانبخشی شناختی سالمندان:

توانبخشی را می توان به روش های مختلفی تعریف کرد. از نظر عملی، می توان آن را به عنوان فرایندی در نظر گرفت که هدف ان بازیابی ظرفیت های عملکردی یک فرد است.

افراد مسنی که ممکن است از توانبخشی بهره مند شوند، به طور معمول از آغاز دارای ناتوانی عمده ای هستند، مثل آرتروز شدید، پارکینسون، شکستگی مفصل ران یا شکستگی های دیگر. این معلولیت ها توانایی آن ها را در زندگی مستقل یا نیمه مستقل به خطر انداخته است. اما تمرکز ما در توانبخشی شناختی بر روی افزایش توانایی های توجهی، حافظه ای، پردازشی، آگاهی و هوشیاری است. می خواهیم که سالمندان بتوانند به راحتی زندگی در اجتماع را ادامه دهند و برای رفت و آمد، مراقبت از خود، خرید کردن، غذا پختن و تمامی جنبه های مختلف روزمره به دیگران محتاج نباشند.

تیم توانبخشی برای سالمندان شامل یک تیم چند رشته ای هماهنگ از متخصصان بهداشت، از جمله روانشانسان خوب و کاردرمانگران با تجربه می باشد. روش توانبخشی معاصر فقط به واحدهای سنتی توانبخشی بستری محدود نمی شود، بلکه در جامعه و سایر محیط های غیر بیمارستانی اتفاق می افتد. اهداف اصلی توانبخشی برای افراد مسن، تحرک و مراقبت از خود بدون کمک شخص دیگری است. و در صورتی که هدف به طور کامل بدست نیاید، کاهش نیاز به کمک خارجی با استفاده از فنون و تجهیزات تطبیقی امکان پذیر است.

 

مشاوره سالمندان و توانبخشی شناختی:

در سالمندان به طور معمول در کنار مشکلات شناختی و جسمی، حس های ناراحت کننده ای مثل تنهایی، استرس، اضطراب و افسردگی را نیز تجربه می کنند. علائم افسردگی در سالمندان شامل: ناتوانی، ناامیدی، احساس گناه، عدم علاقه به شرکت در جلسات درمانی، استفاده از الکل و یا داروهای ارامبخش دیگر است. یک مشاور خوب کسی است که بتواند به همه نیازهای فرد مراجع توجه کند و برای آن ها برنامه های درمانی داشته باشد. مشاوری که آگاهی و علم کافی داشته باشد، می تواند در فرایند درمانی کنار فرد سالمند مانند یک همراه قابل اعتماد باشد که اعتماد به نفس از دست رفته سالمند را به او بازگرداند، نگرش های منفی او را تغییر دهد، او را به زندگی امیدوار کند و آمادگی‌اش را برای شرکت در جلسات درمانی بالا ببرد.

 

مشاوره سالمندان و توانبخشی شناختی کلینیک مشاوره موفقیت

 

کلینیک موفقیت و توانبخشی شناختی:

کلینیک موفقیت توانسته است که روانشناس ها و مشاورین خوب و باتجربه ای را در زمینه های مختلف در کنار هم جمع آوری کند. توانبخشی شناختی در کلینیک، به صورت همگام و با همکاری موثر مشاور سالمندان و مشاور علوم اعصاب انجام می شود. می توان برای افراد مسن از روش های نوروساینس مانند نوروفیدبک و بیوفیدبک استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان، مشاوره تلفنی، مشاوره آنلاین که با وجود شرایط کرونایی و در خطر بودن افراد سالمند حضور پیدا کردن در جلسات مشاوره و کلینیک های درمانی امری خطرناک برای سلامتی آن ها محسوب می شود یا حتی در شرایط عادی نیز ممکن است نتوان به راحتی افراد مسن را جابجا کرد. همچنین احتمالا یک فرد مسن در خانواده در ابتدای امر مقاومت هایی را در مقابل مراجعه به مشاور نشان می دهد. در این شرایط می توان از مشاوره آنلاین استفاده کرد. باید خاطرنشان کرد که برخلاف تصوری منفی برخی از افراد نسبت به ارائه مشاوره آنلاین دارند، خدمات مشاوره ای آنلاین به صورت اصولی می تواند به اندازه جلسات حضوری موثر و کارآمد باشند. نتایج پژوهش های گسترده نشان داده است که بین مشاوره حضوری و جلسات درمانی شناختی انلاین تفاوت چندانی وجود ندارد بلکه در بسیاری از موارد مثل افسردگی و یا دور گزینی از اجتماع که فرد علاقه ای به خارج شدن از منزل و ارتباط با افراد دیگر ندارد، میتواند بهتر هم باشد. و مشاوره حضوری با متخصصین مشاوره کلینیک روانشناسسی موفقیت در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha