نقشه مغز

نقشه مغز چیست؟ چگونه نقشه مغز را برمی دارند؟ اهمیت اندازه امواج چیست؟ مثال هایی از تحلیل اندازه امواج مغزی، نقشه مغزی چه کمکی به ما می کند؟ چه کسانی به تهیه نقشه مغزی نیاز دارند؟ عوارض تهیه نقشه مغز، نقشه برداری مغزی در کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت

نقشه مغزی 

با یک سوال شروع می کنیم، به نظر شما الگوهای فعالیت مغز و عملکرد آن در هنگام انجام فعالیت های مختلف روزمره یکسان است؟ ممکن است قبل از پاسخگویی به این پرسش، با خود بگویید که این مسائل چه فرقی به حال ما دارد؟ باید به شما بگوییم که نقشه مغزی دربردارنده اطلاعات مهمی در مورد فعالیت الکتریکی مغز در زمان های مختلف است. نقشه برداری مغزی روشی است که درمانگر را قادر می سازد تا بتواند به راحتی در مورد استفاده از روش های نوروتراپی جهت تسریع پروسه درمانی مراجعین تصمیم بگیرد.

 

نقشه برداری مغزی چیست؟

نقشه برداری مغزی شامل تجزیه و تحلیل داده های EEG یا امواج الکتریکی مغز هستند. این اطلاعات از 19 مکان واقع بر پوست سر جمع آوری و ثبت می شوند. امواج مغزی تکانه هایی الکتریکی با ریتم مشخص هستند که هنگام ارتباط بین میلیون ها نورون در مغز، ایجاد می شوند. در نقشه مغزی بدست آمده حاصل از این روش، اطلاعات ارزشمندی را در مورد سطح اضطراب، خلق و خو، نحوه واکنش الکتریکی مغز به اتفاقات و شرایط، عملکرد مغز در هنگام انجام فعالیت های مختلف، الگوهای احساسی و البته فکری در اختیار درمانگران قرار می گیرد.

در اینجا درمانگر به پردازش و بررسی اندازه امواج مغزی، فرکانس EGG و هماهنگی بین بخشهای مختلف مغز می پردازد. افراد مختلف خواهان اهداف مختلفی هستند، مثلا ممکن است افزایش ظرفیت ذهنی، افزایش کارایی، توان حل مسئله، بهبود تعامل با دیگران، کاهش سطح اضطراب، بهبود خلق و خو، کاهش علائم بیماری و... همگی جزء خواسته های مراجعین باشد. پس متخصص علوم اعصاب با استفاده از تحلیل نقشه مغزی و امواج ثبت شده، روند درمانی نوروتراپی فرد را تعیین می کند.

افزایش توان مغز افزایش تمرکز کلینیک روانشناسی موفقیت

روش نقشه برداری مغزی:

برای تهیه نقشه مغزی از دستگاه مخصوص آن استفاده می شود که شامل یک کلاه با الکترود است. الکرودها در محل های مختلفی متصل می شوند و امواج را ثبت می کنند. برای افزایش رسانایی و ثبت بهتر نیز از یک ژل مخصوص استفاده خواهد شد. در حین نقشه برداری ممکن است از فرد خواسته شود که چشمانش را باز یا بسته کند، به مطالعه یا انجام محاسبات و دیگر چیزهای مشابه بپردازد. اما این بدان معنا نیست که فرد می تواند متحرک باشد یا کارهای مختلفی را انجام دهد، بلکه باید ثابت بماند و فقط با فرمان متخصص تغییر وضعیت لازم را ایجاد کند. اطلاعات بدست آمده توسط نرم افزارهای مخصوص به داده های قابل پردازش تبدیل می شوند و با ثبت بر روی کامپیوتر قابل استفاده می گردند.

 

اهمیت اندازه امواج چیست؟

بررسی و تحلیل اندازه امواج در مکان های خاصی از مغز می تواند حاوی اطلاعات زیادی درمورد نحوه عملکرد مغز ما باشد. علاوه بر اطلاعاتی که در مورد بیماری ها، اختلالات یا مشکلات سلامتی کسب می کنیم، می توانیم متوجه شویم که عملکرد مغز در کدام ناحیه ایراد دارد تا تمرکز ویژه ای بر روی توانبخشی آن منطقه داشته باشیم.

اگر اندازه امواج مغزی در مکان های خاصی بزرگ تر باشد، به این معنی است که مغز در آن منطقه به خوبی درگیر پردازش نمی شود یا بی توجه است. چنین علائمی بیشتر در افراد تکانشی، افراد دارای مشکلات رفتاری یا دارای اختلال در عملکردهای اجرایی دیده می شود.

 

مثال هایی از تحلیل اندازه امواج مغزی:

 • امواج مغزی بزرگ به خصوص در لوب فرونتال و آهیانه ای می تواند حاکی از مشکلات مربوط به ADHD باشد.
 • امواج بزرگ در سراسر مغز ممکن است مربوط به اختلالات رشدی، اوتیسم یا پردازش کُند باشد.
 • امواج بزرگ در سمت چپ مغز ممکن است مربوط به مشکلات زبان، گفتار یا خواندن باشد.
 • بزرگی اندازه EGG در سمت راست نیز احتمالا نشان از سطح بالای اضطراب است.
 • امواج مغزی نامتقارن (یک سمت بزرگ تر از دیگری) در لوب پس سری می تواند مشکلات بینایی را گزارش کند.
 • امواج کوچک به معنی درگیری و فعالیت بیش از حد است، مثلا امواج کوچک در نواحی جلوی مغز احتمالا مربوط به اضطراب، وسواس فکری-عملی، اختلال پس از سانحه یا مشکلات خواب است.
 • امواج نامتقارن در لوب های گیجگاهی به مشکلات شنوایی اشاره دارد.

این ها فقط چند نمونه از بررسی داده ها بودند، برای مثال در همین تعداد کم متوجه شدیم که اضطراب به چند طریق مختلف بروز می کند. این در افراد متفاوت است و داشتن یک نقشه مغزی می تواند مسیر درمانی را برای درمانگر روشن کند.

 

نقشه مغزی چه کمکی به ما می کند؟

همانطور که گفتیم می توانیم از روی نقشه مغزی متوجه شویم که فعالیت کدام ناحیه کم یا زیاد است و همچنین رابطه و همکاری بین بخشهای مختلف مغز با هماهنگی صورت می گیرد یا خیر. دیگر مزایای نقشه برداری مغزی به شرح زیر است؛

 • شناسایی مشکلات شناختی و روانپزشکی
 • ارائه روند بهبودی و بهتر شدن الگوهای امواج مغزی
 • پیش بینی و حدس پاسخ فیزیولوژیکی و روانی افراد به داروهای مختلف، مثلا داروهای آنتی سایکوتیک
 • ارائه اطلاعات لازم برای درمانگران جهت تعیین اهداف و مسیر درمانی. ممکن است درمانگر از روی این داده ها تصمیم بگیرد که از نوروفیدبک، بیوفیدبک یا سایر روش های نوروتراپی استفاده کند.

 

چه کسانی به تهیه نقشه مغزی نیاز دارند؟

چه کودکان و چه بزرگسالان می توانند به راحتی از نقشه برداری مغزی استفاده کنند و بابت هیچ چیزی نگرانی نداشته باشند. اما تهیه نقشه مغزی برای برخی از اختلالات روانی بسیار مفید است و می تواند تاثیر بسزایی در روند درمانی آن ها داشته باشد، مثلا:

 

آیا استفاده از روش تهیه نقشه مغز امن است؟

تاکنون هیچ عارضه ای برای تهیه نقشه مغزی گزارش نشده است و تمام اطلاعات نشان دهنده غیرتهاجمی بودن و بی خطری نقشه برداری مغزی هستند. الکترودهای مورد استفاده هیچ تغییری در عملکرد مغزی ایجاد نمی کنند و فقط نحوه عملکرد موجود آن را ثبت می کنند.

 

نقشه برداری مغزی در کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت:

اگر به صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید، خواهید دید که ما در کلینیک موفقیت با تعداد زیادی از متخصصان در زمینه های متفاوت همکاری داریم. برای مثال ممکن است که با صلاحدید متخصصین، یک فرد افسرده با مراجعه به مشاوره فردی و دریافت چندین جلسه مشاوره، به مشاور علوم اعصاب مراجعه کند و برای تهیه نقشه مغزی اقدام گردد. پس از آن استفاده از روش هایی مانند نوروفیدبک یا بیوفیدبک و سایر روش های دیگر که در نوروتراپی مبتنی بر تحریک مغز هستنند، در کنار مشاوره فردی بسیار موثر واقع خواهند شد. از لحاظ هزینه ای نیز با توجه به اقدامات کلینیک برای عقد قرارداد با بیمه ها و موسسه های مختلف، سعی شده است که مراجعین برای پرداخت هزینه ها کمترین سهم را داشته باشند پس به مشاورتان اعتماد کنید.

 با ما در ارتباط باشید و جهت مشاوره رایگان، و بهره وری از این خدمات کلینیک روانشناسی موفقیت فرم مشاوره رایگان ما را پر کنید.

 

 

فرم مشاوره رایگان

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha