افزایش کارکرد مغز

افزایش کارکرد مغز، ساختار و کارکرد مغز به چه شکلی است؟ ساختار و کارکرد مغز به چه شکل است؟ عملکرد هر بخش از مغز، افزایش کارکرد مغز، علوم اعصاب و کارکرد مغز

افزایش کارکرد مغز

مغز یکی از مهم ترین ارگان های بدن ما انسان ها است و اکثر فعالیت های ما تحت تاثیر نظارت مستقیم آن انجام می شود. مغز و نخاع با همدیگر سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهند و با پردازش اطلاعات حسی، فرمان های لازم را به اندام ها و بخش های خارجی و داخلی بدن می فرستند. به نظر شما، آیا ممکن است کارکرد مغز بهبود بیابد؟ با چه روشی؟ این افزایش عملکرد مغز چه تاثیری بر جنبه های زندگی ما می گذارد؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

 

ساختار و کارکرد مغز به چه شکل است؟

همه ما می دانیم که مغز از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است. جالب اینجاست که اکثر پیام های حسی منتقل شده به مغز و همچنین پیام های حرکتی صادر شده از مغز تقاطع می یابند و به سمت مقابل می روند. به زبان ساده تر یعنی اینکه نیمکره چپ مغز پیام های حسی سمت راست بدن را کنترل می کند و همچنین اعمال همان سمت راست را کنترل می کند. این امر برای نیمکره راست و سمت چپ نیز صادق است. البته با این حال، هر کدام از نیمکره ها دارای وظایف و اعمال خاص خود نیز هستند.

 

افزایش کارکرد مغز مرکز مشاوره موفقیت

برای بیان و دسته بندی ساده تر اعمال مغزی، آن را به بخشهای مختلفی تقسیم کرده اند. به طور کلی مغز شامل قشر مخ، ساقه مغزی و مخچه می باشد. خود قشر مخ نیز از 4 لوب پیشانی، آهیانه ای، گیجگاهی و پس سری تشکیل شده است. به طور خلاصه و بسیار ساده عملکرد و وظایف هرکدام از این بخش ها را توضیح خواهیم داد:

 

وظیفه یا عملکرد خاص هر بخش از مغز:

لوب پیشانی: از لحاظ آناتومی لوب فرونتال قدامی ترین (جلویی ترین) لوب مغز است و درست در زیر پیشانی قرار گرفته است. این لوب فعالیتهای فکری مانند توانایی های سازماندهی، شخصیت، رفتار و کنترل عاطفی را برعهده دارد.

لوب آهیانه ای: عقب تر از لوب پیشانی، جلوتر از لوب پس سری و بالاتر از لوب گیجگاهی قرار دارد و به 3 لوب دیگر به طور مستقیم متصل است. لوب پریتال توانایی خواندن، نوشتن و درک روابط فضایی را کنترل می کند.

لوب پس سری: در اینجا با خلفی ترین (عقبی ترین) بخش قشر مخ آشنا می شوید. لوب اکسی پیتال به طور تخصصی به دریافت و پردازش اطلاعات بینایی می پردازد.

لوب گیجگاهی: این لوب در قسمت گیجگاهی سر قرار دارد و تنها لوبی است که دو قسمت چپ و راست آن از همدیگر فاصله دارند. لوب تمپورال گفتار، درک و هوشیاری را کنترل می کند. همچنین این بخش بر روی حافظه نیز تاثیر می گذارد.

نکته: شکنج هایی مانند سوماتوسنسوری و Precentral در قشر مخ مسئول درک بسیاری از حرکات بدن می باشند. شکنج سوماتوسنسوری برخی از اطلاعات حسی (مربوط به لامسه، فشار، درد و...) را درک می کند و قشر پرسنترال نیز مسئول صدور اطلاعات حرکتی می باشد.

ساقه مغزی: این قسمت شامل مغز میانی، پل مغزی و بصل النخاع می باشد که به نوعی رابط بین مغز و نخاع هستند. حرکات و فرامینی که از این ناحیه صادر شوند، اکثرا ناخودآگاه می باشند. ساقه مغز عملکردهای مهمی مانند هوشیاری، ضربان قلب و فشار خون را تنظیم می کند. آسیب به ساقه مغز می تواند باعث از بین رفتن هوشیاری شود.

مخچه: مسئول تنظیم تعادل بدن بوده و می تواند به خوبی مهارتهای حرکتی را هماهنگ کند. یکی از ملموس ترین وظایفه مخچه این است که ما را قادر می سازد تا سریع و روان حرکت کنیم.

نکته: سیستم لیمبیک که مجموعه ای از سلول های عصبی درون مغز قرار دارد و نقش بسزایی در موارد بسیار مهمی دارد. مثلا یادگیری، حافظه، احساس رضایت یا عدم آن و... وابستگی زیادی به این ناحیه دارد.

 

افزایش کارکرد مغز:

همانطور که دیدیم، مغز بر روی تمامی فعالیت های بدن ما تاثیر می گذارند و در مطالب دیگر توضیح دادیم که فعالیت مغز حتی بر روی اختلالات روانی نیز موثر است. در نتیجه اگر بتوانیم کنترل بیشتری بر روی عملکردهای مغزمان داشته باشیم، به طور طبیعی شاهد عملکرد بهتری نیز خواهیم بود. متخصصان روش های مختلفی را مانند، تمرینات ذهنی، یوگا، خواب منظم و کافی، ارتباطات اجتماعی، فعال ماندن، انجام فعالیت های جدید، محاسبات ذهنی و... معرفی کرده اند. قطعا تمام اینها بر روی سلامتی تاثیر گذار هستند و به نوعی معرف سبک زندگی سالم هستند.

اما آیا می توانیم روشی را برای بهبودی سریع تر و بیشتر اتخاذ کرد؟ چقدر با نوروساینس (علوم اعصاب) آشنایی دارید؟

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

نوروفیدبک

 

علوم اعصاب و کارکرد مغز:

همانطور که میدانید ما در کلینیک موفقیت بخشی به نام مشاوره علوم اعصاب داریم که توسط متخصص نوروساینس انجام می گیرد. تاثیر مثبت این علم اثبات شده است و می توان با انجام مداخلات خاص بر روی نورون های سیستم عصبی، تغییراتی را در نحوه عملکرد مغز ایجاد کرد. برای مثال استفاده از انواع نوروتراپی که شامل دو دسته مبتنی بر آموزش و مبتنی بر تحریک مغزی هستند، می توان از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری یا حتی به روند درمانشان کمک شایانی کرد.

برای مثال نوروفیدبک نوعی از نوروتراپی است که مغز را آموزش می دهد تا در مواقع مختلف واکنش های بهتری داشته باشد. این روش به این صورت است که پس از اتصال دستگاه به پوست سر مراجع، یک بازی رایانه ای را پی می گیرد. در طی انجام این بازی سیگنال های مغزی ثبت می شوند و از طریق همین بازی به مغز آموزش داده می شود که برخی از امواج را تقویت و برخی دیگر را سرکوب کند. می توان این روش را برای کمک به درمان بسیاری از بیماری ها مانند بیش فعالی و کمبود توجه، افسردگی، دردهای مزمن و... به کاربرد. همچنین این امکان وجود دارد که افراد سالم هم از نوروفیدبک یا سایر روش های نوروتراپی بهره مند شوند و به کارکرد مغزی بهتری دست پیدا کنند. شاید برایتان جالب باشد که ورزشکاران از همین روش برای دستیابی به بالاترین ظرفیت ذهنی استفاده می کنند و عملکرد مغزی خودشان را بهبود می بخشند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های نوروتراپی و مزایای نوروفیدبک به لینک ها مراجعه کنید.

 

راهکارهای مرکز مشاوره و روانشناسی کلینیک موفقیت برای افزایش کارکرد مغز:

متخصص علوم اعصاب در کلینیک مشاوره و روانشناسی موفقیت با سایر مشاورین همکاری می کند و در موارد بسیاری به روند درمانی مراجعین مشاوره فردی، خانوادگی، اعتیاد، کودک و نوجوان و... یاری می رساند. تمامی افرادی که از روش های درمانی نوروساینس بهره می گیرند، به الگوهای کارکرد مغزی بهتری دست پیدا می کنند. ممکن است این اصلاح الگوها در راستای درمان یک اختلال خاص، یا برای توانایی خود مدیریتی بیشتر و کنترل بهتر افکار و رفتارهای افراد باشد پس به مشاورتان اعتماد کنید.

 با ما در ارتباط باشید و جهت مشاوره رایگان، مشاوره آنلاین، مشاوره تلفنی و یا مشاوره حضوری فرم مشاوره را پر کنید.

 

مشاوره رایگان

 

 با مشاورین کلینیک روانشناسی موفقیت علوم اعصاب ارتباط برقرار کنید و به صورت رایگان راهنمایی های لازم را دریافت کنید. سپس همکاران ما آماده هستند تا در صورت تمایل شما، تایم ویزیت حضوری یا غیرحضوری را برایتان رزرو کنند.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha