اضطراب جدایی

اضطراب جدایی نرمال چیست؟ اختلال اضطراب جدایی چیست؟ علائم اختلال اضطراب جدایی، علل بروز اضطراب جدایی، اولین قدم برای درمان اضطراب جدایی، درمان اختلال اضطراب جدایی در کودکان

استرس و اضراب جدایی

ممکن است بارها برای خودتان پیش آمده باشد یا در اطرافتان دیده باشید که به محض ترک کودک با گریه و بی قراری او روبرو خواهید شد. در روانشناسی به این حالت اضطراب جدایی گفته می شود که ممکن است افراد را در سنین مختلفی درگیر کند. اما لازم است توجه کنیم که این مشکل برای بسیاری از کودکان اتفاق می افتد و به هیچ وجه نباید فرزندانتان را سرزنش کنید یا آن ها را ترسو خطاب کنید. در واقع اضطراب از جدایی شایع ترین نوع اضطراب در بین کودکان زیر 12 سال می باشد. با کمک گرفتن از یک روانشناس کودک خوب و طراحی یک برنامه درمانی مناسب می توان به راحتی این اضطراب را درمان کرد.

 

اضطراب جدایی نرمال چیست؟

اصطلاح اضطراب جدایی (Separation Anxiety) اغلب در اولین سالهای تولد کودک و دوران نوپایی استفاده می شود. زمانی که کودکان از محیط پیرامونی خود آگاه می شوند و شروع به درک دنیای اطراف خود می کنند، کم کم برای جدایی از مراقبا اولیه نیز تلاش خواهند کرد. زمانی که یک نوزاد 1 ساله یا کمی بزرگتر را به مهدکودک ببریم یا او را با فرد نه چندان آشنایی تنها بگذاریم، شروع به گریه و بیقراری می کند. هرچند که مشاهده چنین صحناتی برای مادر و پدر دشوار است، اما این گریه و بیقراری تنها قسمتی از رشد طبیعی کودک است و معمولا در 14 ماهگی به اوج خود می رسد. البته سن و شدت بروز این اضطراب در کودکان مختلف احتمالا متفاوت خواهد بود. به طور طبیعی انتظار می رود که علائم این اضطراب در 2 سالگی از بین برود و کودک به راحتی افراد محبوب دیگری نیز برای خود بیابد.
اما اگر اضطراب جدایی در سن های بالاتر دوباره ظاهر شد چه؟ آیا این حالت هم طبیعی است؟

 

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

مباحث روانشناسی کودک

 

اختلال اضطراب جدایی چیست؟

اگر دقت کرده باشید متوجه شده اید که در اینجا واژه "اختلال" به قبل از اضطراب جدایی اضافه شده است. این به معنای حالتی است که اضطراب در سنی غیرقابل انتظار ظهور کرده است و یا شدت اضطراب بسیار زیاد است. این اضطراب را می توان در روزهای اول مدرسه کودک به راحتی دید (البته ناراحتی و گریه ممکن است به دلایل دیگری نیز باشد). طبق آمار متوجه می شویم که 4 درصد از کودکان و 1.6 درصد نوجوانان با این اضطراب روبرو هستند.
علائم اضطراب نرمال و اختلال اضطراب جدایی شباهت زیادی به هم دارند و بارزترین وجه تمایز آن ها، میزان و شدت ترس و بیقراری هنگام جدایی است. در اختلال ما با یک مشکل جدی عاطفی سروکار داریم که باعث مختل شدن عملکرد تحصیلی و اجتماعی کودک (به ویژه در مدرسه) می شود.
ممکن است که با شنیدن چند واژه مانند شدت، اختلال عاطفی و اصطلاحات مشابه، نگران فرزندتان شده باشید. ولی نیاز به نگرانی جدی نیست، زیرا با چندین راهکار درمانی می توان به خوبی این مشکل را مدیریت کرد.

 

علائم اختلال اضطراب جدایی:

 • ترس از اینکه یک اتفاق وحشتناک برای فرد مورد اعتماد و عزیزشان رخ دهد. شایع ترین ترس کودک مبتلا به اختلال اضطراب جدایی، نگرانی درمورد صدمه و آسیب به والدین در غیاب او می باشد.
 • نگرانی از اینکه یک اتفاق پیش بینی نشده منجر به جدایی دائمی شود. ممکن است فرزند شما ترس داشته باشد که به محض جدا شدن از شما، اتفاقی رخ می دهد که جدایی را پایدار می کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است نگران ربوده شدن یا گم شدن باشند.
 • امتناع از رفتن به مدرسه. کودک مبتلا به اختلال اضطراب جدایی ممکن است ترسی غیر منطقی از مدرسه داشته باشد و تقریباً هر کاری برای ماندن در خانه انجام می دهد.
 • بی میلی برای خوابیدن. اختلال اضطراب جدایی می تواند کودکان را دچار بی خوابی کند که احتمالا به دلیل ترس از تنها ماندن یا دیدن کابوس های جدایی می باشد.
 • بیماری ها و علائم جسمی مانند سردرد یا درد معده. در زمان جدایی یا قبل از آن، کودکانی که دچار مشکلات اضطراب جدایی هستند، اغلب در مورد درد و بیماری می گویند.
 • چسبیدن به مراقب. اگر بخواهید پا به بیرون بگذارید، ممکن است کودک شما را در اطراف خانه تعقیب کند یا به بازو و پای شما بچسبد.

 

علل بروز اضطراب جدایی:

کودک در این اختلال به طور معمول آرامش خود را از دست می دهد و در غیاب اشخاص خاصی احساس امنیت ندارد. اگر بتوانیم بیابیم که چه چیزی کودک ما را آزار می دهد و به چه دلیلی تعادل و آرامش او به هم می ریزد، به درمان نزدیک تر شده ایم. برخی از دلایل رایج اختلال اضطراب جدایی شامل موارد زیر می باشد؛

 • تغییر در محیط: تغییرات در محیط اطراف مانند خانه جدید، مدرسه یا وضعیت مراقبت روزانه می تواند باعث اختلال اضطراب جدایی شود.
 • فشار: شرایط استرس زا مانند تغییر در مدرسه، طلاق یا از دست دادن یکی از عزیزان (از جمله یک حیوان خانگی) می تواند علائم این اختلال را ایجاد کنند.
 • دلبستگی نا امن: پیوند دلبستگی رابطه ای عاطفی است که بین نوزاد و سرپرست اصلی او شکل گرفته است. پیوند دلبستگی ایمن باعث اطمینان کودک برای احساس امنیت، درک و آرامش می شود. درمقابل، پیوند دلبستگی ناامن می تواند به بروز مشکلاتی مانند اضطراب جدایی کمک کند.
 • سبک تربیتی و والدی اشتباه: والدینی که بیش از حد محافظت می کنند، احتمالا در این قضیه مقصر هستند. در برخی موارد، اختلال اضطراب جدایی ممکن است نشئت یافته از استرس یا اضطراب خود والدین باشد.

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

مشاوره خانواده

 

اولین قدم برای درمان اضطراب جدایی:

مسئله مهم در کاهش علائم اضطراب جدایی در کودک و نوجوان به والدین برمیگردد. همانطور که گفتیم والدینی که سطح اضطراب و محدودیت زیادی دارند، کودکانشان در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند. پس اقدام اول باید روی والدین صورت پذیرد و با اصلاح سبک زندگی و البته مشاوره روانشناسی استرس آن کاهش یابد. برای دریافت مشاوره فردی جهت کاهش سطح اضطراب می توانید با ما در تماس باشید.

 

به مشاورتان اعتماد کنید

 

 

 

02122261077

 

 

 - 

02122926468

 - 

09196780090

 

چند نکته برای زندگی کم استرس را بیان می کنیم؛

 • خواب منظم و کافی
 • فعالیت بدنی و ورزش منظم
 • استفاده از روش های تمرینی، مانند یوگا
 • تغذیه مناسب
 • حفظ و افزایش شوخ طبعی و شادابی

 

درمان اختلال اضطراب جدایی در کودکان:

بهترین روانپزشک، بهترین مشاور و روانشناس خوب کودک با همکاری متخصص علوم اعصاب می توانند اختلال اضطراب جدایی را تشخیص دهند و درمان کنند. مشاور خوب اطلاعات را از خانه، مدرسه و حداقل یک ویزیت بالینی برای تشخیص جمع آوری می کند و با مشاهده و مصاحبه به اطلاعات مدنظر می رسد. البته کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی غالباً شکایات جسمی دارند که ممکن است نیاز به ارزیابی پزشکی هم داشته باشند. البته با درمان روان و وضعیت نرمال اضطراب کودک، به احتمال زیاد بخش زیادی از علائم جسمی نیز تسکین می یابند.

 

 • Generic placeholder image
  دکتر سید ابولفضل موسوی

  دکترای روانشناسی، عضو انجمن روانشناسی و علوم اعصاب

  روانشناس بالینی و مشاوره فردی، نوروفیدبک و تحریک الکتریکی مغز

  طرحواره درمانی و درمان اختلالات شخصیت

  افزایش کارکرد های مغز: توجه،حافظه و ...

  درمان وسواس، افسردگی، اضطراب

  انجام سنجش های بالینی و شخصیتی


روانشناس کودک افکار اضطرابی را شناسایی می کند و به کودک شما کمک خواهد کرد تا استراتژی های مقابله ای را توسعه دهد و برای حل مشکلات آمادها شود. درمان حرفه ای برای اختلال اضطراب جدایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشاوره و گفتگو: مشاوره کودک مکانی امن برای بیان احساسات فرزند شما فراهم می کند. داشتن کسی که با همدلی به او گوش دهد، او را درک کند و درنهایت کودک را به سمت درک اضطراب خود راهنمایی کند، می تواند بسیار مفید باشد.
 • بازی درمانی: استفاده درمانی از بازی روشی رایج و موثر برای واداشتن کودکان در مورد احساساتشان است. مشاور کودک کلینیک موفقیت دانش لازم برای طرح بازی درمانی جهت درمان اضطراب جدایی را داراست.
 • مشاوره برای خانواده: مشاوره خانواده می تواند به کودک شما کمک کند تا افکاری را که باعث اضطراب او می شوند، خنثی کند. آموزش والدین و خانواده بسیار مهم است و آن ها می توانند در کنار درمانگر نقش پررنگی در بهبود وضعیت کودک ایفا کنند.
 • دارودرمانی: ممکن است از داروها برای درمان موارد شدید اختلال اضطراب جدایی استفاده شود. دارو فقط با تجویز روانپزشک استفاده می شود و حتما باید همراه با سایر روش های درمانی توصیه گردند.

 

 • Generic placeholder image
      دکتر شیرین شاهمردی

     "دکترای تخصصی مشاوره در حوزه کودک و نوجوان"

     1. فرزندپروری و مشکلات رفتاری کودک

     2. آموزش مهارت های زندگی به کودک

     3. درمان اختلالات رفتاری کودک

     4. تربیت جنسی کودک

     5. تربیت درمانگر کودک و نوجوان

     ...

 

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت:

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت یکی از بهترین کلینیک های روانشناسی تهران بوده که متشکل شده از بهترین مشاور ها و روانشناس های خوب تهران که با تجربه 35 ساله در زمینه های مختلف روانشناسی در حال ارائه خدمات درمانی است. برای درمان اختلال اضطراب جدایی، مشاوره کودک و نوجوان با مشاوره خانواده و مشاوره علوم اعصاب همکاری می کند و با طرح یک برنامه درمانی مناسب و منظم کودک شما را به سطح مطلوبی از سلامتی می رسانند. همچنین کلینیک موفقیت امکان دریافت مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی را برای شما فراهم کرده است و کافیست که از طریق یکی از راه های ارتباطی، با ما ارتباط برقرار کنید. و نکته آخر این است که توصیه می کنیم از مشاوره رایگان ما از طریق پیج اینستاگرام غافل نشوید.

 

فرم مشاوره رایگان

 

طبق راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات ذهنی ، اختلال اضطراب جدایی در 4٪ کودکان و 1.6٪ نوجوانان دیده می شود.

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha