شکست عاطفی

شکست عاطفی، شکست عاطفی فقط طلاق نیست، برخی از مهم ترین دلایل جدایی های عاطفی، روند شکست عاطفی بعد از جدایی، عصبانیت پس از شکست عاطفی، کلینیک موفقیت چه کمکی به شما خواهد کرد؟

شکست عاطفی

شکست عاطفی یکی از مسائلی است که در جهان امروز بسیار گسترده شده و بخش اعظم جامعه در سن و سال های مختلف با آن روبرو می شوند که دقیقا با توجه به مرحله زندگی، تبعات خاصی را ایجاد می کند. شکست عاطفی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. گاهی می توان از قطعی شدن آن و جدایی کامل جلوگیری کرد و گاهی برای ریکاوری یا بازیابی روحیه و زندگی عادی افراد ضروری است. به نظر شما چه کسی می تواند در این راه به شما کمک کند؟ تا کنون فکر کرده اید که مشاوره چقدر موثر است؟

شکست عاطفی فقط طلاق نیست:

شاید بتوانیم طلاق را عاملی برای شدیدترین نوع شکست عاطفی بدانیم. زندگی شبانه روزی زیر یک سقف، حضور فرزندان و... همگی از چیزهایی هستند که سختی شکست عاطفی ناشی از جدایی را چند برابر افزایش می دهند. علاوه بر این، امروزه روابط عاطفی قبل از ازدوج افزایش یافته است و طبیعتا همین افزایش هم سبب بیشتر شدن جدایی ها و شکست ها می باشد. اکثرا شدت این روابط عاطفی قبل از ازدواج هم کم نیست و مشکلات عاطفی، خلقی، رفتاری، جسمی و روانی متفاوتی را ایجاد می کنند.

البته به دلیل گرایشات و وابستگی های متنوع در افراد مختلف، دلایل شکست های عاطفی بیشتر از اینها است. اما چون همگی آن ها علائم و روند نسبتا مشابهی دارند، در همین مطلب پوشش داده شده اند.

برخی از مهم ترین دلایل جدایی های عاطفی:

از این به بعد بیشتر بر روی شکست عاطفی و جدایی مربوط به روابط قبل از ازدواج می پردازیم. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در مورد خانواده های شکل گرفته، به مطالب مشاوره طلاق، مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده مراجعه کنید.

 

زوج ها ممکن است به دلایل مختلفی از هم جدا شوند. شاید با شنیدن دلیل جدایی برخی از زوجین تعجب کنید و بگویید که چنین مشکل ساده ای به هیچ وجه دلیل خوبی برای جدا شدن و تحمل شکست عاطفی نیست. به طور کلی مهم ترین عوامل جدایی ها به شرح زیر است؛

خیانت: یکی از مهم ترین عوامل از هم پاشیدن رابطه ها، خیانت یکی از طرفین می باشد. این اتفاق ضربه بسیار شدیدی به رابطه و همچنین پارتنر وارد می کند و ترمیم این آسیب عاطفی سخت است.

اختلافات بزرگ: همه می دانیم که احتمال رسمی شدن روابط قبل از ازدواج چندان زیاد نیست. در این بازه ممکن است دو طرف رابطه حس کنند که در مسائل اصلی فکری و رفتاری حاکم بر ابعاد زندگی مشترک اختلاف نظر بسیار شدیدی دارند و این مسئله باعث دور شدن آن ها شود.

درگیری و بحث زیاد: اگر زوج ها به طور مکرر اختلاف داشته باشند و بخاطر مسائل زیادی ساعت ها مشغول بحث و مشاجره شوند، مشکلاتی را در رابطه پدید می آورد. اغلب این مشاجره ها نیز به سرانجامی نمی رسند و درگیری بعدی شدیدتر هم خواهد شد.

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

مشاوره زوج درمانی

 

رابطه در سن بسیار کم: افراد در سن کم آمادگی مدیریت عاطفی روابط و مسائل پیش روی آن را ندارند. کاملا طبیعی است که ایجاد یک رابطه عاطفی در سن کم به جایی نخواهد رسید و فقط نوجوان را با مشکلات روانی و عاطفی روبرو می کند. ازدواج در سن کم نیز یکی از عوامل اصلی طلاق می باشد. مشاورین ما با مواردی روبرو شده اند که مراجع در سن 12 سالگی از یک رابطه عاطفی ضربه خورده است!

عبور از خط قرمزها: ممکن است هر فردی در روابط خود خط قرمزهایی داشته باشد و عدم رعایت آن ها را از طرف پارتنر را نوعی تجاوز محسوب کند. طبیعتا این خط قرمزها در روابط قبل از ازدواج بیشتر هم می باشد. هر فردی از لحاظ جنسی، ارتباط کلامی، رفتاری و... برای خود مرزهایی را تعیین می کند.

روند شکست عاطفی بعد از جدایی:

زمانی که شما در یک رابطه عاطفی شکست می خورید و به آن پایان می دهید، حسی مشابه از دست دادن یا مرگ یکی از عزیزانتان را تجربه خواهید کرد. در اصطلاح روانشناسی به آن مراحل سوگ می گویند. این مراحل 5 گانه شامل انکار، عصبانیت، چانه زنی، افسردگی و پذیرش می باشد.

انکار: افراد در این مرحله شکستشان را قبول ندارند و حتی نمی خواهند در مورد آن صحبت کنند. حتی ممکن است خودشان را در این دوران خوشبخت و بسیار خوشحال بدانند.

عصبانیت پس از شکست عاطفی: پس از گذشت مدت زمانی مشخص، فرد کم کم شکست را حس می کند و اگر نتواند غمگینی این مرحله را ترک کند، احساسات خود را با عصابانیت نشان می دهد. همچنین فرد گاهی دنبال مقصر می گردد و به سرزنش بقیه رو می آورد.

چانه زنی: به دورانی فکر می کند که در رابطه بود و مدام لحظاتی را تجسم می کند که باعث اختلافات بیشتر شده اند. در این هنگام با خود می گوید: "اگر چنین می شد، کار به اینجا نمی کشید".

افسردگی: سخت ترین مرحله جدایی است و حس کُندی و خستگی همیشگی، اختلالات خواب، انزوا و دیگر علائم افسردگی در این مرحله دیده می شوند. به طور معمول افسردگی از سایر مراحل شکست عاطفی طولانی تر است.

پذیرش: فرد تا حدودی توانسته است که اندوه و افسردگی را مدیریت کند و کم کم تصمیم می گیرد که با این شرایط جدید کنار بیاید. شاید هنوز احساسات منفی را احساس کند، اما امیدوار است و دوباره برای آینده زندگی خود تلاش خواهد کرد.

 

رزرو نوبت

 

کلینیک موفقیت چه کمکی به شما خواهد کرد؟

 

هدف اول مشاورین ما این است که بتوانند به شما کمک کنند تا به رابطه خودتان ادامه دهید. اما در صورتی که جدایی قطعی باشد و کم کم نشانه های شکست عاطفی در شما رخ بدهد، مسئله به نوع دیگری خواهد بود. مشاور کمک می کند تا بتوانید سریع تر 5 مرحله شکست عاطفی را طی کنید و هرچه زودتر به زندگی عادیتان برگردید. همچنین حفظ سلامت جسمی و روانی مراجعین در این مدت زمان حساس بسیار مهم است. استفاده از روش های درمانی متفاوتی مانند درمان شناختی-رفتاری، ورزش درمانی، ذهن آگاهی، هنر درمانی، مشاوره گروهی و... در دستور کار مشاورتان در کلینیک موفقیت قرار دارد و تجربه ثابت کرده که این روش ها بسیار موثر واقع خواهند شد.

برای دریافت خدمات مشاوره ای از کلینیک، می توانید از راه های ارتباطی در دسترس با ما تماس بگیرید و هماهنگی های لازم جهت مشاوره حضوری یا غیرحضوری را انجام دهید. همچنین در صورتی که می خواهید به طور رایگان از راهنمایی های مشاورین بهره مند شوید، سوالاتتان را از طریق پیج اینستاگرام مرکز مشاوره و روانشناسی موفقیت با ما در میان بگذارید.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha