بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک چیست؟ انواع بیوفیدبک، کاربرد بیوفیدبک برای چه مشکلاتی است؟ در یک جلسه بیوفیدبک چه میگذرد؟ کلینیک موفقیت و بیوفیدبک

 بیوفیدبک

تا به حال به این فکر کرده اید که می توانید کدامیک از اعمال بدنتان را کنترل کنید و بر روی چه مواردی هیچ تسلطی ندارید؟ مثلا قدم برداشتن و راه رفتن یا تولید صدا و بیان کلمات تحت کنترل ما هستنند و می توانیم هر موقع که خواستیم آنها را به کار ببریم یا سرعت انجامشان را تغییر دهیم. اما آیا شرایط برای کنترل ضربان قلب، دمای بدن، فشار خون و بسیاری دیگر از این دست مسائل نیز به همین شکل است؟ خیر یا بله؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا با معرفی بیوفیدبک تراپی شما را با توانایی های جدیدی در خودتان آشنا کنیم.

 

بیوفیدبک چیست؟

یک بار دیگر این پرسش را مطرح می کنیم که آیا شما می توانید ضربان قبلتان را کنترل کنید؟ اکثر جواب ها این است: "قطعا خیر، ما هیچکدام نمی توانیم فکر کنیم و تصمیم بگیریم که سرعت ضربان را افزایش یا کاهش دهیم. این موارد تحت تاثیر شرایط محیطی قرار می گیرند و مکانیسم های غیر ارادی بدن آنها را تنظیم می کنند." اما جالب است بدانید که به کمک روش های جدید، می توانید حتی چنین مواردی را نیز کنترل کنید!

بیوفیدبک یک روش درمانی است که به کمک آن فرد می تواند ذهن خود را آموزش دهد تا در شرایط مختلف قادر به مدیریت عملکردهای بدن خود باشد. طبق تعریف انجمن روانشناختی کاربردی و بیوفیدبک، این روش فرایندی است که به افراد امکان می دهد تا فعالیت فیزیولوژیکی خود را در جهت بهبود سلامتی تغییر دهند. برخی از عملکردهای بدن که افراد می توانند به کمک بیوفیدبک کنترل بیشتری بر روی آن ها داشته باشند، شامل موارد زیر است:

 • جریان خون
 • فشار خون
 • ضربان قلب
 • تانسیون عضلات
 • درک درد

به طور معمول با استفاده از این روش بازخورد، افراد قادر به بهبود وضعیت سلامت جسمی، عاطفی و روانی خود خواهند شد. حتی می توان از بیوفیدبک برای کمک به افراد جهت مدیریت بهتر علائم یک بیماری استفاده کرد.

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

نوروفیدبک

 

 انواع بیوفیدبک:

بازخورد زیستی دارای روش ها و انواع مختلفی است که استفاده از آن ها به وضعیت بیماری، هدف درمانی و نظر درمانگر بستگی دارد. مهم ترین بیوفیدبک ها شامل موارد زیر هستند؛

 • بیوفیدبک تنفسی: الگوهای تنفسی از طریق حسگرهایی در اطراف قفسه سینه و ناحیه شکمی اندازه گیری می شوند. در ادامه به کمک آن به فرد آموزش داده می شود تا در شرایط مختلف، مانند موقعیت های استرس زا، کنترل بیشتری بر روی وضعیت نفس کشیدنشان داشته باشند.
 • پاسخ رسانایی پوست: در این نوع از بیوفیدبک سعی می شود که میزان عرق در سطح پوست اندازه گیری شود. نکته جالب این است که علاوه بر تنظیمات دمایی بدن، تحریک عاطفی نیز می تواند باعث ایجاد عرق بر روی پوست شود. در واقع هرچه مقدار تحریک عاطفی بیشتر باشد، رسانایی پوست نیز افزایش خواهد یافت.
 • فشار خون: در این روش اطلاعات خوبی از فشار خون فرد بدست خواهد آمد و در ادامه درمانگرها سعی می کنند با استفاده از تکنیک هایی مانند تمرینات تنفسی، موسیقی درمانی و... به کنترل فشار خون کمک کنند.
 • امواج مغزی: در این نوع از بیوفیدبک عملکرد امواج مغزی در هنگام فعالیتهای مختلف اندازه گیری می شوند. سپس با آموزش مستقیم مغز، الگوهای عملکردی را بهبود می بخشند. این روش که نوروفیدبک نیز نامیده می شود به طور جداگانه توضیح داده شده است.
 • ضربان قلب: سنسورها تعداد و الگوی ضربان قلب را ثبت می کنند و اطلاعات را به درمانگر و بیمار ارائه می دهند. درمانگر در ادامه برای تغییرپذیری ضربان تلاش می کند و به این صورت به درمان بیماری های مختلفی کمک خواهد شد.
 • کشش عضلانی: سنسورها به به دستگاه EMG متصل می شوند و دستگاه الکترومیوگرافی می تواند تانسیون عضلات را اندازه گیری کند.

 

دستگاه بیوفیدبک - کلینیک مشاوره و روانشناسی موفقیت

 

 

کاربرد بیوفیدبک برای چه مشکلاتی است؟

استفاده از بیوفیدبک در تعداد زیادی از بیماری ها مفید است و حضور آن کمک زیادی به پروسه درمانی کرده است. بسیاری از افرادی که با این روش درمانی آشنا هستند، آن را به سایر روش های درمانی یا داروها ترجیح می دهند. استفاده از بازخوردهای زیستی عوارض خاصی ندارد، بر پایه آموزش و افزایش آگاهی بوده و جهت ارتقا سلامت عمومی نیز موثر است. در اینجا به مهم ترین بیماری ها و مشکلاتی که بیوفیدبک بر بهبودی آن ها موثر است، اشاره می کنیم؛

 • اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)
 • اضطراب
 • افسردگی
 • آسیب های مغزی
 • فشار خون بالا یا پایین
 • سلامت عمومی روان
 • سردردهای میگرنی
 • اختلال پس از سانحه (PTSD)
 • بی اختیاری
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • دردهای مزمن
 • حفظ آرامش

 

 برای استفاده از بیوفیدبک این فرم را پر کنید

 

 

استرس مزمن می تواند تاثیرات منفی بسیار زیادی بر سلامتی فرد داشته باشد، مثلا: کاهش قدرت دستگاه ایمنی، بیماری قلبی، افسردگی، مشکلات گوارشی و اختلالات خواب رایج ترین عوارض آن هستند. مراجعین با یادگیری های مهم توسط بیوفیدبک می توانند به خوبی نحوه پاسخ درست به شرایط استرس زا و مدیریت آن را فرابگیرند. به این صورت به راحتی از مشکلات جسمی و روانی ناشی از استرس جلوگیری می شود.

 

در یک جلسه بیوفیدبک چه میگذرد؟

ابتدا درمانگر سنسورهای لازم برای اندازه گیری و کسب اطلاعات از نحوه عملکردهای بدن شما را به مناطق مربوط متصل می کند. مکان اتصال این سنسورها به هدف بیوفیدبک بستگی دارد، یعنی اینکه می خواهیم کدامیک از عملکردهای ضربان قلب، تانسیون عضله یا سایر موارد را اندازه بگیریم. در ادامه از  داده های بدست آمده مطلع می شوید و درمانگر سعی می کند که با روش های ذهن آگاهی، آرام سازی و...، راهکارهای مقابله ای بهتری را به شما بیاموزد. زمانی که چندین جلسه از کار کردن بر روی این موارد میگذرد، از روی مقایسه نتایج بدست آمده از اندازه گیری های جدید متوجه خواهیم شد که تا چه حدی پیشرفت کرده اید و بهتر شده اید.

به طور معمول هر جلسه بیوفیدبک بین 30 تا 60 دقیقه طول خواهد کشید. از نظر تعداد جلسات لازم برای بهبودی نیز، عوامل متفاوتی مانند نوع مشکل یا بیماری شما، هدف درمانی، سرعت یادگیری، نوع پاسخ به شرایط محیطی و... تاثیر گذار خواهند بود. اکثرا جلسات درمانی با استفاده از بیوفیدبک به مدت 4 تا 6 جلسه طول خواهند کشید که ممکن است طولانی تر هم بشود. معمولا از همان ابتدا درمانگرها یک دید کلی از درمان به مراجعین خواهند داد.

 

بیوفیدبک چه عوارضی دارد؟

تا بحال هیچ عارضه منفی و نکته خطرآمیزی در مورد استفاده از این روش درمانی گزارش نشده است و جزء یکی از امن ترین درمان ها محسوب می شود. اما باز هم احتیاط مورد نیاز بوده و بهتر است قبل از دریافت خدمات بیوفیدبک با متخصص آن مشورت کنید. مشاور علوم اعصاب در کلینیک موفقیت آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه است که می توانید از طریق فرم مشاوره با ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

کلینیک موفقیت و بیوفیدبک:

همانطور که می دانید در کلینیک موفقیت خدمات روانشناسی متعددی ارائه می شود و برای هرکدام از این خدمات، بهترین متخصصان جذب شده اند. ارائه درمان به کمک بیوفیدبک و روش های مشابه، برعهده متخصص مشاوره علوم اعصاب ما می باشد. دانش بالا و تجربه کلینیکی و بالینی زیاد مشاورین ما می تواند نویدبخش زندگی بهتری برای شما باشد.

برای دریافت خدمات می توانید از راه های ارتباطی موجود برای رزرو ویزیت حضوری یا غیرحضوری اقدام کنید. البته همانطور که کمی قبل اشاره کردیم، برای دریافت مشاوره رایگان، مشاوره تلفنی، مشاوره آنلاین و مشاوره حضوری با متخصصین مشاوره کلینیک موفقیت در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 

فرم مشاوره رایگان

 

به مشاورتان اعتماد کنید

شعبه 1 کلینیک روانشناسی موفقیت: خیابان شریعتی، بین میرداماد و ظفر، جنب مترو شریعتی، کوچه فلسفی، ساختمان پزشکان باران، پلاک 3، طبقه اول، واحد3

شعبه 2 کلینیک مشاوره موفقیت: زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین پالادیوم و کیهان،جنب سفارت فنلاند، پلاک96

برچسب ها :

بیوفیدبک

روانشناسی

مشاوره اعصاب

مشاوره خانواده

نوروفیدبک

کلینیک موفقیت

به مشاورتان اعتماد کنید

مرکز مشاوره موفقیت

افسردگی

افسردگی بعد از زایمان

علائم افسردگی در زنان

تاثیر افسردگی

افسردگی در نوجوانان

روش های درمان افسردگی

علائم شدید افسردگی

درمان افسردگی شدید

رفع افسردگی

داروی ضد افسردگی

افسردگی مداوم

انواع افسردگی

عوامل افسردگی

افسردگی فصلی

افسردگی شدید

افسردگی دو قطبی

عامل افسردگی

علائم افسردگی در دختران جوان

درمان افسردگی چیست

درمان افسردگی در خانه

مقابله با افسردگی

سریعترین درمان افسردگی

تست افسردگی برای نوجوانان

تست افسردگی آنلاین

فشار خون بالا

فشار خون پایین

کاربرد بیوفیدبک

سندرم روده

دردهای مزمن

اختلالات خواب

مشکلات گوارشی

شرایط استرس زا

تمرکز ذهن

تمرین تمرکز

قرص افزایش تمرکز

داروی تقویت حافظه و تمرکز حواس

عدم تمرکز

افزایش تمرکز

مشکل در تمرکز

تمرکزم کم شده

برای افزایش تمرکز چه کنیم

چگونه تمرکز خود را بالا ببریم؟

افزایش تمرکز و کنترل ذهن

چگونه تمرکز را افزایش دهیم

روش افزایش تمرکز

چگونه تمرکز داشته باشیم

تمرکز حواس

افزایش تمرکز و دقت

تست تمرکز

تقویت تمرکز

دلیل عدم تمرکز

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha