پر خوری عصبی

پرخوری عصبی چیست؟ استفاده از غذا برای مقابله با اضطراب، نشانه های گرسنگی احساسی، علائم خوردن عصبی یا احساسی، کنترل پرخوری عصبی، درمان پرخوری عصبی، اقدامات کلنیک موفقیت

پرخوری عصبی

 

همه ما در مواقع استرس زا قرار می گیریم و همه ما نیز سعی می کنیم مکانیسم هایی را پیدا کنیم تا بتوانیم در این شرایط بحرانی آرامش بیشتری داشته باشیم. ممکن است شنیده باشید که برخی افراد در هنگام قرار گرفتن در شرایط تنش زا و درگیری با اضطراب، نمی توانند خودشان را کنترل کنند و به پرخوری عصبی رو می آورند. به این معنا که گرسنگی احساسی را تجربه می کنند و در آن لحظه میل زیادی به خوردن غذا دارند. آیا شما هم زمانی که مضطرب می شوید، به خوردن پناه می برید؟

پرخوری عصبی چیست؟

پرخوری عصبی به شرایطی گفته می شود که فرد با مضطرب شدن به غذا خوردن افراطی مشغول می شود و به نوعی آن را یک منبع آرامش میداند. شرایط استرس زا می تواند یک امتحان مدرسه، یک مصاحبه کاری، شرایط مالی متزلزل، یک دیدار مهم یا هر چیز دیگری باشد. این اختلال هم در مردان و هم در زنان دیده می شود، با این تفاوت که میزان شیوع آن در بین بانوان کمی بیشتر است.

پس فهمیدیم که عامل مهم ایجاد این پرخوری، اضطراب است. استرس و اضطراب یکی از شایع ترین مشکلات روانی است که با تغییرات جامعه بشری، هر روز رو به افزایش است. بروز اضطراب زیاد و طولانی مدت آثار بسیار مخربی بر وضعیت سلامتی جسم و روان افراد می گذارد و آن ها را با مشکلات جدید متعددی روبرو می کند. پرخوری عصبی نیز یکی از عوارض شایع آن است.

استفاده از غذا برای مقابله با اضطراب:

اینکه مصرف برخی از مواد غذایی می تواند باعث شود تا اضطراب افراد کمتر شود و آرامش بیشتری داشته باشند، اثبات شده است. مثلا منزیم در اسفناج، بلوبری، موز، حبوبات، امگا 3 در ماهی، پروبیوتیک ها و... به دلیل ترکیباتشان کمک قابل توجهی به کنترل استرس می کنند. اما در پرخوری عصبی با این مورد مواجه هستیم که فرد به ذات عمل خوردن متکی می شود و می خواهد خلاء به وجود آمده را پر کند. چنین افرادی بدون آنکه متوجه شوند، هنگام ناراحتی، نگرانی، اضطراب یا عصبانیت غذا می خورند و جالب آن است که مانند یک رفتار مقابله ای به آن عادت می کنند.

کسانی که با این اختلال روبرو نیستند، نمی توانند به صورت منطقی درک کنند که غذا خوردن چه ارتباطی با کاهش اضطراب دارد؟ اما باید توجه کنیم که انسان موجودی بسیار پیچیده ای است و هر فرد به طور خاصی با مشکلات و تنش های موجود مقابله می کند.

کلید حل این مشکل آن است که به کمک درمانگر بتوانید کنترل اضطراب ها و ناراحتی هایتان را از غذا خوردن و دیگر اعمال، به مرحله ذهن آگاهی برسانید و به کمک فرایندهای ذهنی همه چیز را مدیریت کنید.

نشانه های گرسنگی احساسی:

اشاره کردیم که مبتلایان به پرخوری عصبی در هنگام اضطراب یا شرایط مشابه، گرسنگی احساسی دارند که با گرسنگی واقعی و نیاز ضروری بدن متفاوت است. این نوع از گرسنگی علائمی متفاوت از گرسنگی واقعی دارد و شامل موارد زیر است؛

  • ناگهان و بدون زمینه گرسنگی شدیدی احساس می شود.
  • یک نوع غذای مخصوص مدنظر است و اشتیاق بسیار زیادی به خوردن نشان داده می شود.
  • پرخوری می شود و با عدم کنترل میزان غذا خوردن همراه است.

علائم خوردن عصبی یا احساسی:

  • زمانی که یک کار برای انجام داشته باشید، مثلا: امتحان، سخنرانی، دیدار یا...، ناخودآگاه می خواهید غذا بخورید. این خوردن در واقع پاسخ به افکار ناخودآگاه و احساساتی از قبیل ترس، اضطراب، نا امیدی، ناراحتی، عصبانیت و... می باشد.
  • در غذا خوردن به دنبال یافتن آرامش هستید، هرچند ممکن است که نتوانید آن را برای بقیه توضیح دهید.
  • نمی توانید غذا خوردنتان را کنترل کنید و درواقع پرخوری خواهید کرد. مثلا در زمانی که به هیچ وجه گرسنه نیستید، باز هم میل به خوردن دارید یا اینکه با وجود سیر شدن نمی توانید از غذا خوردن دست بکشید.
  • به خوردن زیاد وابسته شده اید و آن را راهی برای کسب احساس مثبت و راحتی می دانید.

کنترل پرخوری عصبی:

این مشکل در بسیاری از افراد در سراسر جهان وجود دارد و توجه کنید که شما تنها نیستید. درمان این پرخوری به این صورت است که باید بتوانیم با اضطراب کنار بیاییم و همراه با آن پرخوری را نیز کنترل کنیم. راهکارها و متدهای درمانی زیادی برای کنترل اضطراب و افکار منفی وجود دارند که البته به طور کاملا موثر نیز عمل می کنند.

قدم اول این راه مربوط به شناسایی عوامل محرکی است که احساسات شما را برمی‌انگیزند و باعث میل و اشتیاق به خوردن می شوند. تعیین کنید غذایی که شما را جلب می کند، چیست. استرس متداول ترین عاملی است که می تواند باعث اضطراب و اشتیاق شود. چون کورتیزول آزاد شده در این هنگام باعث می شود به سمت غذاهای چرب و شور یا شیرینیجات برویم.

درمان پرخوری عصبی:

از آنجا که این مشکل با سایر علائم یا بیماری ها همراه است، برای کنترل بهتر و موثرتر پرخوری به این نیاز داریم که اضطراب یا بیماری همراه مدیریت شود. پس از آنکه عوامل محرک شناسایی شدند، به سمت آموزش کنترل این عوامل و درنهایت اختلال پرخوری می رویم.

مثل همیشه دارودرمانی یکی از گزینه های اصلی درمان است، اما با توجه به وجود روش های موثر و پرطرفداری مانند CBT تا حدودی استفاده از دارو کم شده است. هرچند که بسیاری از متخصصان استفاده همزمان از دارو و روان درمانی را پیشنهاد می کنند. گام اصلی در درمان پرخوری عصبی، قدرتمند کردن فرد در برابر اضطراب است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد انواع و راهکارهای درمان آن به زیرگروه مربوط به اختلال اضطرابی مراجعه کنید.

اقدامات کلنیک موفقیت:

ما در کلینیک موفقیت با متخصصین مشاوره فردی، مشاوره علوم اعصاب و دیگر زمینه های مربوط به کنترل اضطراب همکاری داریم. با استفاده از خدمات مشاوره ای موفقیت، می آموزید که چگونه استرس و اضطراب را مدیریت کنید و درنهایت به سمت درمان پرخوری حرکت کنید. همچنین در صورت چاق شدن، انگیزه کافی برای ورزش و رعایت رژیم غذایی را بدست خواهید آورد تا دوباره به زندگی ایده آلتان برگردید.

جهت دریافت خدمات مشاوره ای کلینیک موفقیت می توانید از راه های ارتباطی مختلفی که قرار داده ایم، برای رزرو ویزیت حضوری یا غیر حضوری اقدام کنید. همچنین مشاورین ما در پیج اینستاگرام کلینیک موفقیت، آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha