مشاور طلاق

ضرورت کمک گرفتن از مشاوره طلاق، مشاور طلاق چگونه می تواند کمک کند؟ هدف مشاوره چیست؟ مشاوره قبل از طلاق، مشاوره پس از طلاق، مراحل عاطفی طلاق چیست؟ مشاورین طلاق کلینیک موفقیت

مشاوره طلاق

شاید همه ما با اصطلاح "طلاق" چه در مفهوم لغوی و چه از لحاظ مسائل حقوقی آشنا باشیم. اما اینکه هر طلاق چه آسیب هایی به روان زن، مرد و کودکان آن ها وارد می کند، بحثی کاملا جدی است و کمتر به آن پرداخته اند. آیا تمامی طلاق های ثبت شده واقعا تصمیم درستی بوده اند و آن زوجین نتوانسته اند با هم زندگی کنند؟ یا نه، عدم آموزش درست خانواده ها و ناتوانی جوانان ما در کنترل و مدیریت شرایط تنش زا نیز نقش پررنگی دارند؟ کمی به جواب این سوال فکر کنید و در ادامه مطلب در مورد مشاوره طلاق و اثرات آن بر روی زندگی خانواده ها با ما همراه باشید.

 

مشاوره طلاق- مشاوره خانواده - کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت---

 

ضرورت کمک گرفتن از مشاوره طلاق

همه ما شنیده ایم که هر سلامی یک خداحافظی دارد، اما باید دقت کنیم که هر ازدواجی به راحتی و به سادگی نباید یک طلاق داشته باشد. شاید در مقدمه متن پرسیده باشید چرا در مورد ناتوانی جوانان صحبت کرده ایم؟ مگر طلاق در بین افراد مسن تر اتفاق نمی افتد؟

بیایید کمی به آمار نگاه کنیم، طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در سال 2017، حدود 50٪ ازدواج ها در ایالات متحده به طلاق ختم می شود. این درحالیست که یک سوم کل جدایی ها در پنج سال اول ازدواج اتفاق افتاده است. در ایران نیز شرایط چندان بهتری نداریم. طبق گزارش خبرگزاری تسنیم، آمار طلاق در سال 1387، یک مورد از هشت ازدواج بود. در حالیکه این آمار در سال 1397 به یک طلاق از سه ازدواج افزایش یافته است. با دخالت دادن دیدگاه فرهنگی ما نسبت به طلاق در مقایسه با آمریکا، متوجه خواهیم شد که این آمار در ایران وحشتناک است.

جدا از مسائل حقوقی، بروز اختلالات عاطفی متعدد بر اثر طلاق باید از قبل در نظر گرفته شود. ممکن است افراد در اثر جدایی غم، احساس گناه، عصبانیت، گیجی، ترس، شرم و اضطراب را تجربه کنند. البته اگر کودکان نیز درگیر شوند، استرس طلاق شدیدتر نیز می باشد.

مشاور طلاق چگونه می تواند کمک کند؟

زمانی که در حال تحمل یک رابطه متزلزل هستید و حس ناخوشایندی نسبت به روابط زناشویی خود دارید، یک مشاور طلاق می تواند شما را راهنمایی کند. او سعی می کند که ابزارها و تکنیک های خوبی را در اختیار شما بگذارد تا با استفاده از آن ها وضعیت زندگیتان را بهبود ببخشید و رو به پیشرفت حرکت کنید. در صورت وقوع طلاق نیز او می تواند به شما بیاموزد که چگونه زندگی پس از طلاق را از سر بگیرید و تأثیر آن را بر فرزندان خود به حداقل برسانید. از مهم ترین کارهای مشاوره طلاق این است که به کمک خودتان به دلایل جدایی و اشتباهات شما در این مورد برسید و مشاور یاریتان دهد که در زندگی جدید چنین اتفاقی نیفتد.

هدف مشاوره چیست؟

قبل از پرداختن به این موضوع خوب است بدانیم که مشاوره طلاق با مشاوره های ازدواج، خانواده، اعتیاد و کودک همکاری بسیار زیادی دارد و آن ها به کمک هم می توانند شرایط را برای ما تغییر بدهند. هدف از مشاوره طلاق پرداختن به ازدواج های آشفته و تنش زا است. مشاورین خانواده و طلاق، متخصص روابط هستند و می توانند به شما یاد بدهند که چگونه با همسرتان ارتباط برقرار کنید. همچنین به شما و همسرتان کمک می کنند تا بتوانید مهارت های حل تعارض خود را تقویت کنید. در این صورت اختلافات کوچک به بحث های انفجاری و آسیب زا منجر نمی شوند. در واقع مشاوره طلاق دارای دو استراتژی مشاوره قبل و بعد طلاق است که هرکدام را بررسی خواهیم کرد.

مشاوره قبل از طلاق

مشاوره قبل طلاق به شما کمک می کند که برای بهبود روابطتان تلاش کنید. روش های ارتباطی و الگوهای ارتباطی درست را می آموزد و زوجین را به ادامه تشویق می کند. مشاور شما در این حین در حال ارزیابی وضعیت رابطه و روند پیشرفت شما خواهد بود و می خواهد اطمینان یابد که ازدواج شما از طلاق نجات می یابد یا خیر.

به خاطر داشته باشید اگر کودکان درگیر مسئله طلاق هستند، ضروری است که همه چیز بیش از پیش حساب شده باشد. به عبارت دیگر، مهم است که فرزندان شما حداقل یک طلاق مدنی و سالم بدون سرزنش، الفاظ ناخوشایند یا بی احترامی را تجربه کنند. پس مشاوره طلاق به ارزیابی احساسات و رفتارهای شما می پردازد و در نهایت سعی می کند روشی برای طلاق اتخاذ شود که کمترین آسیب به کودک وارد شود. خوب است که در چنین موقعیتی با مشاوره کودک نیز در ارتباط باشید.

مشاوره پس از طلاق

صرف نظر از دلیل، انحلال رابطه ای متعهدانه مانند ازدواج، به احتمال زیاد زندگی شما را تا حدودی مختل و برخی احساسات عمیق مانند غم، استرس و اندوه را تحریک کند. حقیقت این است که "زندگی پس از طلاق" می تواند برای بسیاری از افراد حس سنگینی داشته باشد. نکته امیدوار کننده این است که مشاوره پس از طلاق می تواند شما را در زمینه پیامدهای طلاق راهنمایی کند. به طور دقیق تر، مشاوران طلاق از روش های مختلفی برای بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس شما و پذیرفتن واقعیت استفاده می کنند. بنابراین شما درنهایت می توانید زندگی خود را از نو بسازید. ارتباط با یک مشاور باعث می شود که افکار و احساساتتان را بیان کنید و با حبس کردن آن ها باعث رنجش خود نشوید.

مراحل عاطفی طلاق چیست؟

طلاق از جهاتی شبیه به مرگ است! بله درست شنیدید، مرگ. پس از مرگ یک فرد عزیز، شما یک روند عزاداری را طی می کنید و الگوی احساسی آن مشابه طلاق است. مشاوره طلاق به شما کمک می کند که این مراحل را مدیریت و به بهترین شیوه زندگی خود را بازیابی کنید. این مراحل به این شیوه است؛

 • در ابتدای طلاق وارد مرحله انکار می شوید: در این مرحله سعی می شود که وضعیت موجود را انکار کرد و از طریق بی حسی و بی تفاوت بودن زندگی را کاملا عادی جلوه داد.
 • درد و عدم اطمینان: اینجا انکار تمام می شود و با واقعی تر شدن ماجرا، حس درد و بی اطمینانی بروز می کند. بخصوص درصورتی که شما فرد متقاضی طلاق نباشید، حس طردشدن خواهید داشت. به نوعی در از دست دادن ازدواجتان عزادار می شوید.
 • عصبانیت: سرزنش در چنین شرایطی یک امر طبیعی است. اما عصبانیتی که نتوانید آن را کنترل کنید و مدام به دنبال مقصر این جدایی و طلاق باشید، باعث رنجش و آزار می شود. مشاور طلاق برای کنترل خشم، شما را یاری می کند.
 • چانه زدن: در این مرحله از طلاق، سعی در تغییر رفتار و جبران گذشته ای است که از دست رفته است.
 • احساس گناه: حس می کنید که مقصر طلاق هستید و احتمالا اشتباهاتتان را یادآوری خواهید کرد. با خود می گویید که اگر کمی بیشتر تلاش می کردید، یا به گونه ای دیگر رفتار می کردید، ازدواجتان پایدار میشد.
 • افسردگی: با طی مراحل احساسی طلاق، افسردگی نیز چندان عجیب نیست. حس کُندی و خستگی همیشگی، اختلالات خواب، انزوا و دیگر علائم افسردگی در این مرحله دیده می شوند.
 • پذیرش: در مرحله آخر شاید هنوز حس غم و اندوه داشته باشید ولی آرامش بیشتری را حس می کنید. با انعطاف پذیری بیشتر و روحیه بهتر آماده شروع دوباره زندگی هستید.

مشاوره طلاق شما را یاری می دهد که زودتر و راحت تر به مرحله پذیرش و ادامه رو به پیشرفت زندگی برسید.

 

مشاورین طلاق کلینیک موفقیت:

مشاورین متخصص و باتجربه کلینیک موفقیت با روش های درمانی تایید شده به درمان و بهبودی شرایط زندگی شما قبل از طلاق و بازیابی روحیه پس از طلاق کمک می کنند. برخی از کارهای آن ها پس از طلاق به شرح زیر است؛

 • در طی مراحل طلاق یاری رسان شما خواهند بود.
 • مهارت های لازم برای کنترل دردهای عاطفی طلاق را به شما می آموزند.
 • پس از طلاق، به عنوان یک مربی نوع برقراری و مدیریت روابط را به شما یاد می دهند تا در آینده دچار مشکل نشوید.

رویکرد های درمانی مختلفی نیز دارند، از جمله:

 • CBT (درمان شناختی و رفتاری)
 • روش های جایگزین:
 1. یوگا
 2. هنر درمانی
 3. موسیقی درمانی
 4. ذهن آگاهی

می توانید برای بهره گیری از مشاوره طلاق کلینیک موفقیت به صورت حضوری و یا مشاوره آنلاین اقدام کنید.

 

 

مشاوره طلاق آنلاین

مشاوره طلاق حضوری

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha