مشاوره گروهی

مشاوره گروهی چیست؟

مشاوره گروهی

اهداف مشاوره گروهی چیست و برای چه کسانی مفید است؟ آیا مشاوره گروهی ارزانتر است؟

مشاوره گروهی

احتمالا برای شما هم پیش آمده است، زمانی که می خواهید یک موضوع یا ناراحتی را در خودتان حل کنید و هرچه کندوکاو می کنید، احساس تنهایی بیشتری به شما دست می دهد. در این لحظه فکر می کنید که فقط شما این مشکل را دارید و درعین حال به هیچ عنوان نمی توانید آن را حل کنید. در همین حال، همین موضوع را با یک فرد دیگر درمیان میگذارید و می بینید که او هم مسئله مشابهی دارد یا در گذشته چنین چیزی را پشت سر گذاشته است. حتی ممکن است با راه حل هایی روبرو شوید که به ذهن خودتان نرسیده بود. اینها همه نمودی از مشاوره گروهی هستند. این مشاوره چیست؟ چگونه انجام می شود و چه مزایایی دارد؟

 

مشاوره گروهی چیست؟

مشاوره گروهی نوعی روان درمانی بوده و شامل ملاقات با گروهی از افراد است که همه آنها با نگرانی های مشابهی روبرو هستند. در این جلسات گروهی می توانیم تجربیات، نظرات و مشکلات خودمان را مطرح کنیم و در مقابل از افکار، احساسات و مشکلات دیگران نیز باخبر شویم. این گروه درمانی باعث ایجاد یک فضای ایمن و حمایتی می شود که همه بتوانند به راحتی در آن صحبت کنند و در نهایت برای دستیابی به اهداف درمانی افراد تلاش می شود. در جلسات مشاوره گروهی، مشاور مانند یک مربی عمل می کند و روند صحبت های گروه را سازمان می دهد.

 

مشاوره گروهی در مرکز مشاوره موفقیت---

 

مشاوره گروهی چگونه شکل می گیرد؟

گروه های مشاوره ای دارای چندین متغیر است. در کل تعداد افراد شرکت کننده در جلسات درمانی بین 6 تا 10 نفر می باشد. به طور معمول برای برقراری ارتباط موثر و کارآمد، صندلی ها به صورت دایره ای چیده می شوند و افراد در فضایی صمیمی تر ارتباط چهره به چهره دارند. هر کدام از آن ها در مورد افکار و احساسات خود می گوید و از افراد دیگر بازخوردهایی دریافت می کند. این جلسات اهداف و مزایای زیادی دارند که در ادامه بررسی خواهند شد. این نکته مهم است که همه مراجعین شرکت کننده در جلسه موضوعات و مشکلات مشابهی دارند و هیچکدام راجع به مسائل غیر مرتبط صحبتی نمی کنند.

این نشست های گروهی معمولا یک یا دو بار در هفته برگزار می شوند و براساس مشکلات و تعداد نفرات شرکت کننده بین 60 تا 90 دقیقه ادامه خواهد داشت. البته ممکن است که مشاوره گروهی به دو صورت باز (عمومی) و اختصاصی برگزار شود. کارگاه های عمومی که تعداد افراد محدودیت خاصی ندارد و در یک سالن برگزار می شود، از جمله جلسات باز هستند. اما مشاوره ای که اینجا مدنظر ما است، جلسات اختصاصی می باشد که هویت افراد و زمان حضور آن ها کاملا مشخص است.

 

اهداف مشاوره گروهی چیست؟

برگزاری جلسات گروهی ممکن است با توجه به نگرش و نظر درمانگر و نوع مشکلات مراجعین، اهداف متفاوتی داشته باشند. اما به طور کلی اهداف زیر مورد نظر هستند؛

 • ارسال و دریافت حمایت عاطفی و احساسی
 • درک مشکلات و کشف راه حل های ممکن
 • تمرین مهارت های بین فردی در یک محیط امن و گروهی
 • یادگیری نحوه درست ارتباط با دیگران
 • افزایش مهارت مشاهده و بازخورد
 • افزایش مهارت های حل مسئله
 • کاهش حس تنهایی و انزوای اجتماعی

 

 

 • Generic placeholder image
  دکتر بهناز کرمی

  بهترین روانشناس، بهترین مشاور خانواده و ازدواج، سکستراپیست، مدیریت کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره موفقیت، عضو انجمن اختلالات یادگیری ایران برگزاری کارگاه در زمینه اختلالات یادگیری بیش از ۵ سال سابقه درمان بیش از ۲۰ سال سابقه در آموزش و پرورش موسس مرکز مشاوره و روان شناسی موفقیت. خانم دکتر بهناز کرمی در مشاوره ازواج و مشاوره طلاقی و حتی مشاوره قبل از طلاق دارای سوابق درمانی ارزشمند هستند. 

  توجه: برای رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۲۶۱۰۷۷  و ۰۲۱۲۲۹۲۶۴۶۸   تماس بگیرید. در ساعات غیر اداری می توانید با شماره ۰۹۱۹۶۷۸۰۰۹۰ تماس بگیرید.

 

انواع گروه درمانی:

گروه درمانی همیشه به صورت یک اجلاس حلقه ای و صحبت نیست. روش های متفاوتی برای برگزاری این جلسات و رسیدن به اهداف وجود دارد، مثلا:

 • کارگاه هایی برای تقویت مهارت های خاص
 • خلاقیت درمانی، مانند استفاده از نقاشی، صنایع دستی، نوشتن و...
 • کلاس های یوگا یا مدیتیشن
 • گردش های گروهی

 

مشاوره گروهی در کلینیک روانشناسی و مر کز مشاوره موفقیت---

 

مشاوره گروهی برای چه کسانی مفید است؟

مشاوره گروهی برای افرادی که از موارد زیر رنج می برند، بسیار مفید است:

 • مشاوره گروهی برای اختلالات اضطرابی
 • مشاوره گروهی برای اختلالات افسردگی
 • مشاوره گروهی برای مسائل زناشویی
 • مشاوره گروهی برای غم و اندوه
 • مشاوره گروهی برای تروما
 • مشاوره گروهی برای عدم اعتماد به نفس
 • مشاوره گروهی برای اختلالات غذایی و مدیریت وزن
 • مشاوره گروهی برای فقدان مهارت های اجتماعی

فرم مشاوره را همین حالا پر کنید!!!

 

 

مزایای مشاوره گروهی:

دریافت و ارسال حمایت: درمانگرانی که رهبری مشاوره گروهی را بر عهده دارند، شرکت کنندگان را ترغیب می کنند که یاد بگیرند به یکدیگر متکی باشند. مشکلات خود را بیان کنند و برای پیدا کردن راه حل به همدیگر کمک کنند. گروه های پشتیبانی به ویژه برای افرادی که با غم و اندوه، خشونت در خانواده یا تروما روبرو هستند، بسیار مفید است.

کمک به پیشرفت: در گروه درمانی به کسانی که پس از یک ناراحتی یا مشکل، بی تحرکی را در زندگیشان حاکم کرده اند، برای حرکت به جلو کمک می شود. همچنین دیدن پیشرفت هم گروهی ها باعث می شود که آن ها نیز ترغیب شوند.

تقویت مهارتهای اجتماعی: افرادی که از اضطراب، افسردگی یا سایر اختلالات روانی رنج می برند، ممکن است در ارتباطات اجتماعی دچار مشکل شوند. مشاوره گروهی مهارت های مکالمه اجتماعی را آموزش می دهد و به بیماران کمک می کند تا مهارت های شنوندگی و درک را نیز بالا ببرند. حضور در گروه درمانی برای بیماران فوبیای اجتماعی، باید آهسته تر انجام شود.

صرفه جویی در هزینه: حضور در جلسات مشاوره گروهی هزینه بسیار کمتری از مشاوره فردی نیاز دارد.

ایجاد روابط سالم: مشاوره گروهی علاوه بر تقویت مهارتهای اجتماعی می تواند باعث شکل گیری دوستی های مفیدی در این فضا شود که در خارج از محیط درمانی نیز پایدار هستند. یعنی دوستی با کسانی که مشابه شما هستند و در جلسات شنونده و حامی شما بوده اند.

یک مکان امن: ممکن است حس کنید که عقاید و افکار شما مسخره می شوند. اما در گروهی که مشاور به خوبی شما را درک می کند و شرکت کنندگان همگی مشابه شما هستند، همه چیز در کمال احترام و امنیت برقرار می شود.

احساس وحدت و یگانگی: زمانی که مراجع میداند تنها فردی نیست که از اختلال خاصی رنج میبرد و افراد زیادی در اطراف او با همین مشکل روبرو هستند، ابزار و کمک قدرتمندی را برای ادامه راه و برداشتن موانع دریافت می کند.

 

مشاوره گروهی در کلینیک روانشناسی و مر کز مشاوره موفقیت---

 

 مشاوره گروهی در کلینیک روانشناسی و مر کز مشاوره موفقیت:

ما در کلینیک موفقیت هم مشاوره فردی و هم مشاوره گروهی را در دسترس قرارداده ایم و تشکلی از بهترین روانشناس ها و بهترین مشاورها سعی می کنند که به خوبی از هردوی آنها استفاده کنند. هرکدام از انواع مشاوره ها مزایای خاص خودشان را دارند که یک مشاور باتجربه و بادانش می تواند به خوبی از ترکیب آنها بهره ببرد. همچنین پکیج های اقتصادی متفاوتی در نظر گرفته شده اند تا حداکثر افراد جامعه بتوانند از مزایای روان درمانی بهره مند شوند و کسی بخاطر مسائل مالی از درمان محروم نشود.

برای دریافت مشاوره از ما می توانید وقت مشاوره آنلاین یا حضوری را رزرو کنید. البته امکان مطرح کردن سوالاتتان و دریافت مشاوره رایگان از طریق اینستاگرام مرکز مشاوره موفقیت نیز فراهم شده است.

 

مشاوره حضوری

 

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی موفقیت

ویژگی های روانشناس خوب | به مشاورتان اعتماد کنید

شاید بخواهید بدانید بهترین مشاور و روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد و یا به دنبال بهترین مشاور شهر خود باشید، مثلا آیا می دانید بهترین مشاور و روانشناس خوب تهران کیست؟ با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد ویژگی های بهترین دکتر روانشناس برای درمان مشکلات عصبی و روانی چیست؟

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha
پربیننده ترین مطالب