نوروتراپی

نوروتراپی چیست؟ نوروتراپی چه فایده ای دارد؟ چند ویژگی برجسته نوروتراپی، استفاده از نوروتراپی چه کاربردی دارد؟ انواع نوروتراپی، آیا کلینیک روانشناسی موفقیت می تواند نوروتراپی را ارائه کند؟

نوروتراپی چیست؟

در دنیای امروز دیگر خبری از نظریه های ابتدایی در مورد مرکز کنترل کننده و فرمان دهنده بدن وجود ندارد و تقریبا همه افراد جامعه می دانند که اعمال بدن تحت فرامین مغز قرار می گیرد. یعنی اینکه اگر بتوانیم تسلط بیشتری بر عملکرد مغزمان داشته باشیم، طبیعتا عملکرد بخشهای مختلف بدن هم به سطح مطلوب تری نزدیک می شوند. استفاده از روش های روان شناختی موثر و البته تجهیزات پزشکی جدید توانسته اند که به درمانگران توان کمک به عملکرد مغز بیماران را بدهند. نوروتراپی یکی از جذاب ترین روش های درمانی عصر جدید است. می خواهیم در این مطلب شما را با انواع نوروتراپی، کاربردها و مزایای آن و البته خدمات کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت آشنا کنیم.

 

نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی رویکردی درمانی است که برای مشکلات مختلف روانی و جسمی استفاده می شود و هدف این روش تغییر وضعیت یا عملکرد مغز است. این اصطلاح موارد و روش های مختلفی را شامل می شود و معروف ترین آنها نوروفیدبک و بیوفیدبک هستند که در ادامه به همراه چندین مورد پرکاربرد دیگر توضیح داده می شوند. با استفاده از این رویکرد، مغز مورد آموزش یا حتی بازآموزی قرار می گیرد و همچنین علاوه بر فراگیری مهارت های جدید، می تواند از طریق ورزش های مغزی در سطح آمادگی خوبی بماند.

 

نوروتراپی چه می گوید؟

نوروتراپی (عصب درمانی) به تئوری های روانشناختی متکی است و به این ایده توجه دارد که نحوه تفکر و احساس در عملکرد فیزیولوژیکی ما انعکاس خواهد داشت. همچنین بیان می کند که این انعکاس در مورد سیستم عصبی و مغز آشکارتر است. مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب هنگامی رخ می دهند که مغز در حالت ها و الگوهای ناسازگار قرار بگیرد و نتواند خود را از آن وضعیت خارج کند. در نوروتراپی اغلب الگوهای مفید به طرزهای مختلفی آموخته می شوند.

 

چند ویژگی برجسته نوروتراپی:

 • بدون خطر و ریسک پذیری است.
 • به بهبود و کاهش علائم بیماری ها کمک می کند و درمان اصلی نیست.
 • با توجه به اینکه بخشی از آن بر پایه یادگیری امواج مغزی است، پایدارتر می باشد و برای مدت طولانی پس از جلسه های درمانی موثر واقع می شود.

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

بیوفیدبک

 

کاربردها و مزایای استفاده از نوروتراپی:

می توان از این روش برای بهبود طیفی گسترده از علائم ناخوشایند و عملکردهای نامناسب در افراد مختلف و در رده های سنی متفاوت استفاده کرد. مثلا موارد زیر از رایج ترین فواید استفاده از این روش درمانی هستند؛

 • کمک به کاهش و مدیریت استرس، اضطراب و ترس
 • بهبود خلق و خوی افراد و ارتقاء انعطاف پذیری عاطفی
 • بهبود توجه، تمرکز و سایر جنبه های عملکرد اجرایی
 • بهبود عملکرد شناختی و یادگیری
 • تقویت انگیزه و انرژی
 • کمک به مشکلات عادتی و رفتاری
 • به حداکثر رساندن ظرفیت ذهنی و مغزی (مثلا برای ورزشکاران یا موسیقی دانان)

 

نوروتراپی و درمان در کلینیک روانشناسی و مشاوره موفقیت

 

پس با توجه به کاربردهای بالا می توانیم نتیجه بگیریم که نوروتراپی برای بیماری های متفاوتی مفید است. مثلا: افسردگی، اضطراب، اختلال بیش فعالی/ نقص توجه (ADHD)، اختلالات خواب، آسیب های مغزی، اعتیاد، اختلالات یادگیری و طیف اوتیسم از مهم ترین مشکلاتی هستند که روش های نوروتراپی بر بهبودی آن ها تاثیر زیادی دارند.

 

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

نوروفیدبک

 

 

انواع نوروتراپی:

به طورکلی 2 نوع عصب درمانی یا نوروتراپی مطرح است که با هم آن ها را بررسی می کنیم.

 • نوروتراپی مبتنی بر یادگیری: معروف ترین روش های مبتنی بر یادگیری، نوروفیدبک و بیوفدبک هستند که می توان گفت معروف ترین روش ها نیز می باشند. موضوعات اصلی در این روش ها مربوط به توسعه مهارت ها، افزایش آمادگی مغزی (از طریق ورزش های ذهنی و مغزی)، یادگیری ناخودآگاه مغز برای تنظیم امواج و... است.
 • نوروتراپی مبتنی بر تحریک مغز: ممکن است تحریکات مغزی در ابتدا مغز را از الگو یا حالت عادی خود خارج کنند، سپس در ادامه تمایل طبیعی مغز برای خود تنظمی و به تعادل رساندن خود، باعث ترمیم می شود. حتی پس از آن می توان شاهد افزایش توانایی مغزی نیز باشیم. برای درک بهتر به این مثال دقت کنید: اگر به باشگاه بروید و وزنه بزنید، به عضلات فشار وارد می شود و امکان دارد که آسیب جزئی نیز ببیند. اما پس از مدت کوتاهی عضله ها ترمیم می شوند و حتی با تکرار ورزش می توانید قدرت عضلانی و عملکرد آن ها را بالاتر هم ببرید.

 

چندین مثال از انواع نوروتراپی:

1. روش های مبتنی بر آموزش (نوروفیدبک و بیوفیدبک)

بیوفیدبک ابزاری برای آموزش است که فعالیت فیزیولوژیکی بدن را اندازه گیری می کند و فرصتی برای رشد خودآگاهی بیشتر را فراهم می کند. همچنین این یادگیری های مغزی باعث می شوند که شما به سمت عملکرد بهتری بروید.

نوروفیدبک نیز نوعی بیوفیدبک است که بر اساس اندازه گیری مستقیم فعالیت مغز، مانند EEG انجام می گیرد. این روش هم به آموزش مستقیم مغز می پردازد و الگوهای نشر امواج مغزی را تنظیم می کند. شما می توانید از طریق لینک های مربوط به مطالب "نوروفیدبک" و "بیوفیدبک" اطلاعات کامل تری را کسب کنید.

2. روش های مبتنی بر تحریک مغز:

این نوع از نوروتراپی شامل روش های متفاوتی است که هرکدام از آن ها نحوه اجرا و کاربردهای خاص خودشان را دارند.

 1. tDCS: در روش تحریک الکتریکی ترانس کرانیال، جریان الکتریکی ضعیفی به پوست سر می رسد و درنهایت قشر مغز را درگیر می کند. ابتدا متخصص با استاده از نقشه مغزی می تواند مشکلات را بیابد و بداند که در طی جلسات درمان با tDCS، باید کدام نواحی مغز تحریک شوند. این روش یکی از درمان های تقریبا به صرفه خواهد بود که در درمان برخی از بیماری های روانی مانند افسردگی و همچنین برای افزایش توانایی ورزشکاران و حتی نظامیان نیز موثر واقع خواهد شد.
 2. AVE: در روش Audio Visual Entrainment  از نور و صدای پالسی برای تأثیر بر روی عملکرد مغزی استفاده می شود. گاهی این فناوری تحت عنوان AVS نیز شناخته می شود. تحریکات سمعی و بصری، پاسخ طبیعی فرکانس های مغز را به دنبال دارد. یعنی اینکه امواج مغزی فرد تحریکات را دنبال می کنند. برای درک بهتر می توان این مثال را زد که نور و صدای 10 هرتزی، موج مغزی آلفا را تحریک می کنند. طبق تحقیقات نشان داده شده است که ممکن است AVE بر روی انتقال دهنده های عصبی (مانند سروتونین و اندورفین) تاثیر بگذارد و همچنین در جریان خون مغزی نیز تغییراتی را ایجاد کند.
 3. CES: تحریک الکتریکی کرانیال روشی است که شباهت هایی با tDCS دارد. این روش نیز بر پایه تحریک الکتریکی مغز است، اما با این تفاوت که در CES به جای جریان ثابت از جریان متناوب استفاده می شود. اضطراب، افسردگی، سردردهای میگرنی، اختلالات خواب و تنظیم فعالیت شیمیایی مغز از کاربردهای اصلی تحریک الکتریکی کرانیال می باشد.

 

کلینیک موفقیت می تواند نوروتراپی را ارائه کند؟

خبر خوب این است که با توجه به حضور متخصص علوم اعصاب (نوروساینس) در کلنیک، زیرساخت های لازم برای انجام انواع نوروتراپی فراهم شده است. همچنین لازم است بدانید که تعیین روش نوروتراپی مورد استفاده و تعداد جلسات و اهداف درمانی به تهیه نقشه مغزی بستگی دارد.

برای اینکه هزینه های مراجعین کلینیک متعادل شود، قصد داریم که پکیج های خاصی را در نظر بگیریم و با همکاری با موسسه ها و بیمه های مختلف، هزینه های بیمار را تا حد امکان کاهش دهیم.

برای اینکه بتوانید از خدمات مشاوره ای ما بهره مند شوید، کافیست از طریق یکی از راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید و در زودترین زمان ممکن پذیرش شوید. همچنین امکان دریافت مشاوره رایگان در فرم مشاوره سریع نیز وجود دارد.

مشاوره رایگان

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha