بیش فعالی چیست؟

7 نشانه اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کودکان، بیش فعالی چیست؟ انواع مختلف بیش فعالی، بیش فعالی با چه پیامدهایی همراه است؟ چگونه بفهیم بچه‌ای پیش فعال است یا نه، آیا اختلال بیش فعالی قابل درمان است؟ به عنوان والد کودک بیش فعال، چگونه می توانم به کودک بیش فعالم کمک کنم؟

7 نشانه اختلال نقص توجه- بیش فعالی در کودکان

 همه ی ما والدینی را دیده ایم که با مشاهده ی هرگونه حرکت، جنب و جوش و فعالیت در فرزندشان نگران وجود بیش فعالی می شوند.

متاسفانه در جمع دوستان، آشنایان و برخی محیط های آموزشی نیز، از رفتارهای کودکان پر تحرک با برچسب بیش فعال یاد می شود. این در حالی است که اختلال نقص توجه- بیش فعالی یا همان  ADHD نیازمند معاینه ی دقیق تیم روانشناسی و روانپزشکی و برآورده شدن معیارهای تشخیصی  ذکر شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) می باشد و نباید به سرعت بگویید وای بچه ام آرام نمیگیرد و بیش فغال است.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با مهم ترین نشانه های این اختلال در کودکان به عنوان یک اختلال پیچیده ی عصب شناختی بیشتر آشنا کنیم.

 

علائم کودک بیش فعال

مشاهده ی این علائم می تواند زنگ خطری برای وجود اختلال نقص توجه-بیش فعالی باشد که مراجعه به متخصصین حوزه ی سلامت را ضروری می کند.

 

 1. رفتار خود محورانه

خودمحوری به معنای ناتوانی کودک بیش فعال در تشخیص و درک نیازهای دیگران است که به صورت قطع کردن صحبت های اطرافیان و ناتوانی در انتظار کشیدن مشخص می شود.

 

 1. آشفتگی عاطفی

کودکان بیش فعال در کنترل احساسات خود با مشکل مواجه اند. به همین دلیل ممکن است در حین بازی، دچار فوران خشم شوند و یا ناگهان، گوشه گیر و در خود فرورفته شوند.

 

 1. مشکل در آرام ماندن

کودک بیش فعال نمی تواند در جایی آرام بنشیند و دائم در حرکت و فعالیت است و این رفتار در خانه، مدرسه و رابطه با دوستان به چشم می خورد.

 

 1. فعالیت های ناتمام

فعالیت های بسیار زیادی می تواند توجه کودک بیش فعال را به خود جلب کند اما معمولا درصد بسیار کمی از آن ها به نتیجه می رسند چرا که کودک از فعالیتی به فعالیت دیگر جابه جامی شود. نقص تکالیف مدرسه نیز می تواند نمونه ی بارزی از این نشانه در مدرسه باشد.

 

 1. مشکلات تمرکز

حتی اگر کودک بگوید که صحبت های تان را کاملا شنیده است، اما در تکرار آنچه گفته اید دچار مشکل است. همین مساله باعث می شود تا فرزندتان از انجام کارهایی که نیازمند تلاش ذهنی گسترده هستند (مانند انجام تکالیف یا کمک کردن در کارهای خانه) نیز اجتناب کند.

 

 1. رویا پردازی

کودکان بیش فعال همواره پر تحرک و ناآرام نیستند. دسته ای از آن ها ممکن است دائما به نقطه ای خیره شوند و در مقایسه با سایرین به طرز قابل توجهی آرام تر باشند.

 

 1. ناتوانی در پیروی از دستورالعمل ها

به دلیل مشکلات مربوط به توجه، پیروی از چند دستورالعمل پیوسته برای کودکان بیش فعال دشوار است. چیزی که معلمان آن را به عنوان بی دقتی نام گذاری می کنند.

 

 1. مشکلات مربوط به سازمان دهی و فراموشی

این مشکلات در قالب ناتوانی در اولویت بندی فعالیت های خانه و مدرسه مشخص می شود و بسیاری از وظایف را فراموش می کنند. کودک بیش فعال ممکن است هیچ یک از فعالیت هایش را انجام ندهد و دلیل آن را چنین عنوان کند " نمی دانستم از کدام کار شروع کنم و یا فراموش کردم!".

 

درمان بیش فعالی با دستگاه نوروفیدبک در کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت

 

بیش فعالی چیست؟ انواع مختلف بیش فعالی

 

به عنوان یک والد، مربی یا فردی که با کودکان در ارتباط هستید، آگاهی ازانواع مختلف بیش فعالی به شما کمک خواهد کرد تا کودک را در بهترین مسیر درمانی قرار دهید و علائم را تحت کنترل درآورید.

این انواع عبارتند از :

 1. بیش فعالی از نوع بی توجه با علائمی مانند :

 • ناتوانی در توجه به جزییات یا تمایل به بی دقتی در امور
 • مشکل در کسب و حفظ توجه
 • مشکل در اولویت بندی امور
 • اجتناب از کارهای نیازمند تفکر
 • حواس پرتی، فراموشی و گم کردن وسایل

 

 1. بیش فعالی از نوع تکانشی و پرتحرک با علایمی مانند :

 • بی قراری و مشکل در آرام ماندن
 • بالاو پایین پریدن
 • عدم همکاری در بازی های آرام
 • مشکل در رعایت نوبت
 • قطع کردن کلام دیگران

 

 1. بیش فعالی از نوع مرکب که شایع ترین نوع است و علایمی از هر دو نوع  فوق را شامل می شود.

 

 اگر فرزندتان در هر یک از شرایط فوق قرارد دارد، فرم مشاوره را پر کنید!!!

 

علائم کودکان بیش فعال:

 

به طور کلی می توان گفت کودکان بیش فعال در مقایسه با همسالان خود، نابالغ تر به نظر می رسند. این کودکان در خواندن نشانه های اجتماعی، سازس با همسالان، دوست یابی، حفظ بهداشت شخصی، تمرکز، انجام تکالیف مدرسه، مدیریت زمان و صبر کردن با مشکلات جدی روبه رو هستند.

این شرایط می تواند باعث شود تا کودک بیش فعال در ابعاد مختلف تحصیلی و ارتباطی کمتر از سایرین موفق شود و عدم دریافت تشویق های لازم، می تواند او را در معرض ضعف عزت نفس، اعتماد به نفس و بیزاری از جمع نیز قرار می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که بیش از نیمی ازکودکان بیش فعال با یک ناتوانی یادگیری خاص نیز رو به رو هستند که غالبا در زمینه ی خواندن و نوشتن است.

بیش فعالی درمان نشده همچنین می تواند منجر به تداوم این اختلال در دوران بزرگسالی و ایجاد اختلالات قابل توجهی در روابط اجتماعی، تحصیل، ازدواج، رضایت از زندگی و موفقیت شغلی شود.

 

 

چگونه بفهیم بچه‌ای پیش فعال است یا نه

 

تمایل به بروز نشانه های ذکر شده در بسیاری از کودکان وجود دارد اما آنچه احتمال وجود اختلال در کودک بیش فعال را به شدت افزایش می دهد عبارت است از :

 • نشان دادن رفتارهای ذکر شده قبل از 7 سالگی
 • این رفتارها می بایست خیلی شدیدتر از رفتارهای کودکان هم سن و سال او باشند.
 • رفتارها باید حداقل 6 ماه ادامه یابند.
 • این رفتارها باید حداقل در دو موقعیت زندگی کودک مانند خانه ومدرسه بروز یابند.
 • رفتارها نباید براثر وجود استرس در زندگی کودک رخ داده باشند. بنابراین اگر اخیرا فرزندتان با اتفاقات استرس آوری مانند اسباب کشی، تعویض مدرسه، جدایی والدین و یا بیماری آن ها رو به رو شده است، برای مدتی عصبی یا فراموشکار خواهد بود اما نمی توان او را بیش فعال نامید.

 

بیش فعالی چیست؟ درمان بیش فعالی در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت

 

 

آیا اختلال بیش فعالی قابل درمان است؟

 

درمان بیش فعالی:

با توجه به ماهیت عصب شناختی اختلال بیش فعالی، درمان عبارت است از ترکیبی از روش های دارو درمانی و رفتاری.

درمان های دارویی می توانند از خانواده ی داروهای محرک، غیر محرک و یا ضد افسردگی ها انتخاب شوند.

درمان های رفتاری  نیز مجموعه ای از شیوه های روانشناختی  به منظور کنترل علائم رفتاری را شامل می شوند.

بررسی ها حاکی از آن است که ترکیبی از روش های دارویی و روانشناختی در کنار یکدگیر از بهترین اثربخشی درمانی برخوردار هستند.

درمان بیش فعالی در دوران دبستان می تواند منجر به بهبود تعداد زیادی از کودکان شود این در حالی است که عدم مراجعه ی به موقع به متخصصین می تواند منجر به تدوام اختلال تا سنین بزرگسالی شود. دستگاه نوروفیدبک یکی از روش های موثر در درمان انواع اختلالات توجه و بیش فعالی کودک شماست.

 

به عنوان والد کودک بیش فعال، چگونه می توانم به کودک بیش فعالم کمک کنم؟

به طور کلی فرزند پروری امری پیچیده و چالش برانگیز است اما این موضوع برای والدین کودکان بیش فعال با مخاطرات بیشتری نیز همراه است.

همچنین با توجه به زمینه ی ارثی بیش فعالی، ممکن است خود والدین نیز در توجه و تمرکز، مهارت های سازمان دهی و یادگیری دچار مشکلاتی باشند که آن ها را نیازمند یادگیری و آموزش های ویژه می کند.

بنابراین بهتر است ضمن ارتباط با روانشناس کودک، از راهکارهای زیر برای مدیریت رفتار فرزند بیش فعالتان استفاده کنید:

 

 1. محیط خانه را به گونه ای جدید سر و سامان دهید تا فرزندتان در معرض محرک های زیاد و گیج کننده قرار نگیرد. لازم است تا اتاق کودک بیش فعال، کاملا خلوت باشد.
 2. از دستور العمل های شفاف و ساده استفاده کنید. ارائه ی چند دستورالعمل به شکل پشت سر هم می تواند کودک بیش فعال را گیج کند.
 3. به جای تنبیه و سرزنش، نکات مثبت و استعدادهای کودک تان را به او یادآور شوید.
 4. در ایجاد نظم به کودک تان کمک کنید. به عنوان مثال یک سیستم تشویق درنظر بگیرید و به هنگام بی نظمی، به جای فریاد زدن و تنبیه بدنی، امتیازهای کودک بیش فعال را به طور موقتی حذف کنید.
 5. یک روال عادی روزمره ایجاد کنید. می توانید جدول فعالیت های هر روز را به کمک فرزندتان طراحی و در جایی نصب کنید تا از طریق آن کودک بیش فعال بداند در هر روز با چه وظایفی روبه روست.
 6. از یک روانشناس کودک درخواست کنید تا اصول ارتباط با کودک بیش فعال را به طور دقیق به شما آموزش دهد و کیفیت ارتباط تان را مورد ارزیابی قرار دهد. روانشناسان متخصص کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت در حوزه روانشناسی کودک و نوجوان می تواند برای بهبود کودک بیش فعال شما به یاریتان بپردازد پس به مشاورتان اعتماد کنید.

 

 اگر فرزندتان در هر یک از شرایط فوق قرارد دارد، فرم مشاوره را پر کنید!!!

 

دریافت نوبت برای درمان بیش فعالی کودکان با دستگاه نوروفیدبک در کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت


     
 • Generic placeholder image
  دکتر شیرین شاهمردی

  شیرین شاهمردی "دکترای تخصصی بهترین مشاوره در حوزه کودک و نوجوان"

  تألیفات، تحقیقات و کارگاه های گذرانده شده:

  الف) کتب ترجمه شده تخصصی: معنویت در روانشناسی (نگاهی به ناخشنودی های هیجانی و روان شناختی از چشم انداز معنویت) راهنمای کاربری سنجش در مشاوره

  ب) کارگاه­ها و همایش­های گذرانده شده: فرزندپروری و مشکلات رفتاری کودک، آموزش مهارت های زندگی به کودک، درمان اختلالات رفتاری کودک، تربیت جنسی کودک، تربیت درمانگر کودک و نوجوان

  ج) سابقه فعالیت در مراکز مشاوره و موسسات: بیش از ۳ سال سابقه درمان در حوزه کودک و نوجوان، عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، تربیت درمانگر کودک و نوجوان

  توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha